امروز: شنبه 4 اسفند 1397
مطالبات فراموش شده مردم ایلام| مسئولان استان ایلام برای آسیب‌های اجتماعی چاره اندیشی کنند

مطالبات فراموش شده مردم ایلام| مسئولان استان ایلام برای آسیب‌های اجتماعی چاره اندیشی کنند

رضا میرزاد 0 دیدگاه 1 فروردین 1397 چاپ خبر بازدید: 798

به گزارش آفتاب ایلام| خودکشی هر چند در وهله اول یک مشکل فردی به شمار می رود ولی از آنجایی که فرد در اجتماع زندگی می کند و تأثیرات متقابلی همواره بین آنها برقرار است، به عنوان یک معضل اجتماعی مورد بررسی قرار می گیرد. آمار خودکشی معمولا با سایر جرایم و آسیبها ارتباط پیدا می کند، بطوری که در میان گروههای مبتلا به اعتیاد خودکشی بیشتر دیده می شود. همچنین در آسیبهای مربوط به انحرافات جسمانی بویژه در میان قربانیان این انحراف خودکشی پدیده شایعی است. در میان بیماران روانی بویژه افسردگیهای شدید نیز اغلب خودکشی مسأله قابل توجهی است. به هر حال خودکشی پیوندهایی با متغیرهای اجتماعی دارد بطوری که علاوه بر تأثیری که از شرایط اجتماعی را نیز تحت تأثیر قرار می دهد. ارائه راهکارهای مناسب در بررسی مشکلات گروههای در معرض خطر مثل معتادین و خانواده های آن ، بیماران روانی و خانواده های آنها ، خانواده های نابسامان و آموزش های فردی در مواجهه با تغییرات اساسی روشهایی سودمند خواهد بود. در این راستا توجه به گروههای سنی که در معرض خطر بیشتری هستند و خودکشی در میان آنها رواج بیشتری نسبت به سایر گروههای سنی دارد، مثل نوجوانان و جوانان اهمیت زیادی دارد.

اما خودکشی در ایلام نه تنها در میان نوجوانان و جوانان نیست بلکه در میان سنین بالا و متاهلان بیشتر اتفاق افتاده است به نحوی که زهرا همتی در گفت و گو با رسانه ها آمار خودکشی در ایلام را دوبرابر نرم کشوری دانست و اظهار داشت: نرخ خودکشی در استان ایلام زنگ خطر و نیازمند به توجه مسئولان است.

مدیرکل بهزستی استان ایلام در ادامه گفت: در ایلام خودکشی متاهلان بیشتر از مجردها بوده است و از اختصاص 2 میلیارد و 500 میلیون تومانی جهت برنامه آموزشی و پیشگیری توسط سازمان بهزستی خبر داد.

همتی اطلاع رسانی و آموزش را موثر در پیشگیری از پدیده خودکشی دانست و افزود: کمک رسانه ها، مردم و اصحاب فکر و اندیشه در این راه بی اثر نیست.

اما کاش مدیرکل بهزستی استان ایلام به جای بیان ملزومات پیشگیری از اقدامات انجام شده سخن می گفت واز نظریه پردازی اجتناب و راهکار عملی ارائه می داد و به تعبیری چون پزشکی که درد را تشخیص داده است برای درمان آن نسخه می نوشت والا سخن از نظریه های موجود در پیشگیری از مصائب اجتماعی که خود کشی در ایلام یکی از این مصائب است چه نتیجه ای برای این درد بی درمان درپی دارد؟

مدیرکل بهزستی به عنوان متولی پیشگیری از آسیب های اجتماعی و نظر به آنچه خود گفته است: 2 میلیارد و 500 میلیون ریالی در اختیار دارد و مسلماٌ در سالهای گذشته نیز اعتباراتی در این ارتباط داشته است نسبت به شفاف سازی افزایش سالیانه خودکشی در استان ایلام پاسخ دهند؟ که اعتبارات و توان و نیروی اداری و کارشناسی که در این ارتباط فعالیت داشته اند چه نتیجه ای برای استان داشته است؟ آنچه برای مردم ایلام روشن است اقدامات بهزستی موفق در این مبارزه نبوده است.

بیشتر بخوانید: خداداد ابراهیمی| لزوم تعقیب قضایی یک خیانت بزرگ؛ اشتغال پنهان بازنشستگان‼️

عهدیه طهماسبی نیز از پدیده خودکشی در استان ایلام اظهار نگرانی و اقدامات دولت برای پیشگیری را در دست اقدام دانست.

اما مدیرکل امور اجتماعی استاندار ایلام نگفت: اقدامات دولت کی؟ کجا؟ وچگونه انجام می شود؟

مراد یگانه نیز در گفت و گو با رسانه ها اظهار داشت: خودکشی اولویت اول شهرستان چرداول است .

فرماندار چرداول گفت: شناسایی خانواده های در معرض تهدید شناسایی و به سازمان بهزستی منعکس شده است.

هرچند آسیبهای اجتماعی( خودکشی) پدیده هایی واقعی، متغیر، قانونمند و قابل کنترل و پیش گیری اند. کنترل پذیری آسیبهای اجتماعی شناخت علمی آنها را در هر جامعه ای برای پاسخ به پرسشهای نظری و عملی و کاربردی از ایده ها و یافته های علمی تولید شده در برنامه ریزی های کوتاه و بلند مدت برای مقابله صحیح با آسیبهای اجتماعی، درمان یا پیشگیری از گسترش و پیدایش آنها را ضروری و پر اهمیت می سازد. اما آنچه در سخنان مدیرکل بهزستی استان ایلام، فرماندار چرداول و مدیرکل امور اجتماعی استاندار ایلام استنباط می شود آن است که مسئولان استانی تا کنون موفق به مهار این آسیب اجتماعی خطرناک در استان ایلام که روز به روز به دامنه آن افزوده می شود نشده اند و به رغم شناخت درد در ارائه درمان آن ناتوانند.

مردم ایلام چاره اندیشی برای آسیب های اجتماعی را در استان به عنوان مطالبه به حق خود می دانند و خواهان چاره اندیشی مسئولان برای آن هستند.

انتهای پیام/ م

0 دیدگاه