امروز: سه شنبه 31 اردیبهشت 1398
 کارشناسان امنیتی هشدار دادند؛ «چیپ‌های جاسوسی»؛ ابزار چین برای کنار زدن شرکت‌های آلمانی

کارشناسان امنیتی هشدار دادند؛ «چیپ‌های جاسوسی»؛ ابزار چین برای کنار زدن شرکت‌های آلمانی

رضا میرزاد 0 دیدگاه 17 مهر 1397 چاپ خبر بازدید: 172

آفتاب ایلام | بعد از آنکه خبرگزاری بلومبرگ درباره حمله ارتش چین از طریق نصب چیپ‌های جاسوسی در کامپوتر‌های اپل و آمازون پرده برداشت، حزب دموکرات آزاد آلمان از دولت این کشور خواست تاثیرات احتمالی چنین حمله‌ای را بررسی کند.

میشائل تویرر، معاون رئیس فراکسیون حزب دموکرات آزادبه روزنامه اقتصادی«هندلزبلات» گفت: «ضروری است که دولت بی‌درنگ وضعیت تهدید‌آمیز چنین حمله‌ای را تجزیه و تحلیل کند.» به گفته او این خطر وجود دارد که اقتصاد آلمان«قربانی جاسوسی صنعتی برنامه‌ریزی شده چین» شود.

خبرگزاری بلومبرگ در گزارش خود یادآور شده که حدود سه سال است تحقیقات مخفیانه‌ای در آمریکا درباره چیپ‌های جاسوسی چین در جریان است.

در گزارش بلومبرگ همچنین آمده است که چیپ‌های جاسوسی چینی نهایتا در پلاتین‌های اصلی شرکت آمریکایی «سوپرمیکرو» (Supermicro) تعبیه شده‌اند. این شرکت برای بسیاری نام‌آشنا نیست، اما محصولات آن برای تولید سرور‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است.

چیپ نصب شده در پلاتین اصلی سوپرمیکرو می‌تواند با کمک سرور با خارج ارتباط برقرار و به این ترتیب امکان جاسوسی را فراهم کند. گفته می‌شود که اپل و آمازون چیپ روی پلاتین سوپرمیکرو را در سال ۲۰۱۵ کشف کرده‌اند.

شرکت‌های آلمانی و خطر چیپ‌های جاسوسی چین

یوهانس کاسپار، کارشناس حریم خصوصی اطلاعاتی، حمله هکر‌های چینی از طریق چیپ‌های جاسوسی را یک سناریوی واقعی می‌داند.

در گزارش بلومبرگ هم آمده است که واحد ویژه ارتش چین به شرکت‌های چینی رشوه پرداخت کرده است تا این شرکت‌ها چیپ‌های جاسوسی در اندازه دانه برنج را در درون هزاران سخت‌افزار اپل و آمازون جاسازی کنند که در چین ساخته شده‌اند.

اما یوهانس کاسپار گفته است که حملات هکر‌ها نه تنها از طریق نصب اجزای کوچک چیپ قابل تصور است، بلکه می‌تواند در نصب عادی چیپ‌ها نیز نقش داشته باشد. به باور این کارشناس آلمانی وابستگی یک طرفه صنعت سخت‌افزاری به تولیدکنندگان و شرکت‌های ارزان چینی زمینه خوبی برای نصب چیپ‌های جاسوسی فراهم می‌کند.

بیشتر بخوانید: معمای جمال خاشقجی؛ آیا روزنامه‌نگار منتقد در کنسولگری عربستان شکنجه و تکه تکه شده است؟


او همچنین تاکید می‌کند که از تولید تا تحویل به مشتری، چین به عنوان یک بازیگر بسیار قوی عمل می‌کند و هرگونه دستکاری در این حوزه قابل تصور است و شناسایی دستکاری‌های حرفه‌ای در سخت افزار نیز بسیار دشوار است.

انجمن آلمانی «بیتکام» (Bitkom) هم هشدار داده است که اگر گزارش‌ها درست باشد شرکت‌های آلمانی هم به طور مستقیم تحت نفوذ قرار گرفته‌اند و به ویژه آن شرکت‌هایی که با اقتصاد جهانی بیشتر در ارتباط هستند.

آرنه شون بلوم، رئیس اداره فدرال امنیت اطلاعات و تکنولوژی هم تاکید کرده است که موضوع نصب چیپ‌های جاسوسی را بسیار جدی گرفته است. به گفته او مشکل دستکاری سخت افزاری مدتهاست آشکار شده و برای حل این مشکل اطمینان از تولیدکنندگان و کنترل کامل«زنجیره صدور» می‌تواند کمک کند.
 
 

0 دیدگاه