امروز: سه شنبه 31 اردیبهشت 1398
سعودی‌ها چگونه مخالفان خود را سر به نیست می‌کنند؟ شاهزاده‌های گم‌شده: تاریخ طولانی عربستان در ربودن مخالفان

سعودی‌ها چگونه مخالفان خود را سر به نیست می‌کنند؟ شاهزاده‌های گم‌شده: تاریخ طولانی عربستان در ربودن مخالفان

رضا میرزاد 0 دیدگاه 17 مهر 1397 چاپ خبر بازدید: 605

آفتاب ایلام |  سه شنبه هفته گذشته جمال خاشقجی، روزنامه نگار عربستانی، به کنسولگری کشورش در شهر استانبول ترکیه وارد شد تا سندی را دریافت کند، اما هرگز از آنجا خارج نشد.

پس از آن، دو مقام امنیتی ترکیه در گفتگو با رویترز اظهار داشتند که خاشقجی در کنسولگری عربستان کشته شده و پیکر او از آنجا خارج شده است. اگرچه مقامات سعودی این مسئله را تکذیب کردند، اما پیدا نشدن هیچ نشانه‌ای از خاشقجی بسیاری را متقاعد کرده است سعودی‌ها این روزنامه نگار منتقد را که ستون نویس «واشنگتن پست» بود سر به نیست کرده اند و احتمالا باید منتظر بحران دیپلماتیکی در روابط ریاض و آنکارا و احتمالا با کشور‌های غربی، حتی ایالات متحده، بود.

البته این تنها مرگ مرموز مخالفان خاندان حاکم بر عربستان نیست، بلکه فهرستی مفصل‌تر وجود دارد که البته همواره با انکار ریاض رو به رو شده است.

ناصر السعید

بنیانگذار «اتحادیه خلق شبه جزیره عرب» احتمالا نخستین و شناخته شده‌ترین مخالف خاندان سعودی است. او از دهه ۱۹۵۰ با اداره یک برنامه رادیویی، مخالفتش با خاندان حاکم را آغاز کرد.

سعید سپس به یمن رفت و در آنجا دفتر «اتحادیه خلق» را تاسیس کرد و سپس راهی بیروت شد و سال ۱۹۷۹، یعنی همان سالی که از تلاش یک گروه برای تسخیر مسجد الحرام در مکه ستایش کرد، ناپدید شد. سرنوشت او از آن زمان تا کنون در پرده ابهام است، اما بسیاری به نقش خاندان سعودی در ناپدید شدن او مظنونند.

شاهزاده سلطان بن ترکی

سال ۲۰۰۳ شاهزاده سلطان بن ترکی پس از آن که آشکارا خواهان انجام اصلاحات در عربستان شد، در «ژنو» سوئیس ربوده شد. دادگاه تایید کرد که او برای دیداری خارج از ژنو فریب داده شده و پس از آن که در مقابل سوار شدن به یک هواپیما متعلق به عربستان مقاومت کرد، او را بیهوش کردند.

یکی از کارمندانش به دادگاهی در سوئیس گفت که شاهزاده علی رغم خواست خودش به عربستان بازگردانده شد. در جریان مذاکرات دادگاه در سال ۲۰۱۶، مدیر ارتباطات شاهزاده ترکی اظهار داشت سفیر عربستان در سوئیس به هتل محل اقامت شاهزاده در ژنو رفته و دستور داده است همگی آن جا را ترک کنند.

ریاض با رد این ادعا‌ها گفت: شاهزاده ترکی در پی یک احضاریه قانونی به عربستان بازگشته تا دعوای حقوقی بر سر اظهاراتش را حل و فصل کند. بر خلاف دیگر شاهزاده‌هایی که در عربستان بازداشت می‌شدند، او یک عضو رده پایین خاندان سلطنتی نبود. او ابتدا زندانی شد و سپس در هتلی حصر و در نهایت آزاد شد.

در سال ۲۰۱۶ شاهزاده ترکی به ژنو گریخت و پرونده‌ای را علیه دولت عربستان به خاطر آدم ربایی گشود. با این وجود، او بار دیگر وقتی با یک پرواز سعودی قصد داشت برای دیدار پدرش از پاریس به قاهره برود، به ریاض برده شد. دوستانش می‌گویند او اطمینان داشت که در امان خواهد بود و اجازه داده بودند تیم پزشکی و محافظان غربیش را با خود ببرد. از آن زمان شاهزاده ترکی نتوانسته عربستان را ترک کند.

شاهزاده ترکی بن بندر آل سعود

او زمانی یک عضو کلیدی حلقه اصلی خاندان سلطنتی و مسئول امنیت این خاندان بود، اما بعدا به خاطر اختلاف بر سر ارثیه، از این حلقه بیرون انداخته و زندانی شد.

شاهزاده ترکی سال ۲۰۱۲ پس از آزادی به پاریس گریخت و با انتشار ویدیو‌هایی در یوتیوب خواهان انجام اصلاحات در عربستان شد. زمانی که معاون وزیر کشور عربستان با ترکی تماس گرفت تا او را متقاعد کند به کشور بازگردد، این شاهزاده تماس تلفنی را ضبط و سپس بر روی اینترنت منتشر کرد.

شاهزاده ترکی سال ۲۰۱۵ و در حالی که برای یک سفر تجاری به مراکش رفته بود، ناپدید شد. وائل الخلف، دوست ترکی و وبلاگ نویس، به «بی بی سی» گفت که «یک مقام بلندپایه عربستان» به او گته است که شاهزاده ترکی در ریاض است.

عضوی از یک گروه مخالفان حکومت عربستان هم به «گاردین» گفت: «یک نفر به ترکی بن بندر این احساس را داد که مراکش امن است، پس او برای بازرگانی به آنجا رفت و دولت مراکش او را گرفت و به سعودی‌ها داد».

سعود بن سیف النصر

سال ۲۰۱۴ سعود بن سیف النصر که یک شاهزاده نسبتا درجه پایین علاقه‌مند به قمار و هتل‌های پر زرق و برق بود، از استراحتگاهش در ایتالیا شروع کرد به توییت کردن درباره پادشاهی عربستان. او رهبران کشورش را به خاطر حمایت از سرنگونی محمد مرسی، رئیس جمهور مصر، مورد انتقاد قرار داد. در سپتامبر ۲۰۱۵ او آشکارا از نامه‌ای که توسط یک شاهزاده بدون نام نوشته و خواهان کودتا علیه بن سلمان شده بود، ستایش کرد.

چند روز بعد حساب توییتر او در سکوت فرو رفت. شاهزاده خالد بن فرحان که در آلمان ساکن بود، به «بی بی سی» گفت: بر این باور است که سعود برای رفتن از میلان به رم با یک هواپیمای شخصی فریب داده شده است.

گفته می‌شد سعود از یک شرکت روسی- ایتالیایی خواسته است تا شعبه آن‌ها در حاشیه خلیج فارس را افتتاح کند، اما خالد می‌گوید این داستان توسط مقامات اطلاعاتی عربستان ساخته شده است.

او می‌گوید: «یک هواپیمای شخصی از شرکت آمد و او را سوار کرد، اما به جای رم، در ریاض فرود آمد. اکنون سرنوشت شاهزاده سعود همچون شاهزاده ترکی است که در زندان است... تنها سرنوشت آن‌ها یک زندان زیرزمینی است».
 
منابع: میدل ایست آی، واشنگتن پست
 

0 دیدگاه