پایگاه خبری و تحلیلی ایلام

چهارشنبه, 30 مهر 1399 | 2020 Wednesday 21 October  
 
 

آفتاب ایلام|  درحالی‌که کرونا همچنان میهمان ناخوانده ایلامی‌هاست و همه‌گیری این ویروس همچنان روند صعودی را طی می‌کند، تمام تلاش‌ها برای مهار و شکستن زنجیره شیوع آن توسط مردم در حال انجام است اما متاسفانه در یک خطای راهبردی و تناقض بین حرف و عمل مسئولان در استان ایلام،‌ نمایشگاه مبلمان و لوستر در استان برگزار می‌شود.

خبری که اعتماد‌ عمومی را به سخنان مسئولان به‌عنوان توصیه‌کنندگان به رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، پروتکل‌های بهداشتی و پرهیز از تجمعات در ساختمان‌های مسقف و بسته را به محاق می‌برد و توصیه‌شوندگان یعنی مردم را با این سئوال روبه‌رو می‌کند که چه ضرورتی برای برگزاری این نمایشگاه بوده است‌؟ آیا‌ نمایشگاه نقض توصیه‌های مسئولان در رعایت پروتکل‌های بهداشتی نیست؟

"فرهمند" از شهروندان ایلامی، برگزاری نمایشگاه مبل و لوستر در استان ایلام آن هم در فضای غیراستاندارد محل نمایشگاه‌های استان که فاقد امکانات اولیه تهویه است را خطای فاحش تصمیم‌سازان استان برای زمینه‌سازی جهت صدور مجوز چنین نمایشگاهی عنوان کرد.

وی تناقض گفتار مسئولان ایلامی را یادآور شد و گفت: ظهر پنجشنبه 27 شهریور ماه 99 مدارس استان به علت شرایط کرونایی و وضعیت قرمز استان ایلام تعطیل می‌شود و عصر همین روز نمایشگاه مبلمان و لوستر در ایلام افتتاح می‌شود.

این شهروند ایلامی گفت: دیگر به گفته مسئولان استان اعتمادی نیست چون خودشان به گفته خودشان پای‌بند نیستند؛ آنان مردم را به رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی توصیه می‌کنند و بعد از آن برای حضور مردمی در نمایشگاه مبلمان و لوستر تبلیغ می‌کنند.

نقض پروتکل‌های بهداشتی و به‌خطر افتادن سلامت شهروندان ایلامی

دیگر شهروند ایلامی که خود را "محمدی" معرفی کرد گفت: کاش مسئولان به سئوال مردم پاسخ دهند که ضرورت افتتاح و آغاز به کار  نمایشگاه مبلمان و لوستر در وضعیت قرمز حاکم بر ایلام چیست؟ 

وی افزود: متأسفانه در این روزها و هفته‌هایی که شاهد افزایش بیش از پیش آمار مبتلایان به کرونا در شهر ایلام هستیم، نمایشگاه مبلمان برگزار می‌شود و این نمایشگاه بهانه‌ای می‌شود برای نقض پروتکل‌های بهداشتی و به خطر افتادن سلامت شهروندان ایلامی و علاوه بر این موارد اعتماد مردم را نیز به گفته مسئولان کاهش می دهد.

دیگر شهروند ایلامی به تناقض گفتار و رفتارهای مسئولان در ایلام اشاره و گفت: اجازه مراسم عزا و عروسی را نمی‌‌دهند اما اجازه برگزاری نمایشگاه در مکان مسقف و بدون امکانات بهداشتی را صادر می‌کنند. مدارس را تعطیل می‌کنند اما برای تجمع در نمایشگاه مبل تبلیغ می‌کنند.

نمایشگاه با موافقت معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام برگزار شده است

محمدرحیمی؛ رئیس سازمان صمت استان ایلام درخصوص برگزاری نمایشگاه مبلمان در استان ایلام  گفت: این نمایشگاه با موافقت دبیر کارگروه مدیریت بیماری کرونا و معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام برگزار شده است.

رحیمی افزود: برای این کار تدابیر خاصی اندیشیده شده است. مردم جهت حضور در نمایشگاه ابتدا در سامانه پیامکی ثبت نام کرده و بعد مجریان با رعایت کامل پروتکل بهداشتی براساس ظرفیت سالن برای این افراد زمان بازدید از نمایشگاه اعلام می‌کنند و این کار باعث می‌شود ازدحام جمعیت نباشد و کنترل‌شده جمعیت ورود کند.

وی خاطر نشان کرد: در محل نمایشگاه نیز نماینده دانشگاه علوم پزشکی  استان حضور دارد و وسایل بهداشتی از جمله ماسک، مواد ضدعفونی کننده، برای عموم در نظر گرفته شده است.

حاکم‌شدن شرایط قرمز به ختم این نمایشگاه منتهی خواهد شد

جمیل صادقی‌فر؛ معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام نیز در ارتباط با نمایشگاه مبلمان و لوستر در ایلام اظهار داشت: ما جزء آخرین استان‌هایی هستیم که  مجوز برپایی نمایشگاه مبلمان و لوستر را  صادر کرده‌ایم و صدور برپایی این نمایشگاه نیز در زمان وضعیت نارنجی استان ایلام از نظر شیوع کرونا ویروس بوده است.

وی گفت: مجوز این نمایشگاه موردی و با شرایط خاص و صرفاً برای بازدید‌های تخصصی صادر شده است.

صادقی‌فر افزود: فرایند صدور مجوز نیز زمانی دو ماهه داشته است و بیش از 4 بار در ستاد استانی کرونا مطرح و مورد موافقت قرار نگرفته است  و دانشگاه در مقابل صدور موافقت برای برپایی مقاومت کرده است اما نهایت صحبت بر آن شد که بر اساس پروتکل‌های وزارتی، نمایشگاه‌های تخصصی در مناطق نارنجی و کم‌خطرتر می‌توانند فعالیت کنند.

وی خاطر نشان کرد: نظر بر آن بود که اصلاً برگزار نشود اما نهایتاً بعداز بازدید میدانی مجوز برپایی نمایشگاه تخصصی داده شده است، نه نمایشگاه عمومی  و در این نمایشگاه اجازه بازدید عام داده نمی‌شود.

صادقی‌فر گفت: نهایتاً حاکم‌شدن شرایط قرمز به ختم این نمایشگاه منتهی خواهد شد.

به گزارش تسنیم؛ با وجود اظهارات مسئولان استان اما برپایی چنین نمایشگاهی ‌که مورد بازدید جمعی شهروندان شهرهای مختلف استان قرار می‌گیرد در این شرایط جای تعجب دارد؛ امید است مسئولان در گفتار و کردار بتوانند در پیشگیری بروز پیک شیوع بیماری و قطع زنجیره کروناویروس یکسان عمل کنند.

 

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code
 
 
 

تمامی حقوق برای «آفتاب ایلام» محفوظ است

استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است


طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان