امروز: شنبه 4 اسفند 1397
مشاوران جوان|  ترفندی جدید برای استخدام نورچشمی‌ها

مشاوران جوان| ترفندی جدید برای استخدام نورچشمی‌ها

ادمین 0 دیدگاه 8 مهر 1397 چاپ خبر بازدید: 455

آفتاب ایلام آنچه که در لحظه اول از شنیدن واژه مشاور در ذهن نقش می گیرد عبارت از افرادی است که در زمینه موضوعی خاص دارای تخصص هستند که می توانیم از آنها برای مواقع لزوم و مشکل در آن زمینه استفاده کنیم.

در این که داشتن مشاور برای هر کاری امری پسندیده است هیچ بحثی نیست زیرا در کتاب آسمانی نیز به امر مشورت و بهره جستن از مشاور تاکید شده است و صد البته پرواضح است که این مشاوره باید از افراد متخصص و دارای تجربه گرفته شود.

جوانان یکی از اقشار جامعه است که در مقاطع زمانی مختلف و برای پیشبرد اهداف برخی افراد و یا احزاب از آنها استفاده شده است و به نام آنها برنامه ها و در نهایت طرح ها و دستورالعمل های زیادی صادر می شود اما آنچه که در عمل به دست جوانان می رسد آن چیزی نیست که وعده آن داده شده است.

طرح استفاده از جوانان به عنوان مشاور جوان در دستگاه های دولتی از جمله این طرح هاست که به نام جوانان ارائه شده ولی فقط به کام برخی افراد که می توان از آنها به عنوان نورچشمی یاد کرد بوده است.

در خصوص استفاده از مشاوران جوان چند نکته حائز اهمیت است که از جمله آنها این موضوع است که اصولاَ این افراد جوان که به عنوان مشاور جوان منسوب می شوند می خواهند چه کمکی به آن دستگاه بکنند.

یک جوان 20 تا 25 ساله که فاقد هرگونه تجربه ای است و احتمالاَ فقط دارای تحصیلات آکادمیک در آن حوزه است که در بیشتر واقع اینگونه هم نبوده چه مشاوره ای به یک مدیر می خواهد بدهد؟ آیا واقعاَ این بازی با کلمات نیست؟

نکته مهم تری که در این زمینه مطرح است این موضوع است که این افراد چگونه انتخاب می شوند؟ چه جوانانی شانس این را دارند که به عنوان مشاور جوان انتخاب شوند؟ پروسه انتخاب به چه صورتی است؟

«سعی مدیران در قضیه مشاوران جوان کمک به جوانان باشد و در این راه به طرق مختلف از جمله بستن قراردادهای حجمی نسبت به آنان مساعدت داشته باشند بلکه با تجربه اندوزی هم راه اشتغال آنان فراهم گردد و هم دستگاه بتواند از توان و انگیزه جوانان استفاده مطلوب نماید

این جملات را آقای سلیمانی دشتکی استاندار ایلام در حضور مسئولان سازمان برنامه و بودجه کشور ایراد کرده اند و خطاب به مدیران کل دستگاه هایی که تاکنون مشاورا جوان انتخاب نکرده اند تاکید کرده اند که در کمترین زمان این موضوع را در دستور کار قرار دهند.

جالب است که آقای استاندار انگار هنوز نمی دانند که نفس گرفتن مشاوره از افراد برای چیست و چرا یک فرد یا یک دستگاه باید از وجود مشاوران بهره ببرد.

وقتی آقای استاندار می گوید در قضیه مشاوران جوان سعی مدیران کمک به جوانان باشد قضیه کاملاَ برعکس می شود و به جای آنکه مشاور جوان به مدیر برای حل مشکلات مشاوره بدهد مدیر باید به میدان بیاید و به جوان مشاور کمک کند.

جالب تر آنجاست که مدیران را موظف می کند که با بستن قراردادهای حجمی این مشاوران را به استخدام در آورندٔ این در حالی است که خیلی از جوانان برای یک استخدام راه های زیادی را می روند و به بن بست می رسند اما در اینجا افرادی که معلوم نیست با چه ساز و کاری و با گذر از چه فیلتری به عنوان مشاور انتخاب شده اند بدون آنکه در آزمونی شرکت کنند تا صلاحیت علمی آنها تایید شود صرفاَ به سبب داشتن روابط که این روابط می تواند ناشی از روابط نسبی و یا به علت فعالیت های انتخاباتی شکل گرفته باشد راه برای استخدا آنها هموار می شود.

نکته دیگری که آقای استاندار به آن اشاره دارند این مسئله است که مشاوران جوان برای کسب تجربه اندوزی وارد دستگاه شوند که این موضوع دیگر اصلاَ با نفس کلمه مشاور در تضاد است.

آنچه که پرواضح است یک جوان فاقد تجربه نمی تواند کمکی به دستگاه داشته باشد و لازم است در خصوص موضوع مشاوران جوان که دارای ابهاماتی است روشنگری صورت گیرد.

انتهای پیام/

0 دیدگاه