آفتاب ایلام

بازگشایی مدارس در ایلام و دغدغه اولیاء دانش آموزان که نباید از آن گذشت

بازگشایی مدارس در ایلام و دغدغه اولیاء دانش آموزان که نباید از آن گذشت

بازگشایی مدارس در ایلام، دغدغه اولیاء را در پی داشته و آنان معتقدند که حضور فیزیکی در کلاس درس خطر ابتلا به کرونا را افزایش می‌دهد اما مسئولان می‌گویند؛ خودتان می‌توانید آموزش دهید و یا معلم خصوصی بگیرید.

آفتاب ایلام | فراگیری کرونا ویروس، شرایط ویژه‌ای برای بازگشایی مدارس در ایلام به وجود آورده است، شرایطی که در برخی مناطق آن وضعیت هشدار و در دیگر شهرستان‌های آن وضعیت قرمز حکم‌فرما است. در چنین شرایطی بازگشایی مدارس در این استان موجب نگرانی والدین شده است. آنان معتقدند که؛ زیرساخت‌های مدارس برای رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، رعایت پروتکل‌های بهداشتی و استفاده از ماسک مهیا نیست و مهیا نبودن زیرساخت‌های پیشگیرانه خطری برای دانش‌آموزان و اولیا در برداشته و استان را با چالش بزرگی مواجه خواهد کرد.

فرحی بازگشایی مدارس استان در شرایط موجود را نفی پروتکل‌های بهداشتی می‌داند و دراین‌ارتباط به خبرنگار آفتاب ایلام گفت: شکل‌گیری کلاس‌ها به‌صورت حضوری به بهانه زرد بودن وضعیت کرونایی شهر ایلام به‌هیچ‌عنوان کار معقولی نیست، رفتار و خصوصیات عجیب‌وغریب ویروس کرونا بر هیچ‌کس پوشیده نیست.

این شهروند ایلامی خاطرنشان کرد: با توجه به این موضوع و‌درحالی که وزارت بهداشت و تمامی ستادهای کرونایی کشوری و استانی تأکید بر خانه‌نشینی تا ریشه‌کن شدن این ویروس دارند، آیا حضور دانش‌آموزی که یقیناً توانایی و درک مناسب از شیوه‌های پیشگیری ندارد در کلاس درس عاقلانه است؟

فرحی در ادامه افزود: آیا مدیران و مسئولین مدارس تمهیدات لازم را برای ضدعفونی کردن محیط مدرسه اندیشیده و اصولاً بودجه کافی برای این کار در اختیار آن‌ها قرار داده‌شده که دانش‌آموز با خیال راحت سر کلاس درس حاضر شود؟

وی گفت: یک دانش آموز چطور می‌تواند با ماسک چهارتا پنج ساعت را در شرایطی سر کند که به خاطر ترس از ابتلا نه می‌تواند آبی بنوشد نه تغذیه‌ای داشته باشد و یا حتی رفع حاجتی داشته باشد؟

دیگر شهروند ایلامی نیز با تأکید بر مهیا نبودن مدارس استان ازنظر امکانات من‌جمله سرویس‌های بهداشتی، نبود اعتبار لازم در مدارس برای تأمین و تهیه اقلام بهداشتی گفت: انتظار اولیا در این شرایط آن است که برگزاری کلاس‌ها به‌صورت مجازی انجام شود.

خودتان می‌توانید آموزش دهید/پول‌دارید معلم خصوصی بگیرید

دل‌نگرانی و دغدغه اولیاء دانش آموزان ایلامی علاوه بر رسانه‌های مکتوب فضای مجازی نیز در برگرفته است اما در یک پاسخ عجیب، محسن کلانتری معاون فرهنگی و آموزشی آموزش‌وپرورش استان ایلام به دغدغه اولیا آن است که؛ اگر خودتان می‌توانید آموزش دهید، اگر پول‌دارید معلم خصوصی بگیرید و اگر هم خیلی ترس دارید ریسک نکنید.

معاون فرهنگی و آموزشی آموزش‌وپرورش استان ایلام در پاسخ به سؤال خبرنگاران در ارتباط به بیم و امیدهای بازگشایی مدارس در استان ایلام گفت: مشکل ما این است بعضی رسانه‌ها خیال می‌کنند این تصمیم خلق‌الساعه و توسط بنده و امثال بنده گرفته‌شده است.

وی افزود: عزیزان دستورالعمل کشوری است تعطیل بودن مدارس موجب راحتی همکاران بنده است ولی ما که حق تخلف از دستور مقامات کشور را نداریم. ما هم مثل دیگر استان‌ها وظیفه‌داریم مدارس را دایر کنیم.

زیرساخت‌های مدارس استان ریسک خطر حضور فیزیکی دانش آموزان در ابتلا به کرونا ویروس را بالا می‌برد

جمیل صادقی فر معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام نیز در پاسخ به دغدغه اولیا اظهار داشت: آنچه باید مورد تأکید همگان باشد این است که مسئولیت پیشگیری از کرونا در وهله اول با فرد فرد جامعه است. کمک کنیم، حساسیت ایجاد کنیم و مطالبه کر باشیم که اطرافیانمان ماسک بزنند و‌ پروتکل‌ها را رعایت کنند.

وی افزود: متأسفانه هرروز که می‌گذرد پایبندی به رعایت پروتکل‌ها ضعیف‌تر شده و نگاه رفع تکلیفی غالب می‌شود.در دو روز پیش مجدد ابتلا و بستری با شیب ملایم در حال افزایش بوده است و دراین‌بین نزدیک به 50 درصد مبتلایان مربوط به شهرستان ایلام یعنی تمرکز بخش اصلی جمعیت استان بوده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام ادامه داد: زیرساخت‌های مدارس استان ریسک خطر حضور فیزیکی دانش آموزان در ابتلا به کرونا ویروس را بالا می‌برد.

وی بیان داشت: به اعتقاد دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام؛ وضعیت نارنجی به‌مانند وضعیت قرمز است و در خصوص تعطیلی نماز جمعه نیز بر این اساس اتخاذ تصمیم شده است اما در بازگشایی مدارس وضعیت نارنجی را در شرایط زرد قرار داده‌اند که ستاد کرونا دراین‌ارتباط نیازمند اعلام نظر قطعی است.

صادقی فر، برگزاری کلاس‌های حضوری در مناطق سفید را عامل سنجش مناسبی برای ادامه بازگشایی مدارس عنوان کرد و گفت: بازگشایی مدارس ریسک بزرگی است که امیدواریم با ریسک کمتر به فرجام برسد اما بیان این نکته ضروری است که شهرستان ایلام به‌عنوان مرکز استان از آمار 50 درصدی ابتلا به کرونا برخوردار است و این خطری جدی پیش روی ریسک کنندگان برگزاری کلاس‌های حضوری در ایلام است.


لینک خبر:

برچسب ها:

انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی:0
نام:
پست الکترونیکی:
کدامنیتی:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450