امروز: شنبه 4 اسفند 1397
رویترز تا المنار | بازتاب رای مجلس درباره «سی‌اف‌تی» در رسانه‌های انگلیسی‌زبان و عربی

رویترز تا المنار | بازتاب رای مجلس درباره «سی‌اف‌تی» در رسانه‌های انگلیسی‌زبان و عربی

رضا میرزاد 0 دیدگاه 15 مهر 1397 چاپ خبر بازدید: 124

آفتاب ایلام | تصویب لایحه الحاق ایران به «کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم»، موسوم به سی‌اف‌تی (CFT)، بازتاب گسترده ای در رسانه های منطقه ای و بین المللی داشت.

رویترز: «پارلمان ایران ترتیبات مقابله با تامین مالی تروریسم را تصویب کرد»

رویترز توضیح داد که مقامات امیدوارند این حرکت موجب نزدیک تر شدن ایران به هنجارهای جهانی شود و کمک کند تا در مقابل تجدید تحریم های ایالات متحده، از لیست سیاه سرمایه گذاری خارج شود.

این خبرگزاری گزارشی مفصل از آنچه در جلسه امروز مجلس گذشت را تهیه کرده و دلایل مخالفان و موافقان پیوستن به «سی اف تی» و سخان محمد جواد ظریف را آورده است و توضیح می دهد که این لایحه برای قانونی شدن نیاز به تایید شورای نگهبان دارد.

خبرگزاری فرانسه: «پارلمان ایران لایحه مالی ضدتروریسم را تصویب کرد»

این خبرگزاری نوشته است پارلمان ایران لایحه ای را برای مقابله با تامین مالی تروریسم تصویب کرده است که با مخالفت شدید محافظه کاران روبه رو بوده، اما برای حفظ توافق هسته ای با اروپایی ها و شریکان آسیایی حیاتی است.

خبرگزاری فرانسه بخشی از سخنان ظریف را نقل کرده است که می گوید: «نه بنده و نه آقای رئیس‌جمهور نمی‌توانیم تضمین دهیم که با پیوستن به لایحه حمایت مالی از تروریسم مشکلاتمان حل خواهد شد، اما می‌توانیم تضمین بدهیم که با نپیوستن به این لایحه آمریکا بهانه مهمی را برای افزایش مشکلات ما پیدا خواهد کرد.»

این خبرگزاری تاکید می کند ایران و کره شمالی تنها کشورهایی هستند که در لیست سیاه «اف ای تی اف» قرار دارند.

آسوشیتدپرس: «ایران به پیوستن به پیمان مبارزه با تامین مالی تروریسم رای داد»

خبرگزاری آسوشیتدپرس در ابتدای گزارش کوتاه خود به این موضوع اشاره کرده است که پارلمان ایران به پیوستن به کنوانسیونی جهانی برای قطع تامین مالی تروریسم رای داد، به این امید که از تحریم های بین المللی بیشتر که توسط توافق هسته ای 2015 برداشته شدند، دوری کند.

این خبرگزاری به حمایت ایران از حزب الله لبنان و گروه های فلسطینی که کشورهای غربی آنها را سازمان هایی تروریستی می دانند اشاره کرده و اضافه می کند که تندروها با پیوستن به «سی اف تی» مخالفت می کنند و می گویند این مساله حاکمیت ایران را تهدید می کند.

دیگر رسانه های انگلیسی زبان همچون تریبیون پاکستان، تایمز هندوستان، دیلی صاباح ترکیه، ایجپت تودی مصر، ای بی سی نیوز، تلگراف، هاآرتز، یدعوت آحورنوت، جروزالم پست، دیلی استار و نیو عرب هم با بازنشر گزارش خبرگزاری های اصلی، تصمیم مهم امروز مجلس را پوشش دادند.

استقبال سرد «المنار»

این خبر همچنین در بخش های عربی رسانه های بین المللی همچون رویترز، خبرگزاری فرانسه، بی بی سی و اسپوتنیک بازتاب یافته است.

رسانه های عربی منطقه همچون المنار لبنان، المیادین، الوفاق، خبرگزاری رسمی سوریه، خبرگزاری رسمی کویت، المستقبل، ارم نیوز، و النهار هم اندکی پس از تصویب الحاق ایران به «سی اف تی»، به پوشش این خبر پرداختند.

شبکه «المنار» که وابسته به حزب الله لبنان است، در یک پاراگراف با ارجاع به خبرگزاری فارس به تصویب این موضوع و تعداد آرای اخذ شده پرداخت.

«المیادین» هم با اشاره به تعداد آرای مخالفان و موافقان پیوستن به «سی اف تی»، سخنان محمد جواد ظریف را مبنی بر ایجاد مشکلات و بهانه جویی از سوی آمریکا ذکر کرده است.

0 دیدگاه