آفتاب ایلام

اصناف و بازاریان هیچ نقشی در گرانی و تورم ندارند

اصناف و بازاریان هیچ نقشی در گرانی و تورم ندارند

رئیس اتاق اصناف استان ایلام گفـت: مجامع امور صنفی توزیع‌کننده هستند تا تأمین‌کننده محصول، همچنانکه در بحث گرانی بازار نیز چنین است که اصناف توزیع‌کننده گرانی هستند نه ایجادکننده گرانی.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ایلام؛ یونس حواسیان رئیس مجمع اصناف و بازاریان استان ایلام، صبح امروز با حضور در دفتر خبرگزاری تسنیم در ایلام، به سؤالات خبرنگاران تسنیم در ایلام پاسخ داد.

وی در پاسخ به این سؤال که کرونا ویروس چه تأثیری بر بازار استان داشته است گفت: شیوع کرونا ویروس، بازار کشور و ایلام را به‌شدت تحت تأثیر خود قرارداد، در این ماه که بازاریان به جهت ماه پایان سال و نزدیکی به عید است، متأسفانه با شیوع کرونا ویروس با اعمال محدودیت‌ها و تعطیلی مواجه شدند.

رئیس اصناف و بازاریان استان ایلام افزود: تعطیلی و اعمال محدودیت‌ها، بازاریان را با حجمی از اجناس خریداری‌شده برای این ایام و نبود فروش مواجه کرد، این اتفاق بازاریان را با رکود درآمد، حک‌های برگشتی مواجه کرد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: باوجود ایجاد محدودیت‌ها و تعطیلی بازار ، اصناف و بازاریان در کنار مردم و مسئولان مبارزه با کرونا را با عمل به توصیه‌های بهداشتی و درمانی اجرایی کردند و با حضور در کمک مؤمنانه خود را در مبارزه با این بلیه خبیثه پیشتاز کردند.

حواسیان با اشاره به آخرین وضعیت بازار در شرایط فعلی گفت: بازار ایلام در حال حاضر نیز تحت تأثیر کرونا ویروس حال‌وروز خوبی ندارد، رکود فروش ناشی از کرونا، گرانی اجناس، بیکاری، کاهش درآمد مردم دست‌به‌دست هم داده است و بازار را با رکود شدید مواجه کرده است.

رئیس اصناف و بازاریان استان ایلام به شرایط بازار ایلام، تفاوت قیمت‌ها، گرانی، تورم و کمبود بسیاری از اقلام موردنیاز و ضروری مانند «مرغ گرم»، «برنج»، «شکر» پاسخ داد و گفت: تفاوت قیمت‌ها در استان ایلام مرتبط به نوع برند، شرکت توزیع‌کننده، و برخی آبشن‌های محصولات موجود در بازار، دوری ایلام از مراکز خرید، نبود کارخانه تولیدی در استان و سایر موارد است.

وی افزود: به‌عنوان‌مثال قیمت یک برند«رب گوجه» با داشتن قفل راحت بازکن با بدون این قفل متفاوت است و برخی خریداران به این ریزه‌کاری‌ها بی‌توجه و آن را تفاوت قیمت در بازار می‌دانند، اما به آبشن محصول توجه نمی‌کنند.

حواسیان، نبود محصولاتی چون «برنج» را ناشی از سیاست‌های وارداتی دانست و خاطرنشان کرد: مجامع امور صنفی توزیع‌کننده هستند تا تأمین‌کننده محصول، همچنانکه در بحث گرانی بازار نیز چنین است که اصناف توزیع‌کننده گرانی هستند نه ایجادکننده گرانی.

وی نظارت بر بازار را در چهارچوب قانون مورد تأکید قرارداد و گفت: در ایلام نظارت بر اصناف منطبق با آنچه وظیفه مجامع امور صنفی است را به‌دقت انجام می‌دهیم و تاکنون بازار و اصناف ایلام دراین‌ارتباط قصوری نداشته‌اند.

حواسیان بابیان اینکه در بحث گرانی و تورم بیشتر مسئولین به این صنف کم‌لطفی دارند و بازاریان را عامل گرانی می‌دانند. این در حالی است اصناف به‌عنوان آخرین حلقه در توزیع قرار دارند.و اصناف و بازاریان هیچ نقشی در گرانی و تورم ندارند و تنها توزیع‌کننده گرانی هستند.

وی نوسانات ارزی، مشکلات پیش‌آمده در اثر ویروس کرونا و برخی تصمیمات نادرست را عامل گرانی‌ها عنوان کرد و گفت: بازاریان و اصناف نقشی در گرانی ندارند.

حواسیان، بازاریان و اصناف را خدمتگزار مردم، در کنار مردم  و مرتبط با مردم دانست و یادآورشد: بازاریان و اصناف همواره خادم مردم و درکنار مردم بوده و هستند و به جد در تلاش هستند تا رضایت خاطر مردم را فراهم کنند و به جد می‌گویم؛ بازار و اصناف نقشی درگرانی و کمبودهای موجود ندارند.

انتهای پیام/180/ی

آفتاب ایلام - انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

 

 


لینک خبر:

انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی:0
نام:
پست الکترونیکی:
کدامنیتی:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450