پایگاه خبری و تحلیلی ایلام

چهارشنبه, 06 مرداد 1400 | 2021 Wednesday 28 July  

نماینده مردم ایلام در مجلس با اشاره به مشکلات اقتصادی دامداران، مجوز صادرات دام مازاد دامداران از مرز ایلام صادر شده است.

علی اکبر بسطامی در گفتگو با خبرنگار آفتاب ایلام اظهار کرد: مدتی است که دامداران به خاطر مشکلات اقتصادی و محدودیت هایی که در بحث صادرات دام وجود داشته تحت فشار قرار گرفته اند.

وی افزود: در طول این مدت در رابطه با این موضوع جلسات متعددی با وزیر جهاد کشاورزی داشتیم، در این جلسات راجع به فروش احشام دامداران و دام غیر مولد از طریق مرز به کشورهای همسایه مذاکره داشتیم که به دلایل مختلفی شورای قیمت گذاری با این موارد مخالفت می کرد.

نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی گفت: در نهایت اجازه فروش دام زنده در داخل کشور را با قیمت مصوب ۴۵ هزار تومان برای هر کیلوگرم را تصویب کردیم که تا حدودی مشکلات دامداران را حل خواهد کرد، هر چند در برخی از استان ها طرح به درستی پیاده نشده اما تعدادی از دامداران همچنان نارضایتی خود را اعلام داشته اند.

وی ادامه داد: ما به دنبال این بودیم که به طریق قانونی و به شکل اساسی مشکل دامداران را حل کنیم و با پیگیری های وزیر جهاد کشاورزی، شورای قیمت گذاری خرید تضمینی و تلاش ریاست سازمان عشایری کشور روز گذشته فروش دام زنده و صادرات آن به کشورهای همسایه تصویب شد.

بسطامی تصریح کرد: تا فردا دستورالعمل اجرایی آن به تمامی استان ها ابلاغ می شود.

اختصاص ۴۰۰ میلیارد تومان برای حل مشکلات عشایر کشور

نماینده مردم ایلام در مجلس افزود: همچنین روز گذشته استفاده از ذخایر استراتژیک برای تامین نهاده های دامی از طریق پیگیری های وزیر جهاد کشاورزی و همچنین پشتیبانی امور دام به تصویب رسید.

بسطامی گفت: طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی مقرر شد از طریق شورای قیمت گذاری محصولات اساسی اجازه تامین بیش از ۱۰۰ هزار تن از محل ذخایر استراتژیک تهیه شود.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس ادامه داد: امروز حدود ۲۸ هزار تن از آن در سامانه بارگذاری شده است که می تواند هم در قیمت نهاده های دامی و هم در قیمت محصولات کشاورزی موثر باشد و یکی از دغدغه های اصلی کشاورزان و دامداران برطرف شود.

بسطامی افزود: طی دو سال گذشته دامداران برای تهیه نهاده های دامی مجبور به گرفتن وام هایی شدند که پرداخت این وام ها به مدت سه سال استمهال شد و قرار بر آن است که دیرکرد این وام ها بخشیده شود.

نماینده مردم ایلام در مجلس گفت: خبر دیگری که برای دامداران دارم این است که سازمان بحران کشور ۲۰۰ میلیارد تومان را برای حل مشکلات دامی در خواست کرده و همچنین ۲۰۰ میلیارد تومان برای حل مشکلات آبرسانی به مناطق عشایری نیز در نظر گرفته شده است.

بسطامی ادامه داد: با مصوبات انجام شده بخش بزرگی از مشکلات دامداران حل خواهد شد.نویسنده: Fatahi

نظر شما:

security code
 
 
 

تمامی حقوق برای «آفتاب ایلام» محفوظ است

استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است


طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان