مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام گفت: افعی دم عنکبوتی یکی از جذابترین و منحصر به فردترین گونه‌های مار در استان که زیستگاه این جانور هرساله مورد بازدید پژوهشگران بسیاری قرار می‌گیرد. 
عبدالمالک شنبه‌زاده در گفت‌و گو با خبرنگار آفتاب ایلام، از بازدید گردشگران و پژوهشگران از زیستگاه مار دم عنکبوتی  استان ایلام خبر داد و گفت: افعی دم عنکبوتی گونه‌ای منحصر به فرد از خزندگان است، که در استان ایلام وجود دارد و این گونه خارق العاده به وسیله ساختار عنکبوت مانند دُمش، طعمه را فریب می دهدو به سرعت آن را شکار می‌کند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام افزود: افعی دم عنکبوتی با دم رتیل مانند، فیزیک ظاهری ویژه و فریبندگی شگفت انگیز، از میان همه مارهای شناخته شده جهان ساختار جذابی را برای شکار دارد.

شنبه‌زاده با بیان اینکه یکی از مهمترین حوزه‌های گردشگری استان ایلام، بازدید از زیستگآه‌های افعی دم عنکبوتی است اضافه کرد: استان ایلام دارای طیف وسیعی از گله های مختلف حیات وحش نیست که بتوان تورهای گردشگری اکوتوریسم طبیعت و حیات وحش را ایجاد کرد اما با این وجود کمیته های طبیعت گردی در استان گردشگران را به مناطق دیدنی طبیعی استان می برند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام با اشاره به اینکه گروه های پژوهشی بسیاری از مناطق مختلف کشور از زیستگاه های گونه افعی دم عنکبوتی بازدید می‌کنند اضافه کرد: این افراد ضمن دیدن این خزنده، حیات و زیست این جانور را مورد مطالعه قرار می دهند.