آفتاب ایلام

"اقلیتی ازدولت درمقابل اکثریت مردم"

"اقلیتی ازدولت درمقابل اکثریت مردم"

🖋:نویسنده: محمود کرمشاهی[ دانش آموخته جامعه شناسی]

آفتاب ایلام | امروزه شاهدیم که مسئله " دوقطبی"شدن در رقابت های انتخاباتی،گویابه سطح تقابلهای رسمی و اقلیت(دولتی)با عرف و اکثریت (جامعه)در حوزه جنوب ایلام نیز کشیده شده است.

کسانی که سالیان دراز در برج عاج قدرت بوده و هر برهه از زمان رنگ عوض میکنند و از مفاهیم(اصلاح طلب/اصولگرا)مصادره بمطلوب مینمایند و بر مرکب خواست خود سوار وبنفع ذائقه وتمنیات خانوادگی خود میرانند،انگارخیال پیاده شدن را ندارند.مرثیه سرایی حواریون قبل و اکنون نیز حکایت ازبخطر افتادن"خوان یغما"پرده نشینان ولی بزبان آنان دارد.

وا اسفاگویی شان،چون رفتن جان از بدن،گوش فلک را "کر" نموده است.این دیار،انسان نمایانی بخود دیده است که درظاهر رنگ تعلق مردم را نمایش میدهند ولی درعمل منفعت خود را درتهمت بدیگران میجویند.

بعبارتی بازیگران، رندان نو کیسه که بااستفاده ابزاری از قدرت ،دایره دیدشان،نوک بینی خود(عیال)،بلندایی ردایی شان خدمت به(قوم)و دست بذلشان حواریونشان هست.

امروزه هدف از رقابتهای انتخاباتی قدرت طلبی و در مقابل قلم ونقد عالمانه پاسخشان توهین وخندیدن به ریش مردم و بریدن ریشه مشروعیت(دین)وقانون (نظام)است.

این اقلیت قدرت طلب ،متن کاری (وظیفه رسمی)را فراموش و حاشیه (بازی سیاسی)راچسبیده اند وخواهان ماندن براریکه منابع(قدرت و ثروت) بهر طریقی برای تمام فصولند.

برای ماندن و سپری کردن برمنصب قدرت!از هر مستمسکی، کوره راهی و هرجهدی بهره می برند.بگونه ای ناروا همچون بازیگران رند شطرنج،مهره های خود را فراتر از قوائد چیده و ونامتعارف برای برنده شدن بهر صورتی از ابزارهای ممنوعه استفاده مینمایند.

اینان همانند و تکرار آل برمکیان!  دوره تاریخی در این عصرند.بیشتر از پیش قصد دارند، دودمان(نسبت ونسب) را در مناصب بالا تا پایین بچینند و بنام "دموکراسی" و انتخاب مردمی با دست بی قرار! بیت المال(قدرت ، ثروت ،وجاهت) را مصادره نمایند.

ازطریق تریبون رسمی قیل و قال(خدمت) سرمیدهند اما درعمل خواسته‌های شخصی و آرزوی های خانوادگی خود را میطلبند.گویا در این استان نیز ژن خوب! هم داریم ،هم اکنون جنگ شبه احزاب براه انداخته و مهرهای سوخته ادوار گذشته را بکار گرفته تادر این ماراتن نفس گیر قافیه را نبازند وانتصابات تحمیلی و بده بستانها پشت پرده ذلیل نگردند.

شاید در فرصت آتی،از منابع کمیاب(قدرت و ثروت)بخشی دیگر ازجاماندگان و نزدیکان راسوار اتوبوس تمنیات خود نمایند.اما بایدگفت قدرت اقلیت(دولتی)نمیتواند براکثریت (مردمی) چیره و پیروز گردد! مبتنی بر حدیث امام علی (ع):"یدا.. مع الجماعه"دست خدا همان خواست مردم  است.دست خداست بالاتر ازاقلیت و افراد خاصگرا میباشد.

استان ایلام و بویژه حوزه جنوب سالهاست با این اغیار آشنا هست.باایما واشاره میتوان گفت سالهاست که مردم بامرارتهای راه های درون و برون استانی،گردنه های صعب جاده ای(دره شهر،بدره وآبدانان و دهلران)بواسطه ناکارامدی متولیان امربا زندگیشان پیوند خورده است.

محرومیت وضعف "عدالت توزیعی" امکانات درمانی در این حوزه عمریست خاطرات تلخش با اشک و آه برای مرگ عزیزان دیار گره خورده است.شعارگوشخراش متولیان امر،از گذشته تا امروز،جهت رفع بیکاری ویک رقمی شدن بیکاری!! توسط خانواده ها(فرزندان تحصیلکرده و بیکار) تحمل شده است.مدتهای مدیدی پروژه های(سد،راه،پل،آب،..)مشمول گذر زمان گردیده وچه ساختمانهای نیمه کاره همچون ابنیه فرهنگی وآثار رها شده باستانی و تاریخی باقولهای توخالی ومتعدد گفتاری توسعه مناطق تفریحی گردشگری به تاریخ سپرده شده است.

هنوز هق هق گریه مادران دره شهری برمرگ دخترگان معصوم ناشی مدیریت ناکارامد مقابله بحران سیلاب و خداحافظی نابهنگام و ناخواسته آنان هنوز درحافظه این سامان ماندگار است.خیلی دورتر نرویم،مردم شهرستانهای حوزه جنوب،همین سال گذشته شاهد تخریب یگانه پل ارتباطی حوزه جنوب استان به لرستان ومرکز کشور، محور تردد سه شهرستان حوزه جنوب ( پل گاومیشان) ناشی از رستاخیز آسمان باقول(گفتاردرمانی) متولیان امرعمرانی استان برای ایجاد پلی بهتر،هنوز چشم انتظار و دلخوشند.بیاد داریم،چه بزرگانی که برای پل(آب برده)همچون فرزند از دست داده گریه کردند واشک وآه ماتم سردادند.

 چه دانم های بسیاراست! لیکن من نمیدانم!امامیدانم که شما مردم بصیر و محجوب جنوب استان بیشتر و پیشتر میدانید!آیا میخواهیم تاریخ باردیگر بازیهای گذشته متولیان سریش شده برصندلی قدرت تکرار شوند؟یا بایدسرنوشت را از سرنوشت!مسلمااقتدار مردم (جمهوریت) فرصت تاریخی بوده که با تدین مردم (اسلامیت)بهم گره خورده است!لیل القدری تاریخی وحماسه اجتماعی که نمیتواندآن را ارزان فروخت وخواست ومطالبات معطل مانده رابه داعیه روزگار سپرد.

پس با این وصف ، آنچه شرط لازم و کافی برون رفت از وضع موجود و رسیدن به وضع مطلوب می باشد انتخاب مدیر و مدبری درد آشنا بر وضعیت جامعه هدف(عدالت اجتماعی) ضرورتا ازجنس مردم و با همین مردم باشد.امروز مهندسی نمودن انتخابات،امری قبیح و مغایر با دموکراسی و مشارکت مردمی و تنوع اقوام درحضور رنگانگ تفکر و اندیشه بدیع و وجدان جمعی میباشد.


لینک خبر:

انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی:0
نام:
پست الکترونیکی:
کدامنیتی:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450