یکشنبه، 12 آذر 1402| 03 December 2023

آفتاب ایلام - چاقوسازی هنری به‌جامانده از قرن دهم هجری قمری است.سابقه صنعت چاقوسازی در ایران را در زمان‌هایی باید جستجو کرد که داشتن سلاح سرد از ضروریات زندگی هر فرد به شمار می‌رفت. یکی از قدیمی‌ترین مناطق سکونت ایران که قدمت آن به هزاره‌ ششم می‌رسد، تپه سیلک کاشان هست،‌ قدیمی‌ترین آثار به‌دست‌آمده از سیلک از جنس سنگ است از آن جمله چاقویی است با دسته‌ی از استخوان و تیغه‌ای از سنگ چخماق هست که متعلق به 4200 ق.م.یکی از شهرهایی که صنعت چاقوسازی و ساخت اشیاء برنده را حفظ کرده و بیشترین شهرت و معروفیت را در ایران دارد، شهر زنجان است.

اما در استان ایلام نیز شهرستان ملکشاهی یکی از شهرهای گمنام اما تولیدکننده چاقو است. که توانسته است نمونه بارز اقتصاد مقاومتی و کمهزینه ترین اشتغال مولد را برای این شهرستان به وجود آورد.

هم‌اکنون صنعت چاقوسازی در شهرستان ملکشاهی رونق دارد و بسیاری از جوانان در کنار پیشکسوتان به این صنعت روی آورده‌اند و علاوه بر رونق بخشیدن به این صنعت از همین طریق امرارمعاش می‌کنند.

وجود 15 کارگاه فعال چاقوسازی به شیوه سنتی و علاقه‌مندی جوانان به این صنعت و تجربه‌اندوزی در کنار پیشکسوتان توأم با توجه و مساعدت مسئولان می‌تواند شهرستان ملکشاهی را به‌عنوان قطب تولید چاقو در غرب کشور کند.

اما تیزی مشکلات بر گلوی چاقوسازان موجب آن شده است تا این صنعت مولد و اشتغال‌زا به همان سبک سنتی در شهرستان ملکشاهی باقی بماند و رشد و صنعتی شدن آن در تولید انبوه آرزوی سازندگان چاقو در این دیار باشد.

گرانی مواد اولیه تولید، ممنوعیت ارسال این محصول از طریق پست، بیمه کارگران این صنعت، نبود برنامه‌ریزی برای صادرات که به اعتقاد کارشناسان یکی از درگاه‌هایی است که می‌توان از طریق آن به بازارهای جهانی دست‌یافت، درآمد را افزایش داد و درنهایت زمینه تولید متکی بر توان داخلی را محقق ساخت. از جمله مشکلات تولید کنندگان چاقو در ملکشاهی است.

با شنیدن گلایه هنرمندان هنر صنعت چاقوسازی ملکشاهی به سراغ مسئولان میراث فرهنگی رفتیم تا مشخص شود چه برنامه‌ای برای حل مشکلات هنرمندان چاقوساز ملکشاهی دارند.

اما آنچه در بیان مشکلات با مسئولان میراث فرهنگی به دست آمد«هیچ» بود و برداشت خبرنگار تسنیم آن است که بی‌مهری مسئولان میراث فرهنگی به راین صنعت مولد در استان که منشأ تولید و اشتغال است فعلاً در برنامه کاری مسئولان استانی نیست.

آفتاب ایلام، صنایع‌دستی بارزترین نمودهای اقتصاد مقاومتی است؛ موضوعی که از چشم استاندار ایلام دور نمانده است و همواره به آن تأکید دارد اما چرا این صنعت مولد، تولیدی و اشتغال‌زا بابی‌مهری مسئولان مواجه شده است سؤالی است که برای آن پاسخی نیافتیم امید است با برنامه‌ریزی و در اولویت قرار دادن صنعت چاقوسازی ملکشاهی راه گسترش این صنعت به تولید انبوه هموار و با گسترش بازار صنایع‌دستی که یکی از اهداف ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی است و مهیاکردن امکانات صادرات آن‌که به گفته مسئولان جمرگی منعی برای آن وجود ندارد بتوان این صنعت را گسترش و تولید، اشتغال و معیشت سازندگان چاقو در ملکشاهی را به فرجام رساند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان