پایگاه خبری و تحلیلی ایلام

پنجشنبه, 07 اسفند 1399 | 2021 Thursday 25 February  
به بهانه تجمع مردمی برای برگه تردد امروز در ایلام

مردم سرگردان، مسئولان مستاصل

۱۳۹۹/۰۹/۰۲ چاپ

آفتاب ایلام|تحقیقات انجام‌شده توسط جاناتان اسکولر، محق کانادایی نشان می‌دهد ذهن برخی افراد حتی در انجام کارهای ساده در 15 تا 20 درصد مواقع سرگردان است.مقایسه  نتیجه این تحقیق با نتیجه مدیریت و فرماندهی مقابله بر کرونا در کشور و خاصه در استان ایلام نشان می‌دهد که در کشور و خاصه استان ایلام این سرگردانی 100 درصدی است.

آفتاب ایلام|تحقیقات انجام‌شده توسط جاناتان اسکولر، محق کانادایی نشان می‌دهد ذهن برخی افراد حتی در انجام کارهای ساده در 15 تا 20 درصد مواقع سرگردان است.

مقایسه  نتیجه این تحقیق با نتیجه مدیریت و فرماندهی مقابله بر کرونا در کشور و خاصه در استان ایلام نشان می‌دهد که در کشور و خاصه استان ایلام این سرگردانی 100 درصدی است.

تمرکز اختیارات در ستاد مرکزی مقابله با کرونا و نوشتن نسخه واحد برای کشوری به گستره 1648000 هزار کیلومتر و 80 میلیون جمعیت با آداب، فرهنگ و سنن مختلف نمونه‌ای از این سرگردانی است.

دیگر مواردی که بر این سرگردانی صحه می‌گذارد، استعفای معاونان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و اظهارنظر وزیر بهداشت و درمان است که این استعفا و اظهار نظرات امید به مدیریت و فرماندهی مقابله با کرونا را ناامید کرده است.

به طبع ستاد فرماندهی مقابله با کرونا در ایلام نیز در تابعت ستاد و فرماندهی مقابله با کرونا کشور است که خود سرگردان و مستأصل است و نتیجه طرح‌های آن در 24 ساعت گذشته که طرح کشوری محدودیت‌های کرونا در ایلام اجراشده است نشان می‌دهد که این طرح آن نتیجه‌ای که در اهداف خود دارد، بعید است به دست آورد.

در چرایی این ادعا تجمع شهروندان ایلامی برای اخذ مجوز تردد و یا پاک کردن جرائم اعمال‌شده در پلیس‌راه استان ایلام نمونه روشن و بدون نیاز به توضیح در مستأصل بودن ستاد فرماندهی مقابله با کرونا ویروس در استان ایلام است.

تمرکز اخذ مجوزهای تردد بین شهرستانی و بین استانی در پلیس‌راه استان نه‌تنها اشتباه است بلکه نیروی اجرایی پلیس را درگیر کار ستادی کرده است و علاوه بر در گیرکردن پلیس به امورات جانبی مانند صدور مجوز تردد این نیرو را در مقابل حجم گسترده حضور مردم و نقد و نظرها قرار داده است.

درحالی‌که این وظیفه در آنچه ستاد مرکزی مقابله با کرونا در رسانه‌ها منتشر کرده است از وظایف فرمانداری‌ها است و ارجاع این مورد به فرمانداری‌ها و بخشداری‌ها و حتی با سازوکار مناسب و نظارتی به دهداری‌ها نیز مؤثرتر و مفیدتر و بدون حاشیه تراز وضعیت فعلی است که در پلیس‌راه استان ایجادشده است.

پذیرش این مسئولیت توسط فرماندهان انتظامی استان نیز خطای راهبردی بوده است و با امرونهی و اعلام ممنوعیت حضور نمی‌توان از نیاز اساسی مردمی که الزاماً باید در بین شهرستان‌ها تردد داشته باشند جلوگیری کرد.

از طرفی طراحان محدودیت تردد بین شهرستانی باید بر این نکته توجه ویژه داشته باشند که در استان تهران تردد بین شهرستانی هیچ محدودیتی ندارد. چگونه است که در استان ایلام تردد بین شهرستانی نیازمند مجوز است؟ اگر این تصمیم مبنای قانونی دارد نیازمند آن است که تصمیم سازان برای استانی که تنها بیمارستان‌ها و مراکز درمانی آن در مرکز استان است چاره‌اندیشی می‌کردند و مردم را برای اخذ برگه تردد سرگردان درب قرارگاه پلیس‌راه نمی‌کردند.

نداشتن برنامه و تحلیل و بررسی فرایند قبل و حین و بعد اجرای یک طرح بلبشویی است که امروز در استان ایلام شاهد آن هستم و مردم سرگردان و مسئولان مستأصل. تجمع مردم در اداره کل پست که تصاویر آن نیز در فضای مجازی منتشرشده است، نحوه بستن خیابان‌های منتهی به «سعدی‌»، «بازارچه میوه»  و خیابان تختی و یا مرکز شهر نیز از مواردی است که نشان می‌دهد در ایلام که مجریان طرح دل‌خوش به آن‌اند که با گذاشتن دالت‌های سیمانی و با کلمات زیبای نشسته‌ای خبری«کنترل هوشمند» کرونا را شکست دهند که این دل‌خوشی خوابی است که به‌روز نخواهد آمد.

پیشنهاد این قلم آن است  اجرای دقیق و صحیح تمرکززدایی اصولی، سازمان‌دهی مناسب، نظارت میدانی و بومی کردن طرح‌های ابلاغی منطبق با شرایط زمانی و مکانی در استان ایلام با لحاظ نمودن تصمیمات و مصوبات ستاد فرماندهی مقابله با کرونا کشوری (که گریزی از آن نیست) می‌توان اجرای طرح را به فرجام رساند.  

منبع: آفتاب ایلامنویسنده: رضا میرزاد

نظر شما:

security code
 
 
 

تمامی حقوق برای «آفتاب ایلام» محفوظ است

استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است


طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان