امروز: شنبه 27 بهمن 1397
ویژگی جوان «مدیریت کردن» می‎آید یا «مشاوره دادن»؟/شکست ایده مشاوران جوان

ویژگی جوان «مدیریت کردن» می‎آید یا «مشاوره دادن»؟/شکست ایده مشاوران جوان

ادمین 0 دیدگاه 2 مهر 1397 چاپ خبر بازدید: 93

آفتاب ایلام | اجرای طرح مشاوران جوان در ادارات کل استان ایلام، ایده‌ای بر گرفته از طرح شکست خورده دولت احمدی نژاد بوده است که طرح و ایده مشاوران جوان را دولت خود ابداع و اجرا و خود نیز شخصاَ نتیجه کار مشاوران جوان را شکست خورده اعلام کرد.

هرچند اهداف ابداع طرح مشاوران جوان با هدف جهت شناسایی و جذب جوانان هماهنگ با دولت ، پیگیری اهداف و برنامه‌های دولت در مجموعه‌های مختلف و شناسایی گلوگاه و نیازهای مجموعه‌ها و رفع آنها ، سهیم کردن اراده، تفکر، پتانسیل و توانمندی‌های جوانان در مدیریت بود اما«مدیریت کردن» می‎آید یا «مشاوره دادن»؟

 مشاوران جوان ادارات کل استان ایلام  به سبب آنکه  اکثریت مشاورین جوان از میان نخبگان دانشگاهی انتخاب نشده‌اند، بلکه این افراد اغلب کسانی هستند که نقشی  در تبلیغات ریاست جمهوری برای دولت روحانی داشتند و تقریباً همگی از میان اعضای ستادهای انتخاباتی دکتر روحانی  بودند و با نداشتن تجربه نمی‌توانند موفقیتی برای مدیران کل استان ایلام در پی داشته باشند بجزء رصد فضای مجازی و اقدام به تبلیغ له یا علیه افراد و رسانه‌های منتقد چراکه؟ مشاور کسی است که مسیری را که شما می‎خواهید طی کنید، بارها طی کرده (در سهل‎گیرانه‎ترین حالت، حداقل یک بار طی کرده)و از شکست‎ها و موفقیت‎های قبلی خود، درس‎هایی آموخته که برای کسانی که می‎خواهند تازه مسیری را بپیمایند، این درس‎ها و فوت‎های کوزه‎گری، حیاتی است. مشاور، پستی و بلندی‎های راه را می‎داند و می‌تواند به شما کمک کند با صرف منابع کمتر، بتوانید ارزش‎ها و منافع بیشتری به‎دست آورید.

ومشاور باید " پیرطریقت" باشد و مزیت اصلی او " تجربه " و " بینش " است و این " پیر طریقت" با یک نظر سازمانی را از سقوط نجات و آن را در مسیر موفقیت قرار دهد.

اگر این توصیفات را درباره مشاور بپذیریم، آیا انتظار داریم این صلاحیت‎ها مثلا” در یک جوانِ 30 ساله وجود داشته باشد؟ آن هم تجاربی در سطح مدیرکل برای ارائه مشاوره به مدیران ارشد اجرایی استان؟

اجازه بدهید از سویی دیگر نيز به این مساله نگاه کنیم. مزیت‌های اصلي جوانی چیست؟ از نظر بنده پاسخ این سوال «انرژی»، «تهور» و «خلاقیت» است. به نظر شما این ویژگی‎ها بیشتر به‎کار «مدیریت کردن» می‎آید یا «مشاوره دادن»؟

تکرارِ يك مسیرِ غلط و شکست خورده، نتایج جدیدی به‎بار نخواهد آورد. طرح مشاوران جوان، طرحی شکست خورده بود که باز هم شکست خواهد خورد.  استاندار ایلام باید بپذیرد که چاره‌ای جز پایین آوردن سن مدیران ارشد و میانی خود ندارد و با طرح‌هایی همچون مشاوران جوان برای ادارات کل، نه تنها مساله‎ای حل  نمی کند، بلکه مسائل جدیدی نیز به وجود خواهد اورد که نمونه آن همون دعواهای فضای مجازی است.

0 دیدگاه