سه شنبه، 02 مرداد 1403| 23 July 2024

آفتاب ایلام - پس از دو هفته قطعی اینترنت با اینکه اغلب استان‌ها این ارتباط‌شان برقرار شده است، اما اینترنت تلفن‌های همراه و برخی خطوط ثابت استان سیستان و بلوچستان همچنان قطع است.

تغییر ناگهانی قیمت بنزین در ایران در اواخر آبان ماه امسال، بسیاری از استان‌های کشور را درگیر اعتراضات مردمی کرد به طوری که در برخی از شهر‌ها به خشونت انجامید و شورای امنیت کشور هم دستور قطع اینترنت را در همان روز‌ها صادر کرد اگرچه در این میان سیستان و بلوچستان یکی از آرام‌ترین استان‌های کشور بود که هیچ اتفاقی در آن رخ نداد و اسم آن در هیچ رسانه‌ای به عنوان استان معترض قید نشد، اما تا کنون اینترنت خانگی و تلفن همراه مشترکان این استان هنوز وصل نشد‌ه است.

بسیاری از اهالی این استان در تماس با فرارو، از عدم برقراری اینترنت گلایه دارند. در بین افرادی که با تحریریه فرارو تماس گرفتند، چند دانشجو بودند که برای انجام کارهای تحقیقاتی خود سخت به دردسر افتاده‌اند. بسیاری از زنان خانه دار  و همچنین سرپرست خانوار استان سیستان و بلوچستان چند سالی که با ساخت صنایع دستی و فروش آن در شبکه های اجتماعی، زندگی می‌گذارند. و متاسفانه در این قطعی اینترنت این قشر بیش از دیگران آسیب دیده‌اند.

ناز بی بی یکی از زنان سرپرست خانوار در حاشیه شهر زاهدان است که زندگی خود را با فروش سوزن دوزی هایش در شبکه‌های اجتماعی می‌گذراند و یکی از آسیب دیدگان اصلی ماجرای قطع اینترنت زنانی مانند نازبی بی هستند. او در این باره به ایلنا گفته است: "من ۴ فرزند دختر دارم که باید خرجشان را بدهم، چندین سال است که سوزن دوزی می‌کنم و کارم را در خانه به فروش می‌رسانم."

ناز بی بی می‌گوید: سوزن دوزی هایم فروشی نداشت و به پیشنهاد یکی از مشتری هایم یک گوشی موبایل خریدم و عکس کارهایم را در گروه‌های مختلف و در اینستاگرام گذاشتم و کم کم زندگی ام روی غلتک افتاد، اما دو هفته است که قطعی اینترنت مرا از کار و زندگی انداخته و نمی‌توانم کارهایم را به فروش بگذارم.

همچنین یکی دیگر از شهروندان زاهدانی در این باره می‌گوید: گرانی بنزین روی قیمت‌ها بی تاثیر نیست و قیمت همه کالا‌ها را بالا می‌برد زندگی ما را زیر و رو می‌کند، اما ما کوچکترین اعتراضی نکردیم و حرفی نزدیم و تنها استانی بودیم که این موضوع را مانند تمام تورم‌ها و گرانی‌های سال‌های اخیر پذیرفتیم، اما حالا به همراه چنداستان دیگر اجازه دسترسی به اینترنت نداریم.

فرارو در تماس با مسئولان مربوطه ماجرای عدم برقراری اینترنت در این استان محروم کشور را جویا شده ولی متاسفانه تاکنون نتوانسته‌ایم پاسخ روشنی دریافت کنیم. البته در تماس با وزارت ارتباطات، مسئولان این وزارتخانه با ذکر این نکته که برقراری اینترنت در استان در حوزه اختیارات آنها نیست ولی با این حال از پیگیری‌های چند روزه وزیر برای برقراری دسترسی مردم سیستان و بلوچستان به اینترنت همراه خبر دادند. و اظهار امیدواری کردند که قطعی اینترنت هر چه سریعتر برطرف شود.  امید آنکه مسئولان با نیم نگاهی به وضعیت مردم صبور این خطه از کشورمان، این محدودیت بی مورد را بردارند و اندکی از آلام آنان بکاهند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان