شنبه، 01 مهر 1402| 23 September 2023

آفتاب ایلام |سفری در حال وقوع است، رئیس جمهور راهی شده است اما صدای زنگ و جرسش به لطف عصر ارتباطات از مدتها پیش در گوشها طنین افکن شده است. خوشبتخانه نه کاروانسرایی وجود دارد و نه قصد اطراق در منزلگهی و به مدد علم و دانش بشری، پرنده آهنین با کمی بیش تر از یک ساعت غرش سهمگین که از دارالحکومه بال می گشاید ، مرزها و کوه‌های سر بفک کشیده مانشت و کبیر کوه را  بر زیر بالهایش نظاره گر خواهدبود و بر خاک پاک  و ولایتمدار ایلام  فرود می آید.

استان ایلام با مردمانی به غایت مهربان و ساده و کم توقع و بی مطالبه و صد البته مورد بی مهری قرار گرفته. سرزمین نفت  و گاز  و مستعد برای کشاورزی و منابع طبیعی بکرو نان که ایضا مردمانش نه تنها برای نان مشکل دارند که آبشان هم از معضلات اساسی است.

 در اکثر کشورهای دنیا مقامات بلندپایه در جهت حفظ ارتباطات مردمی و رسیدگی به مشکلات و آگاهی از معضلات رسم سفرهای اینچنینی دارند حال هرجا به سبک و سیاق خودش. به طریق اولی در کشور ما که عنوان جامعه اسلامی هم یدک می کشد بسیار رسم نیکویی است که مسؤلان در بین مردم حاضر شوند اما نکته بسیار بنیادین و اساسی در این خصوص پرهیز از خودنمایی، اجتناب از شعار و شعارزدگی، نفی حرکات و مصادیق پوپولیستی و صرفا پراکنده کردن رایحه خوش خدمت باشد موردی که متاسفانه در گذشته کمتر شاهدش بوده ایم و بیشتر پیشی گرفتن حاشیه بر متن و سایه افکندن خودنمایی بر خوش خدمتی بوده است.

گویی این دفعه نوع جنس کاملا متفاوت است و قرار است طرحی نو افکنده شود ما هم به همین امید می مانیم و از قضاوت عجولانه خودداری می کنیم چرا که گذشت زمان خودش قاضی منصفی است و چراغ تابانی است که هیچکس توان جلوگیری از نورافشانی اش نخواهد داشت.

 دل به امید فرواوان و اشتیاق بی پایان می بندیم که این مرحله و در این مقطع به خصوص که رئیس جمهور ولایی و کابینه جهادی ، قافله سالار کاروان خدمت شده اند، غبار محرومیت را از چهره استان ثروتمند بزدایند.نقش بی بدیل مطالبه قانونی حداکثری از سوی مسؤلان مرتبط کاملا حیاتی و الزامی است. جهت جلوگیری از اطاله کلام به چند مورد مهم اشاره می نمایم.

 موضوع حاشیه نشینی، بیکاری و اعتیاد
صدای زنگ خطر مسائل و معضلات حاشیه نشینی، بیکاربودن جوانان و فارغ التحصیلان دانشگاه ها، گسترش اعتیاد و برخی از نابسامانی های اجتماعی در شهر  ایلام مدت هاست گوش بسیاری از مدیران و دلسوزان استان ایلام را آزار می دهد.

همه می دانند چرخ های اقتصاد، تولید و صنعت در استان  استان ایلام رمق و نفس چندانی برایش باقی نمانده است و چه بسا چرخ هایی که به علت سوء مدیریت ها، ، کج اندیشی، تنگ نظری، تورم و کمبود نقدینگی بخش های تولیدی از چرخیدن بازمانده است و باید روح تازه ای در کالبد صنعت، مسکن و کشاورزی استان دمیده شود.

 این مهم از طریق نگاه مدیران عالی استان، مدیران کل، فرمانداران و بخشداران و...  محقق شدنی نیست و تنها با بهره مندی از و استفاده از ظرفیت، توان و بودجه ملی و رویکرد ویژه دولت به استان  ایلام  و در نهایت با مدیریت علمی و کاربردی امکان پذیر خواهد بود.


آب و کشاورزی
کارشناسان و متخصصان آب، کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست استان در مطالعات و تحقیقات خود بارها نسبت به وضعیت آب و کشاورزی استان و آینده نگران کننده آن هشدار و اعلام خطر کرده اند. وضعیت کشاورزی استان به عنوان قطب کشاورزی کشور در مواردی چندان مناسب به نظر نمی رسد.

 الگوی کشت مدون و اجرایی نشده است و در اولویت قرار گرفتن آن کار عقلایی و ضروری به نظر می رسد. این مهم از طریق فرهنگ سازی در الگوی مصرف و کشت، داشت و برداشت محصولات کشاورزی و استفاده بهینه از منابع باقیمانده آب موجود در سفره های زیرزمینی، چاه های کشاورزی، آب های موجود و ذخیره شده در سدهای آبی استان و اعمال مدیریت کارآمد و متخصص صنعت آب و کشاورزی استان امکان پذیر می باشد.


سیستم حمل و نقل عمومی
دست اندرکاران سیستم حمل و نقل و به خوبی آگاهند سیستم فعلی حمل و نقل برون به هیچ وجه پاسخگوی نیازهای شهر  ایلام   به رغم جمعیت کم آن  نمی باشد.

شهوندان ایلامی برای سفرهای ضروری خود با کمبود و نبود بلیط اتوبوس مواجه هستند که در سنوات گذشته این مهم بعنوان کمبود نبو اما ضعف مدیریت استان نه تنها  طرفیت گذشته که مردم با آن مشکل نداشتند را بالفعل و توانمند نکرده است بلکه به آن را ضعیف تر کرده است به نحوی که آرزوی شهروند ایلامی بدست آوردن یک بلیط اتوبوس برای سفر درمانی به استان تهران است.


انشاءالله در سایه لطف الهی، کار و تلاش مضاعف، تفکر ایران قوی  و حرکت نوین   دکتر ابراهیم رئیس رئیس "دولت سیزدهم" و برآورده کردن مطالبات منطقی و برحق ملت در راستای  توجه به رهنمودهای مقام معظم رهبری و پرهیز از افراط و تفریط، آینده خوب، امن و برخوردار از امکانات زندگی شایسته مردم شکیبا و فداکار استان  ایلام  بهتر از گذشته فراهم آید. انشاءاللهنویسنده: یوسف راسخ
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان