۱۶۹ نفر مبتلا به ایدز در ایلام شناسایی شده است
۱۶۹ نفر مبتلا به ایدز در ایلام شناسایی شده است

معاون مرکز بهداشت و درمان استان ایلام گفت: ۱۶۹ نفر مبتلا به ایدز در ایلام شناسایی شده است که ۱۴۱ نفر آنان مرد و ۲۸ نفر زن هستند.

به گزارش آفتاب ایلام، راضی ناصری‌فر عصر امروز در ارتباط با آخرین آمار موجود استان ایلام از بیماران مبتلا به ایدز اظهار داشت: ۱۶۹ نفر مبتلا به ایدز در ایلام شناسایی شده است که ۱۴۱ نفر آنان مرد و ۲۸ نفر زن هستند که تحت نظر دانشگاه علوم پزشکی و درمان قرار گرفتند.

وی افزود: در کل کشور نیز ۷۰ درصد آمار مبتلایان به ایدز را مردان تشکیل می‌دهند. ۳۰ درصد نیز مربوط به بانوان است.

معاون مرکز بهداشت و درمان درباره‌ روش‌های انتقال ویروس ایدز گفت: متاسفانه دو عامل بسیار مهم در انتقال ویروس ایدز موثرند که یکی از آنها استفاده از سرنگ مشترک و دوم روابط جنسی است.

وی خاطرنشان کرد: حدود ۲۸ درصد از افراد مبتلا به ایدز از طریق روابط جنسی دچار شده‌اند که آمار بالایی است و باید افراد جامعه را از این موضوع مطلع کرد.

ناصری‌فر عنوان کرد: بر خلاف آنچه که برخی از افراد می‌پندارند، ویروس ایدز تنها از راه گلبول‌های سفید منتقل می‌شود و اگر خون فرد مبتلا به ایدز خشک شود خطر انتقال از بین می‌رود.

معاون مرکز بهداشت و درمان استان ایلام درباره تتو و حجامت به طور بهداشتی هشدار داد: انتقال ویروس ایدز تنها از طریق خون نیست بلکه این بیماری می‌تواند از طریق مخاط دهان و بینی نیز انتقال پیدا کند و آمار بیماران ایلامی نشان می‌دهد که از ۱۶۹ نفر شناسایی شده ۲۸ نفر از این بیماران از طریق رابطه جنسی، ۷۹ نفر تزریق مواد مخدر، ۴ مورد انتقال مادر به کودک و ۵۸ نفر دلیل مبتلا شدن آنان به بیماری HIV مشخص نیست.

وی با اشاره به میزان مرگ و میر بیماران ایدز خاطرنشان کرد: تاکنون ۵۶ نفر از این افراد به‌دلیل عدم مراجعه و درمان فوت شده‌اند.

ناصری‌فر یادآور شد: مردم استان می‌توانند جهت آموزش یا دریافت خدمات در خصوص بیماری HIV به سیستم بهداشتی مراجعه نموده و یا با حضور در مرکز مشاوره بیماری‌های رفتاری مرکزی استان ایلام واقع در میدان فاتحان میمک از وضعیت جسمانی خود با انجام آزمایشات مطلع شوند.

ناصری‌فر با بیان اینکه ایدز قابل درمان و کنترل است تأکید کرد: نباید افراد مبتلا شده به ویروس ایدز را قبل از اینکه درباره آن اطلاع کسب کرده و تحت درمان قرار بگیرند از بیماریشان مطلع کنیم چون ممکن است از دسترس خارج شده و بیماری را به افراد بیشتری منتقل کنند.

انتهای پیام/م