امروز: سه شنبه 31 اردیبهشت 1398
ایلام| بازخوانی بیش از یک دهه مواضع رهبر انقلاب درباره کالای ایرانی

ایلام| بازخوانی بیش از یک دهه مواضع رهبر انقلاب درباره کالای ایرانی

0 دیدگاه 8 آذر 1397 چاپ خبر بازدید: 501

به گزارش آفتاب ایلام، سمیه فتاحی در یاداشتی با عناوان  بازخوانی بیش از یک دهه مواضع رهبر انقلاب درباره کالای ایرانی نوشت:

پاسخ به این سوال مهم است که چه چیزی باعث شده است تا فضای امروز کشور در مواجهه با کالای ایرانی و تولید ملی اینگونه باشد؟
چند ماهی از نام گذاری سال ۹۷ از سوی رهبر انقلاب با عنوان «حمایت از کالای ایرانی» می گذرد؛ این، بازه زمانی مناسبی است تا مشخص شود دستگاه های مختلف در حمایت از این راهبرد و در حقیقت دستور حکومتی چه اقداماتی انجام داده‌اند. منظور از اقدامات، تحقق صد درصدی در مدت گذشته از سال نیست اما اینکه هر یک از دستگاه های اجرایی، قانون گذاری و قضایی مشخص کنند چه مقدماتی را برای رسیدن به هدف نهایی یعنی تحقق شعار سال انجام داده اند امری ضروری است. اساسا باید مشخص شود که دغدغه ای در رابطه با حمایت از کالای ایرانی در دستگاه های مختلف ایجاد شده است یا خیر؟

از سوی دیگر موضوع حمایت از کالای ایرانی تنها به سال ۹۷ ختم نمی شود. نگاهی به روند نام گذاری سال‌های گذشته از سوی رهبر انقلاب از نگاه ویژه ایشان به مساله اقتصاد و تولید حکایت دارد. نوع نامگذاری سالها نیز به گونه ای است که تحقق هر کدام از آنها در بخش قابل توجهی به حمایت از کالای ایرانی بستگی دارد. این یعنی موضوع حمایت از کالای ایرانی تنها نباید به چندماه گذشته ختم شده باشد چرا که در چند سال گذشته مطالبه رهبر انقلاب در حوزه اقتصاد به موضوع حمایت از کالای ایرانی گره خورده است.

اما اینکه در سال ۹۷ ایشان در انتخاب نام صراحت دارند می تواند از نیاز مبرم کشور و البته کوتاهی هایی که در این زمینه صورت گرفته است خبر دهد.  توجه مصداقی به بیانات رهبر انقلاب در سال های گذشته که به لزوم  حمایت از کالای ایرانی می پردازد، موضوع را بیشترقابل فهم می کند

رهبر معظم انقلاب در شهریورماه ۸۴ در دیدار جمعی از پیشکسوتان جهاد و شهادت و خاطره‌گویان دفتر ادبیات و هنر مقاومت‌ می فرمایند: «همه‌ی ما از بچگی این‌طور بار آمده بودیم که جنس ایرانی مساوی است با بد بودن، پست بودن و نامرغوب بودن؛ ایرانی مساوی است با ناتوانی در تولید جنس خوب در همه‌ی زمینه‌ها. اصلاً این فرهنگ را در ذهن ملت ما نهادینه کرده بودند. این در حالی است که این موضوع ۱۸۰ درجه با واقعیت فرق دارد. این ملت، ملتی است که از همه جهت میتواند؛ میتواند تولید کند، میتواند رشد بدهد، میتواند ابتکار کند، میتواند مرزهای علم و فناوری را بشکند و جلو برود.»

اکنون بعد از ۴۰ سال کجا ایستاده‌ایم؟

اما سوالی که اکنون با مرور بیانات چند ساله رهبر انقلاب و تاکیدات چندباره ایشان بر لزوم حمایت از کالای ایرانی مطرح می‌شود این است که با گذشت ۴۰ سال از انقلاب اسلامی و عملکرد دستگاه های سیاسی و  فرهنگی کشور از یک سو و اقدامات عمومی مردم از سوی دیگر در چه رتبه ای برای حمایت از تولید داخلی و کالای ایران قرار داریم. طبیعتا با توجه به وضع موجود و بدون نگاه موشکافانه نیز قابل فهم است که نمره خوبی کسب نخواهیم کرد. این موضوع از خلال فرمایشات رهبر انقلاب و هشدارهای پی در پی ایشان در باب حمایت از کالای ایرانی که از ابعاد مختلفی طرح شده نیز قابل فهم است. از حرام شرعی اعلام کردن واردات کالاهای غیر ضروری تا تاکید بر آتش زدن کالای قاچاق. تاکیدات چندباره ایشان و هشدار نسبت به برخی اقدامات غلط در این زمینه نیز حاکی از شرایط نامطلوب عملکرد دستگاه ها در زمینه حمایت از کالای ایرانی و نارضایتی رهبر انقلاب در این زمینه است. از جمله این هشدارها می توان به فرمایشات ایشان در این زمینه که مراد از جلوگیری از قاچاق برخورد با یک کوله بر نیست اشاره کرد. موضوعی که متاسفانه در اولویت بندی های دستگاه های مختلف در باب حمایت از تولید و مبارزه با قاچاق بر مسیر غلطی طی شده و جای اصل و فرع در این زمینه عوض شده است.

انتهای پیام/

0 دیدگاه