امروز: پنجشنبه 5 اردیبهشت 1398
۱۴۳ هزار هکتار از استان ایلام منطقه حفاظت‌شده زیست‌‌محیطی است

۱۴۳ هزار هکتار از استان ایلام منطقه حفاظت‌شده زیست‌‌محیطی است

0 دیدگاه 5 دی 1397 چاپ خبر بازدید: 529

آفتاب ایلام | سید اسدالله هاشمی صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: ایران یکی از کشورهای پیشرو در جهان است که بر اساس اصل 50 قانون اساسی به حفاظت از محیط زیست تاکید کرده و هر فعالیتی که محیط زیست را تحت تاثیر قرار داده ممنوع کرده است.

وی در ادامه یکی از وظایف مهم سازمان حفاظت محیط زیست را حفظ مناطق چهارگانه عنوان کرد و گفت: حدود 143 هزار هکتار از استان ایلام را جنگل، مرتع و غیره تشکیل داده که این مناطق توسط اداره کل حفاظت محیط زیست استان حفاظت و مدیریت می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان ایلام افزود: برای ایجاد توسعه پایدار و نظر به نقش محیط زیست در توسعه توسط اداره کل محیط زیست استان ایلام کلیه طرح‌های توسعه‌ای در واحدهای تولید، صنعتی پایش شده و شرایط زیست محیطی آنان کنترل و چنانچه طرحی فاقد پیوست زیست محیطی باشد اجازه فعالیت به وی داده نمی‌شود.

هاشمی به تاثیر آموزش در حفظ محیط زیست و تلاش برای فرهنگ‌سازی اشاره و خاطرنشان کرد: ایجاد سازمان‌های مردم‌نهاد و دواطلب به جهت مشارکت مردم و ایجاد فرهنگ‌سازی در اولویت دستگاه متبوع بوده است و در این راستا موفقیت‌های خوبی نیز به دست آمده است.

وی به تنوع زیستی در استان ایلام اشاره و افزود:  تنوع زیستی در ایلام باعث شده شکارچیان به این استان چشم طمع داشته باشند که در راستای برخورد با این افراد از ابتدای امسال تاکنون 97 پرونده شکار غیرمجاز در استان تشکیل شده و به مراجع قانونی ارسال شده است.

 تنوع جانوری در استان ایلام که بالغ بر 200 گونه  پرنده در استان شناسایی از موارد ذکر شده توسط مدیرکل حفاطت محیط زیست استان ایلام بود که در این راستا گفت: 300 گونه جانوران مهره‌دار در حوزه طبیعی و مناطق تحت مدیریت محیط زیست استان شناسایی، محافظت و حمایت می‌شود.

وی از فعال بودن 8 ایستگاه سنجش آنلاین در استان خبر داد و گفت: این دستگاه‌ها، کنترل کیفیت هوای استان را اندازه‌گیری و تاثیرات ورود گرد و خاک از کشورهای همسایه به استان را کنترل می‌کنند و براساس داده‌های این مراکز تصمیمات و اقدامات پیشگیرانه انجام می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان با بیان اینکه استان ایلام دارای 19 تالاب است تاکید کرد: حفاظت و احیا تالاب‌های استان یکی از اولویت‌های اداره کل حفاظت محیط زیست است.

انتهای پیام/م

0 دیدگاه