برخورد قاطعی با واحدهای صنعتی آلاینده داریم

سید اسدالله هاشمی در گفت و‌گو با خبرنگار آفتاب ایلام اظهار داشت: در صورت توجه نکردن صاحبان این صنایع کوچک و بزرگ که به تولید آلایندگی می‌پردازند با آنها برخورد  و پرونده آنان جهت سیرمراحل برخوردی به مراجع قضایی معرفی می‌شوند.

 مدیرکل حفاظت محیط زیست ایلام گفت: در 9 ماهه امسال 14 واحد صنعتی که به مباحث آلایندگی بی‌توجه بوده‌اند به مراجع قضایی معرفی شده‌اند.

وی در ادامه افزود: در مرحله مقابله با واحدهای صنعتی آلاینده 3 رویکرد را دنبال می‌کنیم که ابتدا اخطار، هشدار و در مرحله نهایی برخورد قانونی است که امیدواریم واحدهای صنعتی به این مهم توجه کنند و بحث پایش را همیشه مدنظر قرار دهند.

هاشمی خاطرنشان کرد: در برخورد با واحدهای صنعتی کوچک و بزرگ که تولید آلایندگی می‌کنند هیچ‌ گونه کوتاهی نخواهیم کرد و این عملکرد نیز بر مبنای قانون است که باید مورد لحاظ قرار گیرد.

وی به دریافت عوارض آلایندگی از واحدهای صنعتی آلوده اشاره کرد و افزود: واحدهای صنعتی تا زمان بهبود وضعیت خویش باید یک درصد از سهم فروش خود را به شهرداری‌ها اختصاص دهند تا آنها نیز این مبلغ را صرف موضوعات زیست محیطی کنند که در استان ایلام 9 واحدد صنعتی که امکان رفع آلودگی در کوتاه مدت برای آنها میسر نبود بر اساس بند ب ماده 38 قانون مالیات بر ارزش افزوده در لیست صنایع آلاینده استانی قرار گرفته و مشمول پرداخت عوارض آلایندگی شده‌اند.

هاشمی اظهار امیدواری کرد و افزود: امیدواریم واحدهای صنعتی استان ایلام  رویکردهای برای کاهش آلودگی هوا و موضوعات زیست محیطی مورد اهتمام قرار دهند و هیچ گاه مورد برخورد و معرفی به مراجع قضایی و یا بند ب ماده 38 نشوند.

انتهای پیام/م