یکشنبه، 03 تیر 1403| 23 June 2024

آفتاب ایلام به اعتقاد کارشناسان اقتصادی؛ تصمیم دولت در افزایش قیمت 300 درصدی آن هم به صورت یک‌ شبه، فشاری مضاعف و شدید را بر شهروندان تحمیل کرده است. هر چند رئیس‌جمهور و دیگر دولت‌مردان ادعا کرده‌اند که اجازه نخواهند داد هیچ‌گونه افزایش قیمتی اتفاق‌بیفتد اما هیچ منطق اقتصادی پشت این ادعا وجود ندارد؛ زیرا بنزین کالایی است که مصرف فراگیری دارد و افزایش نرخ آن روی تمامی کالاها تاثیر خواهد گذاشت.

در آینده کوتاه مدت مشکلات معیشتی نیز بیشتر خواهد شد؛ زیرا بسیاری از نهادهای خصوصی برای کاهش هزینه متحمل شده در  نتیجه افزایش قیمت بنزین، ناچار به تعدیل نیرو هستند. از نظر اصول علم اقتصاد، هر متغیر استراتژیکی دچار تغییر شود سایر متغیرها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. افزون بر این باید به فضای روانی مهیای جامعه برای بهره‌برداری افراد سودجو نیز توجه داشت.

رصد بازار و خدمات در استان ایلام نیز گواهی بر این مدعا است که بازار ایلام به تبعیت از بازار کشوری دچار نوسانات زیادی شده است و گلایه های مردم را نیز به دنبال دارد.

نوسانات بازار و التهاب در آن توام با افزایش قیمت‌ها در برخی از کالا‌ها و خدمات هشداری است به مسئولان استانی که برای آن چاره‌اندیشی کنند.

عدم کنترل و نظارت بر بازار موجب جولان افراد سودجو خواهد شد و زندگی را بر شهروندان ایلامی که قبل از ماجرای افزایش نرخ بنزین از تورم صد درصدی برخوردار بوده است، سخت‌تر خواهد کرد.

 

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان