امروز: دوشنبه 5 فروردین 1398
ناگفته هایی از مؤسس پژوهشگاه رویان؛ رهبری درباره دیرباورهایی که کاظمی آشتیانی را نشناختند چه گفت؟

ناگفته هایی از مؤسس پژوهشگاه رویان؛ رهبری درباره دیرباورهایی که کاظمی آشتیانی را نشناختند چه گفت؟

0 دیدگاه 16 دی 1397 چاپ خبر بازدید: 90

به گزارش آفتاب ایلام | من به یاد دارم وقتی که این سانتریفیوژهای ما مشغول کار شده بود و جوانان و دانشمندان ما توانسته بودند اینها را راه بیندازند و مسئولان وقت؛ رئیس‌جمهور و دیگران خبرش را گفتند، تعدادی از فیزیکدان های دانشگاهی که مردمان خوب و بسیار سالم و صادقی هم هستند، بعضی‌شان هم من را می‌شناسند، به من نامه نوشتند، که آقا! نبادا اینها را باور کنید! چنین چیزی اتفاق نیفتاده و ممکن نیست! حاضر نبودند باور کنند؛ قبول کنند.

دیرباورها هم باور کردند!

این، همان تلقین است. تا غربی‌ها؛ آژانس و دیگران، خودشان آمدند نگاه کردند، تصدیق کردند، اعتراف کردند که چنین چیزی را باور نمی‌کردند در ایران به وجود بیاید، آن وقت دیگران؛ دیرباورها، در داخل کشور باور کردند.

عین همین قضیه در مورد سلولهای بنیادی به وجود آمد. بنده چندبار پیشرفتهای سلولهای بنیادی را در چند سخنرانی بر زبان آورده بودم. از دانشمندان کشور و از بعضی از دانشگاهها به من نامه نوشتند: آقا! این قضیه را شما این‌قدر نگوئید، این واقعیت ندارد؛ این جور نیست! اینی که میگوئید در سلولهای بنیادی پیشرفت کرده‌اند و در شبیه‌سازی (کلونینگ) دارند تمرین و کار می‌کنند، باور نکنید؛ چنین چیزی اتفاق نیفتاده و نخواهد افتاد! بعد که گوسفند شبیه‌سازی شده را جلو چشم همه قرار دادند، بعد که در سمیناری که تشکیل دادند، دانشمندان معروف دنیا، زیست‌شناسهای درجه‌ی یک دنیا آمدند مصاحبه کردند و تصدیق کردند که پیشرفتها، پیشرفتهای محیرالعقولی است، آن وقت یک عده از دیرباورها باور کردند! (مقام معظم رهبری؛ 25/02/1386)

این تنها گوشه ای از خدمات بزرگ مردی بود که رهبری چنین عباراتی درباره مجموعه ای وی به راه انداخت، فرمودند. این شخص نه تنها در داخل، بلکه در آن سوی مرزها هم از تبحر و دانش وی سخن به میان می آید.

دکتر سعید کاظمی آشتیانی نخستین روز سال 1340 در تهران دیده به جهان گشود. در سال ۱۳۵۸ در رشته فیزیوتراپی دانشگاه علوم پزشکی ایران تحصیلات دانشگاهی را آغاز کرد و هم‌زمان از همان سال ۵۸ به تدریس ادبیات و بینش اسلامی در هنرستان فنی و نمونه دولتی آزادی فلسطین واقع در خیابان دماوند تهران پرداخت. تعطیلی دانشگاه‌ها هم‌زمان با انقلاب فرهنگی اندکی در تحصیل او وقفه ایجاد کرد. اما با حضور در جبهه‌های جنگ ایران و عراق این وقفه طولانی‌تر شد. وی سرانجام پس از ۱۱ سال به سال ۱۳۶۹ مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته فیزیوتراپی اخذ کرده و از دانشکده علوم توانبخشی فارغ‌التحصیل شد. وی دارای درجه دکترای تخصصی جنین شناسی از دانشگاه تربیت مدرس بود.

در سال 1361 با همکاری دو تن از همکارانش جهاد گروه پزشکی را در دانشگاه علوم پزشکی ایران تأسیس کرد. این گروه هسته اولیه جهاد دانشگاهی علوم پزشکی ایران بود که در سال 1365 شکل گرفت و دکتر کاظمی تا سال 1370 عهده دار مسئولیت بخش طرح ها و تحقیقات آن بود. از سال 1371 با تغییرات ساختار مدیریتی جهاد دانشگاهی به سمت ریاست جهاد دانشگاهی واحد علوم پزشکی ایران منصوب شد که این مسئولیت تا پایان دوره حیاتش بر عهده وی بود.
در طی این سال ها مراکز درمانی متعددی تأسیس و گروه های مختلف پژوهشی را راه اندازی کرد که در آن میان پژوهشکده رویان جهاد دانشگاهی یکی از مهم ترین این مراکز بود.

پژوهشگاه رویان هشتم خرداد ماه سال 1370 به عنوان مرکز جراحی محدود با هدف ارائه خدمات درمانی به زوج‏‌های نابارور و پژوهش و آموزش در زمینه علوم باروری و ناباروری توسط زنده یاد دکتر سعید کاظمی آشتیانی و گروهی از پژوهشگران و همکارانش در جهاد دانشگاهی علوم پزشکی ایران تاسیس شد. پژوهشگاه رویان در سال‏های 1377 و 1387 به ترتیب مجوز مراکز تحقیقات علوم سلولی و مرکز تحقیقات پزشکی تولید مثل را از شورای گسترش دانشگاه‏های علوم پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دریافت کرد و آبان ماه 1388 شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با ارتقای آن از پژوهشکده به پژوهشگاه رویان موافقت کرد. این مرکز بسیار مهم، در سه حوزه تخصصی پژوهشکده زیست شناسی و فناوری سلول‌های بنیادی رویان، پژوهشکده پزشکی تولید مثل رویان، پژوهشکده زیست فناوری فعالیت می کند.

دکتر کاظمی آشتیانی خدمات بسیار زیادی را به ایران اسلامی هدیه کرد. دانش فراوان، هوش سرشار، توان مدیریتی بالا از یک سو و تعهد،‌ اخلاص و ایمان همیشگی او به خداوند متعال از سویی دیگر سبب شد تا در دوران حیات کوتاهش در دو حوزه مدیریتش موفقیت های چشمگیری همچون گسترش روشهای پیشرفته درمان ناباروری، ‌تولید و تکثیر و انجماد سلولهای بنیادی جنینی و همانند سازی(کلونینیگ) ‌حیوانات را رقم بزند.

مقام معظم رهبری درباره علاقه خود به مرحوم کاظمی آشتیانی می فرمایند: «علت اینکه من به مرحوم سعید کاظمی اینقدر علاقه داشتم و الان هم در دلم و در ذهنم برای آن جوان عزیز، ارزش و جایگاه قائلم، همین است. حرکت او، نحوه‌ی کار او، مدیریت او، پیگیری او، یک مجموعه‌ی کاملی بود از آن چیزی که آدم دوست می‌دارد و آرزو دارد».

بازشناسی شخصیت جهادی دکتر کاظمی و تبیین این روحیه برای الگوبخشی به سایر جوانان و نخبگان کشور در گرو شناخت دقیق‌ترِ ابعاد و عناصر روحیه‌ی جهادی و ترجمان و فراگیرسازی آن در محیط علمی به عنوان «جهاد علمی» است. قطعاً روحیه و عملِ جهادی، تفاوت‌ها و نقاط تمایزی با سایر روحیات و فعالیت‌ها دارد که می‌توان با رجوع به بیانات رهبری در این زمینه تعریف جهاد علمی و عناصر اصلی آن را فهم کرد.

رئیس پژوهشکده رویان اصفهان درباره دکتر کاظمی آشتیانی در گفتگو با صاحب نیوز می گوید: وقتی از انگلستان برگشتم با مرحوم دکتر کاظمی آشتیانی که رئیس پژوهشگاه رویان بود آشنا شدم؛ ایشان انسان بزرگی بود و سخنان رهبری درباره شخصیت ایشان توجیه کننده نقش جهادگری وی در سطح اجتماع است، بنده با دکتر کاظمی آشتیانی ارتباط دوستانه ای داشتم و به ندرت این ارتباط وسیع تر شد و تحقیقات مشترکی در آزمایشگاه مرکز نازایی اصفهان با ایشان شروع کردیم و کارهای علمی ما روز به روز گسترش پیدا کرد.

