امروز: دوشنبه 5 فروردین 1398
هابز| انسان گرگ انسان است

هابز| انسان گرگ انسان است

رضا میرزاد 0 دیدگاه 7 مهر 1397 چاپ خبر بازدید: 171

آفتاب ایلام | "انسان گرگ انسان است"  این سخن، قول مشهوری است که بسیاری در تعریف انسان نقل و به آن استناد می‌کنند. گاهی کسانی این گفته را به عنوان یک تجویز اخلاقی در نظر می‌گیرند و عوامانه بر هابز می‌تازند که او انسان را گرگ می‌داند بل‌که گرگ می‌خواهد در صورتی که چنین نیست اما فیلسوف انگلیسی "هابر" معتقد است انسان‌ها موجوداتی ستیزنده هستند که میل و اشتهایشان آن‌ها را به ستیزه می‌کشاند. لذا، زندگی جنبش و حرکت است. شادکامی در ارضای امیال و اشتهاست. اما این چیزی نیست که یک بار اتفاق بیفتد. امیال و اشتهاهای ما دچار وقفه نمی شوند؛ به محض این‌که ارضا شدند، دوباره سر بر می‌آورند و ارضای مجددی را طلب می‌کنند.

این سخن هابز و شرایط زایش و زیست هابز که خود زاده درد می‌داند، و زیستش دوران جنگ و ناآرامی، و وحشی گری را تجربه کرده است قابل مقایسه با شرایط امروزجامعه بشری است.

جامعه‌ای که گرگ‌های درنده‌ای چون آمریکا و ایادی وی منظقه خاورمیانه را شکارگاه دریدن، بردن و خوردن تبدیل کرده است و انسان‌های امروزی این منطقه را در ترس وحشت واضطراب قرار داده است و جنگ و خونریزی و بردن و خوردن را وجه همت خود کرده‌اند و درصدد گسترش درندگی خود به کشور ما ایران نیز هستند.

نمونه این درندگی و جنگ و ستیز علاوه بر جنگ اقتصادی و جنگ روانی اقدام تروریستی در حادثه اهواز است که دشمن  در صدد است ایجاد اختلاف است.

هابز چنین شرایطی را شرایط نزدیک به جنگ و جنگی می‌داند و می‌گوید: هرانسان منطقی به سادگی می‌تواند براین تحلیل برسد که در شرایط جنگی و نزدیک به جنگ هرگز نمی‌تواند آرامش و رفاه مناسبی داشته باشد.

 

با این  اوصاف چه بپذیریم و په نپذیریم کشور ما در شرایط جنگی و نزدیک به جنگ قرار دارد و دشمن در صدد ایجاد ترس وحشت و تهدید و تحریم بوده و هست و در چنین شرایطی که نیازمند دولت مقتدر و برنامه ریزی هستیم که  بتواند شرایط جنگی و استراتژی دفاعی را اتخاذ کند به هر عللی این شرایط را اتخاذ نکرده و از درون در صدد ایجاد نابسامانی و یا ناتوان در کنترل نابسامانی است بر ملت فهیم و شهید پرور و ولایتمدار است که خود در بسامان اقتصادی و خنثی کردن توطئه‌های دشمن ورود کند و چون دوران دفاع مقدس دشمن را زمینگیر  نماید.

با این در رفتار بسیاری از انسان‌ها بسیار پائین است و در نتیجه اکثر انسان‌ها وسعت دید محدودی دارند و صرفاً به نتایج کوتاه مدت رفتاری خود توجه می‌کنند و توانایی تجزیه و تحلیل نتایج بلند مدت رفتار خود را ندارد که نمونه آن در احتکار، نقدینگی و بی توجهی به امر تولید، خرید طلا و ارز برای بدست آوردن مبالغی سود و از همه زیانبارتر احتکار خانگی را می‌توان نام برد.

اینگونه افراد که نادانسته و ناخواسته و یا دانسته و مغرضانه به چنین اقدامی دست می‌زنند تمام تلاش خود را برای برآورد نیازهای حال حاضر خود مهیا می‌کنند و با تصرف حق دیگران در کوتاه مدت شرایط رفاهی بهتری خواهند داشت اما این شرایط رفاهی اسباب موجود هر كس براي احراز خيري آشكار در آينده برای همنوعان نمی‌شود و تعبیر هابز محقق می‌شود که " انسان گرگ انسان می‌شود.

انتهای پیام/

0 دیدگاه