امروز: شنبه 4 اسفند 1397
هوش مصنوعی در نبرد با سرطان

هوش مصنوعی در نبرد با سرطان

رضا میرزاد 0 دیدگاه 13 مهر 1397 چاپ خبر بازدید: 554

آفتاب ایلام | دانشمندان به تازگی برای پیش‌بینی چگونگی رشد و تکامل سرطان از هوش مصنوعی استفاده کرده‌اند. بکارگیری این روش به پزشکان کمک می‌کند تا مناسب‌ترین و موثرترین درمان را با توجه به شرایط بیمار بکارگیرند.

تیم تحقیقاتی موسسه تحقیقات سرطان در لندن با همکاری دانشگاه ادینبرو، روش جدیدی را به نام «ریوولور» ابداع کرده‌ است که ساختار جهش ژنتیکی در گونه‌های مختلف سرطان را شناسایی کرده و با استفاده از این اطلاعات تغییرات ژنتیکی بعدی سرطان را پیش‌بینی می‌کند.

به گفته این محققان درک ساختار روند رشد غده‌های سرطانی یکی از بزرگ‌ترین مشکلات در درمان سرطان‌هایی است که غالبا نسبت به داروهای درمانی مقاوم شده‌اند.

در صورتی که پزشکان بتوانند روند تکامل و توسعه غده‌‌های سرطانی را شناسایی کنند، قادر خواهند بود تا پیش از مقاوم شدن توده‌های سرطانی در مقابل داروهای درمانی، رشد آن را متوقف کنند و شانس زنده ماندن بیمار را افزایش دهند.

این تیم تحققاتی توانسته‌اند ارتباط میان توالی‌های مشخصی از جهش‌های ژنتیکی صورت گرفته در غده‌های سرطانی را شناسایی کنند. بر اساس این یافته جدید، با درک ساختار توالی جهش‌های صورت گرفته در دی.ان.ای افراد مبتلا به سرطان، پیش‌بینی دقیقی نسبت به روند رشد آن داشته و بر همین اساس نسبت به درمانی موثرتر می‌توان اقدام کرد.

این تیم تحقیقاتی دستگاه خاصی را طراحی کرده‌اند که اطلاعات مرتبط با غده‌های سرطانی ذخیره شده از بیماران را با ویژگی‌های ساختار سرطان در سایر بیماران مقایسه کرده و تطبیق می‌دهد.

این روش نشان می‌دهد که جهش‌های ژنتیکی که در ساختار غده‌های سرطانی روی می‌دهند، عموما تکراری بوده و با آگاهی از ساختار جهشی بافت‌های سرطانی، می‌توان برای پیش‌بینی روند رشد و تکامل غده‌ها و بافت‌های سرطانی مشابه در سایر  بیماران استفاده کرد.

دانشمندان در این تحقیق از ۷۶۸ نمونه از توده های سرطانی متعلق به ۱۷۸ بیمار استفاده کرده‌اند.

با مشخص کردن توالی ساختاری جهش ژنتیکی و ترکیب آن با دانش موجود از نحوه زیست و تکامل سرطان، دانشمندان می‌توانند روند و نحوه رشد سرطان را پیش‌بینی کنند.

با شناسایی توده‌های سرطانی که دارای ساختار مشخصی هستند و در مقابل درمان از خود مقاومت نشان می‌دهند و تطبیق آن با ساختار سایر انواع سرطان، می‌توان درمانی موثر را پیش از مقام شدن آن در برابر دارو در نظر گرفت.

دکتر آندره سوتوریوا، سرپرست تحقیقات تکاملی ژنتیک در مرکز تحقیقات سرطان بریتانیا که سرپرستی این پروژه را نیز عهده دار بوده گفت: «ما هوش مصنوعی قدرتمندی را طراحی کرده‌ایم. ما امیدواریم تا با بکارگیری این ابزار جدید یکی از عوامل اصلی و قدرتمند سرطان، که پیشرفت غیر‌قابل پیش‌بینی آن است را از میان برداریم. با این ابزار در آینده قادر خواهیم بود تا در مراحل اولیه سرطان وارد عمل شده و روند پیشرفت آن را پیش‌بینی کنیم.»

پروفسور پاول وورکمن، مدیر اجرایی مرکز تحقیقات سرطان بریتانیا گفت: «روند رشد سرطان بزرگترین چالش ما در ایجاد روش درمان موثر برای مقابله با سرطان است. حال که ما قادر هستیم تا روند رشد سرطان را پیش‌بینی کنیم، می‌توانیم روند درمان را پیش از مقاوم شدن آن نسبت به داروها آغاز کنیم و این ما را یک گام در مقابل سرطان به جلو خواهد برد.

0 دیدگاه