آفتاب ایلام

" توسعه و تضاد شهری "

اختصاصی آفتاب ایلام

" توسعه و تضاد شهری "

نویسنده: محمود کرمشاهی [ دانش آموخته جامعه شناسی]
آفتاب ایلام | در جامعه امروزین و گرایش شهر نشینی، رشد قاچ گونه سیمان و بتن و برج سازی ، زمینه ساز جذابیت سکونت دراجتماعات شهری می شود.نتیجه این امرموجب خالی شدن روستاها و بهم خوردن قرابتهای قومی و فامیلی بخاطر دافعه روستا و هجوم و تراکم جمعیتی ناشی ازسراب شهری شدن میگردد،مسلما حاصل این پدیده، آسیبهای متعدد اجتماعی،فرهنگی،اقتصادی و روانی جامعه مقصد در پی داشته و دارد.

عدم رعایت قواعد واصول شهرنشینی وتخریب بستر وامکانات پایدار شهری همچون فضای سبز و درختکاری نمونه ازاین آسیبها می باشد.فقدان احساس مسئولیت توسط مدیران شهری از یکطرف وعدم تعهد شهروندان موجب پیدایش پیامدهای ناهنجار مبتنی بر" نظریه پنجره شکسته " و عوارض مستتر دراین زمینه میگردد.

صاحبنظران این نظریه معتقدند، اگر در شهر(محلات شهری)دیوارها،پنجره ها اماکن و فضاهای سبز و امکانات شهری در اثر عدم مراقبت و نگهداری متولیان امر وعدم حساسیت شهروندان به حال خود رها گردد! منجر به تخریب بیشتر آن محلات وایجاد نامنی و بتدریج تشدید بی ثباتی سکونتگاهای آن محلات و مناطق می شود.
 
امروزه بطور مثال شهر دره شهر با وجود کاشت درختان و گونه های مختلف در مسیر سراب ،طول خیابانهای اصلی و محلات ، متاسفانه شاهدیم این زحمات بدلایل پیدا و پنهان در حال از بین رفتن هست .

بهرحال، توسعه موزون و پایدار شهری و ایجاد فضاهای اجتماعی و مدنیت همه جانبه، همانند سرنشینان کشتی نیاز به شهروندان مسئولیت پذیر و نظارت مستمر متولیان امر و تعهد مشترک آنان در حفظ حیات اجتماعی و پایدار محیط انسانی جهت امنیت و آرامش همگانی داشته و دارد. در نتیجه زورق حیات همه ما زمانی به ساحل مقصود و انتفاع همه سرنشینانش میرسد که تمام متولیان و شهروندان نسبت به ابعاد مختلف محیط شهری احساس تعلق و مسئولیت نمایند و عملا شهر را خانه خود بدانند.

بدین جهت حفظ حرمت مکانی و طبیعی و حتی اخلاقی توسط شهروند نیازمند توجه و رعایت پارامترهای کالبدشهری همچون حفظ محیط زیست، رعایت حریم و مراعات فنی سطح کوچه و پیاده رو خیابانها ، دفع صحیح زباله و نخاله های ساختمانی، ایجاد فضای سبز مطابق شرایط آب و هوایی ، روشنایی معابر و شوارع، زیباسازی بلوار و میادین، احداث پارکها براساس نیاز و پیش بینی محلات، نماسازی مناسب ساختمانها، پیش بینی و اجرایی فنی بار ترافیکی و پارکینگ مراکز شهری، احداث میادین و المانهای معنادار با طراحی مناسب ، طراحی و مهندسی صحیح ورودیها و خروجی های شهری ، جانمایی درست صنایع مزاحم و آلوده کننده است . در بعد اخلاقی و رفتاری از جمله مراعات حقوق شهروندی، حفظ روابط و سرمایه اجتماعی و توسعه و ارتقائ سرمایه فرهنگی ،حفظ آرامش و عدم آلودگی صوتی در محلات و ... می توان اشاره نمود.

در واقع این موارد گوشه ای از هزار توی پیچیده و توسعه همه جانبه آمایش فیزیکی و اجتماعی قواعد زندگی انسانها در شهر می باشد.در صورت عدم رعایت اینگونه موارد و فقدان مدیریت هوشمند وبلند مدت میتواند زمینه تضاد و توسعه ناموزون شهری میگردد.بااین حال شرح مذکور مقدمه ای بر تحلیل و توصیف مناسب شرایط و مبانی بستر سازی سالم محیط و محتوای زندگی شهری می باشد.
 

لینک خبر:

انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی:0
نام:
پست الکترونیکی:
کدامنیتی:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450