پایگاه خبری و تحلیلی ایلام

دوشنبه, 10 آذر 1399 | 2020 Monday 30 November  
پرونده «آفتاب ایلام» درباره ماجرای خودرو های اهدایی به مجلس و سکوت نمایندگان ایلام دراین باره؛

«دنا گیت» بهارستان!لرزاندن روح «کلنل لیاخوف» در قبر!

۱۳۹۹/۰۷/۰۵ چاپ

 

 
 آفتاب ایلام |*مقدمه‌تر!«دناپلاس» این روزها تبدیل شده به پاشنه آشیل مجلس؛ تحویل خودرویی با رانت، قیمت دولتی و به صورت اقساطی به نمایندگان مجلس یازدهم.

درواقع قرار است خودرویی که در بازار آزاد بیش از ۶۰۰ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود، با قیمت حدود ۳۰۰ میلیون و به صورت اقساط به نمایندگان مجلس تحویل داده شود. حالا این را بگذارید کنار بازار نابه‌سامان خودرو در ایران و مردمی که باید برای خرید خودرو به قیمت دولتی ماه‌ها منتظر بمانند و تازه معلوم هم
نیست که... .


*مقدمه‌تر بیشتر!


اما چرا باید این اتفاق که در دوره‌های قبلی هم رخ می‌داده و شاید بشود از آن به‌عنوان یک غلط مصطلح یاد کرد، این بار این‌قدر سروصدا ایجاد کرده؟
برای این جنجال چند دلیل را می‌شود ذکر کرد؛


وضعیت اقتصادی اکثریت جامعه ایران، در این روزها اصلا مساعد نیست. مردم حتی در خریدن مایحتاج ضروری خود  هم با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم می‌کنند. به طور مثال پریشب که به فروشگاه رفته بودم برای خرید چند کالای موردنیاز، فروشنده گفت که اگر تن ماهی زیاد  استفاده می‌کنی، تا می‌توانی بخر. وقتی پرسیدم چرا، قیمت روی یک تن ماهی که تازه برای‌شان آورده بودند را نشانم داد؛ «35هزار تومان»، در حالی‌که چندین مارک تن ماهی از قبل آنجا بود که بازه قیمت‌شان بین 15 تا 23هزار تومان بود. این یعنی چند درصد افزایش قیمت؟!


به طور طبیعی در چنین شرایط عجیب و غریب و پرفشار اقتصادی، هر اتفاقی که مربوط به رانت و رفاه و... مسوولان باشد، بازتاب منفی به مراتب بیشتری خواهد داشت و واقعا خیلی عجیب است که مجلس این وضعیت را درک نکرده است. حالا سوال این است؛ که به مجلسی که چنین نکته مهم و اولیه‌ای را درست نمی‌سنجد و شرایط روز جامعه را در تحلیل‌هایش نمی‌گنجاند، چقدر قابل اعتماد است؟


مسأله بعدی، رفتار برخی نمایندگان مجلس دراین‌باره است؛ واکنش‌هایی بعضا احساسی و حتی کودکانه و قهرآمیز یا حتی واکنش‌های عجولانه و «به رنگ جماعت باش» در اعلام اینکه «ما این خودور را پس خواهیم داد».


سوال مهم دراین‌باره هم می‌تواند این باشد که؛ نمایندگان محترم مجلس که قرار است 4 سال سرنوشت ما در دستان شما باشد! واقعا چنین مسأله پیش‌پاافتاده‌ای که خیلی راحت می‌شد مدیریت شود باید در این حد هزینه و حاشیه برای مجلس و مردم ایجاد کند؟ یعنی واقعا امروز جای طرح این‌طور اتفاق‌های کوچک است، وقتی مردم و کشور، درگیر مسایل بسیار مهم‌تری هستند؟


و دیگر اینکه آیا این مجلس بزرگ‌تر ندارد؟ یک یا چند نفر که بتوانند به دیگران یادآوری و گوشزد کنند که اینجا مجلس است نه بنگاه اقتصادی یا بنگاه معاملات ملکی و اتومبیل؟ کسی نیست که به آنها نشان بدهد، بهارستان با زمستان فرق دارد؟
و البته این را هم نمی‌شود اشاره نکرد و جدی نگرفت؛ واقعا این عزیزانی که به عنوان نماینده ما در آن ساختمان جلوس می‌کنند، چنین درکی از مسایل کلان مردم و مملکت دارند؟!

*مقدمه‌تر بیشتر از بیشتر!
چرا عاقل کند کاری که باز آرد پشیمانی؟
انگار از امروز به بعد باید این ضرب‌المثل را هم در کنار شعر ماندگار «بنی آدم اعضای یک پیکرند/ که در آفرینش ز یک گوهرند» بر سر در مجلس آویزان کنند تا شاید بتواند جلوی رخ دادن چنین اتفاق‌هایی را بگیرد.
نمی‌دانم، شاید هم انتظارهای ما از نمایندگان مجلس‌مان کمی بیش از حد شده باشد(!) ولی وقتی از این دست اتفاق‌ها رخ می‌دهند (که متاسفانه در مجلس یازدهم تا اینجا کم هم نبوده‌اند) به آدم بر می‌خورد.
راستی، از کمیسیون فرهنگی مجلس چه خبر؟ اوضاع خوب است؟!

*مقدمه آخر!
به نظر می‌رسد، مجلسی که خودش را انقلابی می‌داند و مدام شعار رفع مشکلات اقتصادی جامعه و معیشتی مردم را سر داده و می‌دهد، باید تا دیر نشده، یک خانه‌تکانی اساسی را در خودش انجام بدهد. این اتفاق‌هایی که داخلش رخ می‌دهند، هیچ تناسب و سنخیتی با واقعیت‌های داخل جامعه و خواسته‌ها و نیازهای مردم و کشور ندارد و البته که خداراشکر در دورانی زندگی نمی‌کنیم که کسی مثل «لیاخوف» در آن به سر ببرد!

 

فعلا اما واکنش خاصی از نمایندگان ایلام در مجلس یازدهم نسبت به این ماجرا دیده و شنیده نشده است. شاید آنها دلیلی نمی‌بینند که دراین‌باره موضع‌گیری کنند یا شاید کلا اعتقادی به اتومبیل و امکانات دیگر ندارند!
بدون هیچ توضیحی می‌رویم سراغ انتشار واکنش‌های برخی نمایندگان؛ با این آرزو که انشالله خدا همه ما را به راه راست هدایت کند!

*«علی جدی» نماینده شیروان


بنده خودروی دنا پلاس را تحویل گرفته‌ام، زیرا نماینده را محق این امکان می‌دانم.
در حال حاضر ۹ نفر به‌طور مستقیم با من کار می‌کنند که پنج نفر آن‌ها در شهرستان مشغول و چهار نفر دیگر در تهران فعالیت دارند. گاهی برای اینکه این افراد را برای پیگیری کاری به محلی بفرستم یا ماشین شخصی خودم را تحویل آن‌ها می‌دهم یا گاهی آن‌ها از ماشین شخصی خود استفاده می‌کنند.
بنده سه دفتر برای پیگیری امور مردم در شیروان، بجنورد و تهران دارم. به‌دلیل شیوع ویروس کرونا و ممنوعیت مراجعه مردم به دفاتر نمایندگان در مجلس، مجبور شدیم سه دفتر را فعال کنیم تا پیگیر امور مراجعه‌کنندگان باشیم. به تبع همین ملاقات‌ها باید کلی رفت و آمد داشته باشیم، حال باید پرسید موضوع عجیبی است که ماشینی به نماینده تحویل شود؟!
در حال حاضر امکانات یک بخشدار از یک نماینده به‌مراتب بیشتر است، ولی عده‌ای حالا که خودرویی به نماینده تحویل شده است روی به فضاسازی‌های منفی آورده‌اند که من معتقدم برخی از این فضاسازی‌ها از سوی دولت است، چون می‌خواهد با این کار نقش ضعیف مدیریتی خود را مخفی کند!
جالب است در دوره‌های گذشته مجلس به نمایندگان خودرو‌هایی مثل ویتارا، سراتو و لندکروز دادند، اما حاشیه‌ای درست نشد، اما امروز که مجلس انقلابی خودروی ایرانی گرفته این همه سر و صدا به‌پا کردند.


*«اقبال شاکری» نماینده تهران


 بعد از این حاشیه‌ها قرار شد شخص آقای قالیباف به‌عنوان رییس مجلس اظهارنظر کنند، اما باید بگویم که چون من نماینده تهران هستم و محدوده بازدیدهایم کوچک است، استفاده از ماشین شخصی که داشتم برای این کار کافی‌ست، ولی بحث نمایندگان شهرستان کاملاً متفاوت است، زیرا آن‌ها در طول شبانه‌روز ضرورت دارد در حوزه انتخابیه خود به جا‌های مختلف بروند و نیاز به خودرو دارند.
از شرایط بازپرداخت اقساط خودرو خبر ندارم اما امکانات باید متناسب با وظایف مسوول باشد.
هرچه‌قدر زندگی مسوولان نزدیک به زندگی مردم باشد، بهتر است.

*«احمد علیرضابیگی» نماینده تبریز


 در دوره‌های قبل مجلس هم برای تامین ایاب و ذهاب نمایندگان خودرو می‌دادند که هیچ‌وقت محل حساسیت نبود، اما اکنون برای زیر سوال‌بردن مجلس این صحبت‌ها مطرح شده است.
نماینده برای رفت و آمد خود باید چه‌کار کند؟ ما که از دولت سرویس نمی‌گیریم، پس چطور باید به مردم خدمت‌رسانی کنیم؟
چون بنده در مجلس دهم نماینده بودم و خودرو تحویل گرفتم دیگر خودرویی به من تعلق نمی‌گرفت.

 

*«حسن لطفی» نماینده رزن


براساس ماده ۷۱ قانون مدیریت خدمات کشوری، نمایندگان هم‌تراز وزرا هستند، یعنی هم باید حقوق و هم امکانات آن‌‎ها را دریافت کنند. از این‌رو از رسانه‌ها خواهش دارم امکانات یک وزیر را به تصویر بکشید و سپس حقوق و مزایای نماینده را هم علنی کنند تا همه ببینند آیا ما هم‌تراز یکدیگر هستیم یا نه؟
هستم به نماینده هم به مانند وزیر خودرو و راننده بدهند و بعد از مسوولیت هم این امکان را قطع کنند.
این دوره هنوز دنا پلاس را تحویل نگرفتم، اما، چون سالی ۵۰ هزار کیلومتر تردد دارم گرفتن خودرو برایم نیاز است.

*«بهروز محبی‌نجم‌آبادی» نماینده سبزوار


نماینده دائماً در رفت و آمد است و نیاز مبرم به خودرو دارد.
اگر مجلس یک خودرو با راننده به من می‌داد، اصلاً به‌دنبال گرفتن خودروی قسطی نمی‌رفتم. به‌هرحال خودروی پژو پرشیا را تحویل گرفتم و از این بعد هزینه‌های خودرو با خود ما هست و از طرفی هم به‌نظرم باید بین ۳ تا ۳.۵ میلیون بابت خودرو از حقوقم قسط دهم. این درخواست به سه ماه پیش برمی‌گردد و در کل، خودرو برای من حدود ۱۵۵ میلیون تومان درنظر گرفته
شده است.

*«محمدرضا صباغیان‌بافقی»
نماینده مهریز و بافق


من در روز‌های گذشته خودرویی تحویل نگرفتم، چون از قبل، خودرو داشتم.
چون وضعیت اقتصادی مردم خوب نیست، طبیعتاً آن‌ها روی این موضوعات حساس هستند و می‌گویند چرا ما نتوانیم از این امکانات برخوردار شویم، ولی نماینده‌ها بتوانند خودروی قسطی بگیرند؟

*«لطف‌الله سیاهکلی» نماینده قزوین


من برای رفتن به مناطق کوهستانی و روستایی شاسی بلند می‌خواهم. اگر این ماشین را بفروشم با ۴۰۰ میلیون تومان اضافه هم نمی‌شود شاسی بلند خرید...»!

*«احمد توکلی» رییس دیده‌بان شفافیت و عدالت و نماینده سابق مازندرانی مجلس
نمایندگان عزیز؛ رهبری، این مجلس را مجلس انقلابی خوانده‌اند. کاری کنید که این صفتِ اِکرامی به شما بیاید و مردم را به باور برساند.

منبع: خبرشمال

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code
 
 
 

تمامی حقوق برای «آفتاب ایلام» محفوظ است

استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است


طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان