امروز: پنجشنبه 5 اردیبهشت 1398
پیشنهاد مذاکره ترامپ «صادقانه نیست» / ما اهل منطق و گفتگو هستیم

پیشنهاد مذاکره ترامپ «صادقانه نیست» / ما اهل منطق و گفتگو هستیم

ادمین 0 دیدگاه 1 فروردین 1397 چاپ خبر بازدید: 108

 

به گزارش آفتاب ایلام| حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، با انتشار یادداشتی در روزنامه واشینگتن‌پست پیشنهاد همتای آمریکایی خود برای مذاکره را غیرصادقانه نامید و عنوان کرد که ادعای طرفداری‌ دولت آمریکا از مردم ایران همزمان با تحریم «پوچ و منافقانه» است.

یادداشت آقای روحانی بعدازظهر جمعه سی شهریور در آستانه سفر وی به نیویورک برای حضور در مجمع عمومی سازمان ملل متحد منتشر شده که در آن به مسئله خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، تبعات آن و تصمیمات ایران در این رابطه پرداخته شده است.

متن فارسی این یادداشت به‌طور همزمان در خبرگزاری‌های داخلی ایران منتشر شده است که با شرح خروج آمریکا از برجام در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ۹۷ آغاز می‌شود. آقای روحانی نوشته که آن لحظه با «دو انتخاب» مواجه بوده؛ اول این که ایران نیز از برجام خارج می‌شد که این امر به گفته او «موجب ناامنی و بی‌ثباتی بیشتر در منطقه می‌شد» و «دوم دادن مهلت چند هفته ای به اعضای باقی مانده در برجام بود تا تبعات خروج آمریکا از این توافق را جبران کنند».

متن یادداشت به این قرار است:

وقتی در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ۹۷، رئیس جمهور آمریکا رسما اعلام کرد که ایالات متحده آمریکا از برجام خارج شد، دو انتخاب در برابر من وجود داشت. اول، من نیز اعلام کنم که ایران از برجام خارج می‌شود که موجب ناامنی و بی ثباتی بیشتر در منطقه می‌شد و دوم، دادن مهلت چند هفته‌ای به اعضای باقی مانده در برجام تا تبعات خروج آمریکا از این توافق را که نتیجه زحمات و مذاکرات بسیار سخت و فشرده ۱۲ ساله بود جبران کنند. به منظور پاسداری از صلح و امنیت منطقه‌ای و بین المللی و احترام به حقوق و مقررات شناخته شده بین المللی، گزینه دوم را انتخاب کردم.

پیش بینی آمریکا این بود که پس از خروج از برجام، ایران نیز از آن خارج می‌شود و به راحتی می‌تواند یک ائتلاف جهانی علیه ایران شکل دهد و همه تحریم‌ها را برگرداند. اقدام ما در دادن فرصت محدود به اروپا، باعث به هم ریختن معادلات آمریکا شد. از سوی دیگر، گفتگو‌های ایران و بقیه اعضای برجام و تاکید آن‌ها برای حفظ برجام، آمریکا را در انزوا قرار داد. شاید به ندرت پیش آمده باشد که روی یک موضوع، بین آمریکا و شرکای اروپایی اش تا این حد اختلاف نظر باشد و این نتیجه موضع بحق ج. ا. ا. در موضوع هسته‌ای و دیپلماسی فعال ایران در موضوع برجام است.

سیاست خارجی دولت آمریکا در قبال ایران نه براساس واقعیات موجود ایران، منطقه و جهان و نه حتی برمبنای منافع ملی آمریکا تنظیم شده است. دریافت اطلاعات نادرست درباره ایران از گروه‌های تروریستی و رژیم صهیونیستی و تحلیل‌های غیر کارشناسانه و غیر دقیق نسبت به تحولات ایران، دولتمردان آمریکا را دچار چنان توهمی ساخته که احساس می‌کنند می‌توانند با حربه تحریم از ایران امتیاز بگیرند. ملت ایران ثابت کرده که در برابر فشار خارجی منسجم‌تر شده و مقاومت بیشتری از خود نشان می‌دهند چنانچه در دوران قبل از برجام نیز آمریکا نتوانست با تحریم‌های شدید مردم ایران را خسته کند و در نهایت این آمریکا بود که تغییر مسیر داد و به مذاکره روی آورد.

در گفتگو‌های جاری با کشور‌های باقی مانده در برجام تاکید کرده ایم که موضوع مهم برای ما، حفظ منافع مردم ایران از برجام است و چنانچه علیرغم خروج آمریکا از برجام، منافع ایران تامین شود در برجام می‌مانیم و در غیر این صورت، روش دیگری را پی می‌گیریم. منطق ما روشن است. یا همه اطراف از منافع برجام منتفع می‌شوند و یا هیچکدام. سکوت در برابر قلدری آمریکا در ایجاد فشار به کشور‌ها برای قطع روابط تجاری با ایران که با مقررات شناخته شده بین المللی در تضاد آشکار است با هیچ منطقی سازگار نیست و ما در این زمینه بی تفاوت نخواهیم ماند.

پیشنهاد آقای ترامپ برای مذاکره مستقیم و بدون پیش شرط با ایران صادقانه نیست. ما پیشنهاد ایشان را باور کنیم یا سخنان وزیر خارجه وی را که شرط گفتگو با ایران را تحقق نکاتی می‌داند که توهین آشکار به ملت ایران تلقی می‌شود؟ علاوه بر این، ما چگونه می‌توانیم به آمریکا اعتماد کنیم در حالی که از تعهدات بین المللی اش و مصوبه شورای امنیت که خود بانی آن بوده کنار می‌کشد و دیگر کشور‌ها را برای اجرای آن مصوبه تهدید به تنبیه می‌کند؟ اعمال تحریم‌ها و ایجاد سختی برای مردم ایران از جمله در زمینه دسترسی مردم به دارو و یا محروم کردن ملت ایران از خرید هواپیمای مسافری که در امنیت پرواز‌ها تاثیر بسزایی دارد چه توجیهی دارد؟ بنظر می‌رسد که دولت آمریکا در پی انتقام گیری از ملت ایران است و روشن است که ادعای طرفداری اش از مردم ایران کاملا پوچ و منافقانه است.

من اطمینان دارم که این بار نیز آمریکا مجبور می‌شود تغییر رویه دهد. گفتگو‌های ما با طرف‌های تجاری مان در جریان است و نوید دهنده آینده روشن در تعاملات بین المللی ایران است. این واقعیت روز به روز روشن‌تر می‌شود که اکثریت قریب به اتفاق کشور‌های جهان با سیاست یکجانبه گرایی آمریکا مخالف بوده و تحمیل دستور از سوی آمریکا را برنمی تابند. ممکن است در کوتاه مدت در روابط اقتصادی با شرکایمان مشکلی به وجود آید، اما دو طرف در جهت رفع آن تلاش می‌کنند و این امر نمی‌تواند استمرار یابد.

ما اهل منطق و گفتگو هستیم. به همین دلیل بود که در مذاکرات برجام وارد شدیم و از آن سربلند بیرون آمدیم؛ و به همین دلیل است که می‌گوییم رمز اثبات حسن نیت طرف‌های مذاکراتی ما، بویژه آمریکا، اجرای صادقانه و کامل برجام است. رهبر معظم انقلاب در دوران مذاکرات فرمودند که چنانچه ما در برجام از طرف مقابل صداقت ببینیم، زمینه برای بحث درباره بقیه موضوعات مورد علاقه طرفین باز می‌شود. متاسفانه برخورد غیرصادقانه و غلط آمریکا در اجرای برجام-- از روز اول اجرای برجام تا زمان خروج غیرقانونی از آن-- حکایت از عدم صداقت آمریکا در اجرای تعهدات بین المللی خود دارد.

ملت ایران در طول بیش از ۲۵۰ سال گذشته علیه هیچ کشوری تجاوز نکرده و در عین حال، در برابر تجاوز و دخالت‌های بیگانه ایستدادگی کرده است. سلاح ما صلح است. ما همان طور که در برابر متجاوز می‌ایستیم، در صلح جدی هستیم و به هر اقدام مسالمت آمیز، صادقانه و واقعی پاسخ مثبت می‌دهیم.
انتهای پیام/

0 دیدگاه