امروز: پنجشنبه 5 اردیبهشت 1398
مطالبه ایلامی‌ها تسریع در اجرای پروژه پمپاژ آب رودخانه سیمره برای زمین‌های ‌کشاورزی است

مطالبه ایلامی‌ها تسریع در اجرای پروژه پمپاژ آب رودخانه سیمره برای زمین‌های ‌کشاورزی است

0 دیدگاه 7 آذر 1397 چاپ خبر بازدید: 952

 

آفتاب ایلام |به نقل از خبرگزاری تسنیم از ایلام، شهرستان سیروان یکی از شهرستان‌های استان ایلام در غرب ایران است. مرکز این شهرستان شهر لومار است و شامل 2 بخش و 4 دهستان است که در 15 مهرماه 1391 توسط هیئت وزیران این شهرستان با انتزاع از شهرستان چرداول شهرستان مستقلی شد که در مجموع شامل بخش مرکزی با توابع دهستان لومار و دهستان رودبار، و بخش کارزان با توابع دهستان کارزان و دهستان زنگوان می‌باشد، اقتصاد این شهرستان کشاورزی و یکی از شهرستان‌های محروم در زمینه زیر ساخت عمرانی، اقتصادی استان ایلام محسوب می‌شود.

در 16 دی‌ماه 92 کلنگ طرح پمپاژ آب رودخانه سیمره برای آبیاری زمین‌های شهرستان سیروان توسط استاندار وقت ایلام « محمدرضا مروارید» به زمین زده شد و استاندار وقت ایلام از اختصاص 30 میلیارد تومان از محل اعتبارات عمرانی به طرح پمپاژ آب رودخانه سیمره برای آبیاری زمین‌های شهرستان سیروان سخن گفت و نوید آبیاری و تبدیل 3 هزار هکتاراراضی دیم این شهرستان به زمین آبی را داد و خاطر نشان کرد، 70 درصد باغات و 30 درصد زمین‌های کشاورزی دیم شهرستان سیروان آبیاری می‌شوند.

این کلنگ‌زنی و سخنان امیدوارکننده استاندار وقت ایلام، شادی را در میان شهروندان سیروانی به وجود آورد و با امید به آینده به شهر و روستای خود دل‌بسته و برتلاش خود برای احیای زمین‌های کشاورزی دو چندان مصمم شدند، اما گذر زمان از وعده داده شده و کلنگ بر زمین زده و سخنان امید بخش در غبار زمان گرفتار و از سال 93 تا کنون و شاید تا آینده بسیار دور نتیجه‌ای جز انتظار برای کشاورزانی که امید به پمپاژ آب سیمره برای آبیاری زمین‌های خود را دارند، نتیجه دیگری با خود نیآورده است.

احمد موسوی یکی از شهروندان سیروانی که از راه کشاورزی امرار معاش دارد در گفت و‌گو با خبرگزاری تسنیم در ایلام اظهار داشت:  علی‌رغم وعده 4 ساله هنوز زمین‌های کشاورزی ما به صورت دیم کاشت‌ می‌شوند و قول پمپاژ آب سیمره که از کنار زمین‌های کشاورزی سیروان می‌گذرد برای آبیاری زمین‌های دیم سیروان منتج به نتیجه نشده است.

این شهروندان سیروانی با ذکر این نکته که شهرستان سیروان مستعد باغداری، کشت‌برنج و سایر محصولات کشاورزی است که با اقدام به آبیاری آنان رونق اقتصادی و زمینه اشتغال در این شهرستان محروم به وجود می‌آید.

خواسته اجرای به موقع طرح پمپاژ آب سیمره برای زمین‌های کشاورزی سیروان، مطالبه به حق کشاورزان و باغداران این شهرستان است که احمد موسوی به نمایندگی از کشاورزان چشم انتظار بیان مطالبه کرد.

اما آنچه اسماعیل گوهری مدیر آب و خاک استان ایلام در گقت و‌گو با رسانه‌ها عنوان کرده است نشان از آن دارد که کمبود اعتبار موجب کندی پروژه آب رسانی به زمین‌های کشاورزی شهرستان سیروان است که در این ارتباط گفت: برای تکمیل فاز 1 پروژه پمپاژ آب سیمره به زمین‌های کشاورزی سیروان نیازمند به اعتباری بالغ بر 21 میلیارد تومان هستیم.

در ادامه علی‌مراد اکبری معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی نیز در نشست رسانه‌ای خود با عنوان این‌که اعتباری برای تامین آب نداریم اما در قالب اجرای طرح آبیاری تحت فشار نظر مساعد به پروژه آبرسانی سیروان خواهم داشت.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در ادامه یادآورشد: با قول مساعد استاندار ایلام مبنی بر اختصاص اعتبار در سال 98 برای پروژه آب رسانی به زمین‌های کشاورزی سیروان در پایان سال 98 و یا نیمه اول سال 99 ، پروژه پمپاژ آب رودخانه سیمره برای آبیاری زمین‌های شهرستان سیروان مورد حمایت قرار می‌گیرد.

تراب میری از محاسن پروژه پمپاژ آب رودخانه سیمره برای آبیاری زمین‌های شهرستان سیروان سخن و  آبیاری 3 هزار هکتار از اراضی دیم، ایجاد 4500 شغل ، رونق اقتصادی در 11 روستای شهرستان سیروان، جلوگیری از مهاجرت از محاسن طرح دانست اما هیچ اشاره‌ای به زمان بهره‌برداری و علت تاخیر در اجرای طرح و یا موانع پیش‌رو نکرده است و به صرف بیان محاسن از خود رفع مسئولیت داشته است در حالی‌که مسئولیت تحقق این مهم در حوزه مسئولیت و اختیار جنابشان است.

مهم‌تر از همه موارد وعده قاسم سلیمانی دشتکی استاندار ایلام در جلسه شورای توسعه استان ایلام و کمیته برنامه‌ریزی شهرستان سیروان است که در این جلسه  اظهار داشت: پروژه پمپاژ آب رودخانه سیمره برای آبیاری زمین‌های شهرستان سیروان امسال افتتاح می‌شود.

استاندار ایلام  افزود: 140«‌میلیارد برای پروژه پمپاژ آب رودخانه سیمره برای آبیاری زمین‌های شهرستان سیروان هزینه خواهد شد» که این« افتتاح » و « خواهد شد » تا کنون تحقق نیافته است.

تسنیم، آن چه مردم شهرستان سیروان انتظار دارند و به عنوان مطالبه خود خواستارند تسریع در اجرای پروژه پمپاژ آب رودخانه سیمره برای آبیاری زمین‌های شهرستان سیروان است و معتقدند که گرچه سخندان و مصالح گویی. به عمل کار برآید به سخندانی نیست .

انتهای پیام/ م

0 دیدگاه