حسین جابر انصاری| به مانند سازمان ملل، نگران بروز یک «فاجعه انسانی» در ادلب است

به گزارش آفتاب ایلام به نقل از یورو نیوز:حسین جابر انصاری، دستیار ارشد وزیر خارجه در امور ویژه سیاسی روز سه‌شنبه ۲۰ شهریور در واکنش به ابراز نگرانی سازمان ملل در مورد نبرد ادلب گفت: «ما هم نگرانیم. ما همکاری خواهیم کرد تا اتفاقی نیفتد.»

آقای جابر انصاری که مذاکره کننده ارشد ایران در مذاکرات بین‌المللی صلح سوریه است، برای شرکت در نشست تازه به دعوت استفان دمیستورا، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه، عصر دوشنبه وارد ژنو شد. ایران در حالی در مورد وضعیت انسانی در ادلب اظهار «نگرانی» می‌کند که در نبرد ارتش سوریه برای بازپس‌گیری ادلب از شبه‌نظامیان شورشی به همراه روسیه از بشار اسد حمایت می‌کند.

اظهار نگرانی سازمان ملل

سازمان ملل پیش از این نسبت به بروز «فاجعه انسانی» در نبرد ادلب هشدار داده بود.

مارک لووکوک، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه روز دوشنبه هشدار داده بود که حمله به ادلب می‌تواند «تلخ‌ترین فاجعه انسانی قرن ۲۱» را رقم بزند.

آقای لووکوک که در یک کنفرانس خبری در ژنو شرکت کرده بود تاکید کرد که باید فورا راه حلی برای مساله ادلب پیدا شود تا «شاهد تبدیل این بحران به بدترین فاجعه قرن ۲۱ با تلفات سنگین انسانی نباشیم.»

جان بولتن، مشاور امنیتی کاخ سفید نیز از توافق ایالات متحده آمریکا، بریتانیا و فرانسه برای اقدام مشترک نظامی علیه دولت سوریه، در صورت استفاده مجدد از سلاح شیمیایی در این کشور خبر داده بود.

هفته گذشته، و پس از آن‌که روسیه نسبت به کاربرد احتمالی تسلیحات شیمیایی از سوی شورشیان مستقر در ادلب هشدار داد، مقام‌های نظامی ایالات متحده آمریکا با بی اساس خواندن این هشدار، ادعا کردند شواهدی در دست دارند که نشانگر آمادگی ارتش سوریه برای استفاده از اسلحه شیمیایی برای حمله قریب‌الوقوع به ادلب است.

جنگنده‌های ارتش سوریه از روز یکشنبه با حمایت ایران و روسیه حمله به بخش‌‌هایی از استان ادلب را آغاز کرده‌اند. هواپیماهای روسیه نیز روز شنبه اهدافی را در اطراف شهر ادلب بمباران کردند.

انتهای پیام/