دکتر محمدحسین نصر اصفهانی همچنین می گوید: بعدها ایشان پروژه شبیه سازی را به من سپرد که در اصفهان کلید خورد و با این پیشرفت ها و موفقیت هایی که در سلول های بنیادی، در IVF و در زمینه شبیه سازی، پژوهشکده اصفهان گسترش پیدا کرد تا این که امروزه در ساختمان خوبی که متعلق به خودش هست مشغول به کار هستیم.

امّا رئیس پژوهشکده رویان اصفهان روایتی از دکتر کاظمی آشتیانی وصف می کند که شاید تا به حال از زبان کسی نشنیده ایم. دکتر نصر اصفهانی به صاحب نیوز گفت: من فکر می کنم که مرحوم دکتر کاظمی آشتیانی در یکی از صحبت های خود می گفت امروز مؤثریم و فردا اثر. هر کسی اثری در زندگی خودش می گذارد. برای مثال، ما در اصفهان که راه می رویم آثار شیخ بهائی را به زیبایی می بینیم. امروز که در علم بیولوژی فکر می کنیم، اثر گذاری مرحوم دکتر کاظمی آشتیانی در سلول های بنیادی را می بینیم هر چند که امروز خودش اینجا نیست اما به گفته خودش، اثر این مرد بزرگ برای همیشه بر جای مانده است.

یکم فروردین ماه سال 1395 رهبر معظم انقلاب در بیانات در اجتماع زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی، رسماً از مرحوم دکتر سعید کاظمی آشتیانی رئیس فقید پژوهشکده رویان با عنوان «شهید» نام بردند. این بیان صریح رهبری، مهر باطل محکمی بود بر برخی ادعاها که می گفتند دکتر کاظمی آشتیانی به علت سکته قلبی درگذشته است. منابع آگاه می گویند این نابغه فناوری سلول های بنیادی توسط سازمان های جاسوسی بیگانه «ترور بیولوژیک» شده است.

متن پیام تسلیت مقام معظم رهبری به مناسبت درگذشت این بزرگ مرد علمی بدین شرح بود:

بسم الله الرحمن الرحیم

با تاسف و تلخکامی خبر درگذشت دانشمند مومن و جهادگر، مرحوم دکتر «سعید کاظمی اشتیانی» را دریافت کردم و بر فقدان آن شخصیت ارزشمند که کانون امید و ابتکار و نوآوری بود، افسوس خوردم. وی یکی از فرزندان صالح انقلاب و از رویش‌های مبارکی بود که آینده‌ی درخشان علمی در کشور را نوید می‌دهند. موسسه‌ی رویان که مجمع ارزشمندی از نوآوران و جهادگران عرصه‌ی علوم زیستی است، در پیدایش و رشد و اعتلای خود، مدیون همت و ایمان و پشتکار این دانشمند جوان و بلند همت است. اینجانب ضایعه‌ی دردناک فقدان این عنصر خدوم و با ارزش را به خانواده‌ی گرامی و همکاران عزیزش صمیمانه تسلیت می‌گویم و از خداوند متعال رحمت و علو درجات را برای وی و صبر و سکینه‌ی الهی را برای بازماندگان و همراهانش مسالت می‌کنم.

سید علی خامنه ای؛ 1384/10/15

* کودک نوپای رویان هر روز رشد می کند!

کودک نوپای رویان که دکتر کاظمی آشتیانی آن را پروراند، امروزه به جایگاهی رسیده است که نام و آوازه آن از شرق تا غرب دنیا شنیده می شود. تولد اولین کودک حاصل از روش باروری آزمایشگاهی IVF در تهران(1371)، تولد اولین کودک حاصل از روش تشخیص ژنتیکی قبل از لانه‌گزینی جنین(PGD) در ایران(1383)، استفاده از سلول‌های بنیادی برای ترمیم ضایعات قرنیه چشم برای نخستین بار در کشور (1384)، تأسیس نخستین بانک خصوصی خون بند ناف نوزادان(1384)، تولد نخستین حیوان شبیه سازی شده خاورمیانه(رویانا)(1385)، استفاده از سلول‌درمانی برای بهبود و درمان بیماران ویتیلیگو برای نخستین بار در کشور(1387)، تولد اولین بزغاله تراریخته حاوی ژن تولید کننده فاکتور 9 انعقادی خون انسان(1388) و تولد اولین بزغاله تراریخته حاوی ژن Tissue Plasminogen Activator) tPA) انسانی (1389) تنها گوشه ای خدمات رویانی است که بهتر است امروزه از آن به عنوان رویان بزرگ نام برد.

 

 

0 دیدگاه