امروز: پنجشنبه 5 اردیبهشت 1398
بخشنامه‌ای که همه محکومان مهریه را مشمول می‌شود؛ بخشنامه جدید رئیس قوه قضائیه درباره مهریه/ بررسی خارج از نوبت دادخواست تبدیل پرداخت مهریه

بخشنامه‌ای که همه محکومان مهریه را مشمول می‌شود؛ بخشنامه جدید رئیس قوه قضائیه درباره مهریه/ بررسی خارج از نوبت دادخواست تبدیل پرداخت مهریه

0 دیدگاه 23 مهر 1397 چاپ خبر بازدید: 179

آفتاب ایلام  به نقل از رویترز، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، روز دوشنبه گفت با ملک سلمان، پادشاه عربستان، درباره جمال خاشقجی گفتگو کرده است و بلافاصله مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، را به ریاض فرستاده است.

ترامپ همچنین اظهار داشت که ملک سلمان داشتن هرگونه اطلاعاتی درباره سرنوشت خاشقجی را تکذیب کرده و گفته است عربستان همکاری نزدیکی با ترکیه درباره این پرونده دارد.

در همین حال، پادشاه عربستان دستور داده است تا به عنوان بخشی از همکاری مشترک با ترکیه، تحقیقات داخلی درباره این روزنامه نگار سعودی- آمریکایی که پس از ورود به کنسولگری عربستان در استانبول ناپدید شد، انجام شود.

جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد حکومت سعودی، از روز دوم اکتبر و پس از آن که برای دریافت مدارک ازدواجش وارد کنسولگری عربستان شد ناپدید شده است. مقامات ترکیه می‌گویند بر این باورند که او به قتل رسیده است، اما ریاض این موضوع را رد می‌کند.

یک منبع دیپلماتیک ترکیه‌ای هم گفته است که عصر امروز، دوشنبه، بازرسان در راستای بررسی‌های مربوط به این پرونده، وارد کنسولگری عربستان در استانبول خواهند شد.
 
تلویزیون «سی ان ان ترک» روز دوشنبه گزارش داد که یک گروه سعودی برای بررسی موضوع وارد اداره مرکزی استانبول شده اند.
 
افزایش فشارهای بین‌المللی 
 
در پی ناپدید شدن خاشقجی، سعودی‌ها زیر فشار بین المللی بی سابقه‌ای قرار گرفته اند. ترامپ گفته است در صورتی که مشخص شود قتل او کار عربستان بوده، «تنبیه سختی» را علیه این کشور اعمال خواهد کرد.

سخنگوی ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، روز دوشنبه گفت: این کشور انتظار دارد که ریاض «پاسخی جامع و همراه با جزئیات» به پرسش‌ها درباره ناپدید شدن خاشقجی بدهد.

در مقابل، عربستان سعودی تهدید کرده است که هرگونه فشار یا تحریم اقتصادی را «با اقدامی شدیدتر» پاسخ خواهد داد و متحدان عربی این کشور هم در حمایت از ریاض موضع گرفته اند.
 
اثرات اقتصادی بحران

در پی رویداد‌های اخیر، ریال عربستان به پایین‌ترین ارزش خود در دو سال گذشته سقوط کرد و اوراق قرضه بین المللی آن هم به خاطر ترس از خروج سرمایه‌های خارجی، با کاهش قیمت روبه رو شدند.

بازار بورس عربستان هم از ترکش‌های این واقعه در امان نبوده و در دو روز گذشته ۷.۲ درصد از ارزش خود را از دست داد، هرچند امروز را با رشدی ۲ درصدی به پایان رساند.
 

0 دیدگاه