پایگاه خبری و تحلیلی ایلام

چهارشنبه, 30 مهر 1399 | 2020 Wednesday 21 October  
 
 

آفتاب ایلام | ترافیک کُشنده و نابه‌سامان ایلام دلایل مختلفی دارد که یکی از این دلایل نبود بازار میوه و تره‌بار در این شهر است. بازاریان عرضه میوه و تره‌بار در مرکز اصلی شهر ایلام و در پارکینگی به نام پارکینگ بازار روز، میوه و تره‌بار را عرضه می‌کنند و خریداران نیز برای تأمین مایحتاج خود راهی جزء ورود به بافت مرکزی شهر ایلام را ندارند.

بافت مرکزی شهر نیز باوجود خیابان‌های کم‌عرض، وجود مراکز خدماتی، درمانی و فرسودگی توان و گنجایش این حجم از ورودی خودرو و شهروندان ترددکننده را ندارد و علاوه بر ایجاد کلاف سردرگم ترافیک و نابسامانی شهری موجب آزار شهروندان و شکوه و شکایت آنان شده است.

مرادی از شهروندان ایلامی که به دنبال جایی برای پارک خودرو خود در اطراف بازار میوه و تره‌بار است به خبرنگار آفتاب ایلام گفت: تا آنجا که به یاد دارم شهردار فعلی ایلام در سال 97 از انتقال بازار میوه و تره‌بار به خارج از شهر خبر داده است اما نه‌تنها این وعده شهردار تحقق پیدا نکرده است بلکه با احداث پیاده راه طالقانی و اخیراً نیز با تخریب خیابان سعدی و شمالی و جنوبی به جهت بازسازی، مشکل شهروندان برای دسترسی به این بازار را مضاعف کرده است.

دیگر شهروند ایلامی در گفت‌وگو با آفتاب ایلام گفت: نبود فضای پارک، محدود بودن فضای بازار و الزام شهروندان به علت نبود بازار عرضه میوه و تره‌بار به مراجعه به هسته مرکزی علاوه بر ایجاد ترافیک و قفل شدن هسته مرکزی به آزار شهروندان و ائتلاف وقت آنان می‌انجامد.

وی یادآور شد: احداث میدان میوه و تره‌بار در قیمت‌ها نیز تأثیرپذیر خواهد بود، چراکه؟ با فضای بیشتر عرضه بیشتر و رقابت بیشتر انجام می‌شود و فروشندگان برای جذب مشتری درفروش محصولات عرضه‌شده تخفیف هم خواهند داد و این مهم کاهش قیمت‌ها را نیز در بردارد.

بررسی سوابق وعده‌های داده‌شده جهت احداث بازار میوه و تره‌بار در ایلام قدمتی به بزرگی شهر ایلام دارد اما در این گزارش وعده‌های داده‌شده در تصدی شهردار و مسئولان فعلی استان ایلام، مستند این گزارش است .

طالب صادقیان در تاریخ 24 بهمن‌ماه 97 از ضرورت راه‌اندازی میدان مرکزی میوه و تره‌بار در شهر ایلام سخن و اظهار می‌دارد: احداث میدان مرکزی میوه و تره‌بار در شهر ایلام یک ضرورت است.

شهردار ایلام در ادامه گفت‌وگو با خبرنگاران در همان تاریخ از تملک 11 هکتاری زمین برای احداث و اختصاص 1400 میلیارد ریال اعتبار برای آن خبر می‌دهد.

شهرداری ایلام در تعاقب بیان ضرورت وجود میدان میوه و تره‌بار ایلام مراسمی با حضور ایوب درویشی معاون وقت اقتصادی استانداری ایلام برپا می‌کند و کلنگی بر زمین زده می‌شود که این کلنگ آغازی بود بر وعده‌ای نافرجام با عنوان مراسم کلنگ زنی میدان میوه و تره‌بار ایلام که تاکنون بی‌نتیجه بوده است.

صادقیان 7بهمن 98 از جانمایی 10 نقطه برای احداث بازار میوه و تره‌بار در ایلام و به فراخوان رفتن این پروژه برای احداث به شهروندان ایلامی نوید می‌دهد و بازهم به‌ضرورت و نیاز بازار میوه و تره‌بار در ایلام تأکید دارد.

علاوه بر وعده‌های طالب صادقیان شهردار ایلام؛ و پایان مأموریت ایوب درویشی در سمت معاون اقتصادی استانداری ایلام، سُکان معاونت اقتصادی استانداری ایلام به حیدر نعمتی می‌رسد و نعمتی نیز احداث بازار میوه و تره‌بار ایلام را در دستور کار خود قرار می‌دهد اما در تاریخ 11 مرداد 98 ناامید از پیگیری‌ها به خبرنگاران گفت: مراحل انتقال میدان میوه و تره‌بار ایلام قابل‌قبول نیست.

معاون اقتصادی استانداری ایلام در ادامه افزود: باوجود پیگیری‌ها، بازدیدها و نشست‌های مکرر از سال گذشته تاکنون هنوز این امر محقق نشده است.

عدم همراهی اتحادیه میوه و تره‌بار ایلام؛ بالا بودن قیمت زمین پیشنهادی و تعلل دستگاه‌های مرتبط عامل ناموفق بودن احداث بازار میوه و تره‌بار در سخنان معاون اقتصادی استانداری ایلام ذکرشده است.

به‌هرحال بازار میوه و تره‌بار ایلام؛ همچنان در میان وعده‌ها باقی و هرچند ماه یک‌بار سوژه خبری رسانه‌های استان ایلام می‌شود و در تاریخ 8 شهریور 99 قاسم سلیمانی دشتکی استاندار ایلام با اعلام ضرب‌الاجل یک هفته‌ای خواهان تعیین تکلیف زمین احداث بازار میوه و تره‌بار ایلام شد.

اما با تمام مهلت ضرب‌الاجل استاندار ایلام، برای احداث میدان میوه وتره‌بار ایلام نه از تاک نشان بود نه از تاک نشان.

منبع: آفتاب ایلام

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code
 
 
 

تمامی حقوق برای «آفتاب ایلام» محفوظ است

استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است


طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان