سه شنبه، 02 مرداد 1403| 23 July 2024

آفتاب ایلام- صنعت گردشگری به عنوان یک استراتژی توسعه اقتصادی، فرهنگی‌، امنیتی و سیاسی بیش از پیش معطوف این امر شده و آثار مثبت اقتصادی و فرهنگی آن مورد توجه جدی دولت‌ها و ملل گوناگون قرار گرفته است. بسیاری از کشورها با بهره‌گیری از این صنعت به نقطه اوج اهداف مورد نظر دست یافته به نحوی که بیشترین درآمد خود را از طریق آن تامین می‌کنند و در زمره کشورهای توسعه یافته جهان مطرح شده‌اند.

برنامه‌‌ریزی عامل مهمی‌ برای دستیابی به موفقیت در بخش گردشگری است

 صنعت گردشگری نوعی سرمایه‌گذاری غیر‌مستقیم خارجی در داخل کشور است و اثرهای انبساطی آن در تمامی بخش‌های اقتصادی، اثرهای توسعه‌ای دارد. به همین دلیل بدون تردید برنامه‌ریزی عامل مهمی‌ برای دستیابی به موفقیت در بخش گردشگری است که مجریان را بر آن می‌دارد تا بر اساس محدودیت زمانی‌، خود را به نقطه عطف دیدگاه سیاست‌گذاران نزدیک کنند.

اصلی‌ترین کارکرد بخش گردشگری ایجاد زمینه اشتغال

اصلی‌ترین کارکرد این صنعت کسب درآمدهای ارزی، توزیع مجدد درآمدها، ایجاد زمینه اشتغال، فروش کالاها و خدمات مورد‌نیاز گردشگران و به ویژه صنایع‌دستی توسعه حمل و نقل و رونق اقتصادی است. در ایران با توجه به شرایط حاکم بر منطقه و اقتصاد ایران، توسعه گردشگری داخلی در دو بعد استانی و ملی، توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال، بهبود وضعیت معیشتی استان‌های محروم، جذب سرمایه‌های بخش‌خصوصی خارجی از اهم حوزه‌های فعالیت برای گردشگری است که البته باید اذعان کنیم تا امروز توفیق چندانی نداشته‌ایم، عدم توفیق در موارد ذکر شده در استان ایلام بیشتر از سایر استان‌های کشور نمایان است.

گردشگری در ایلام نیازمند برنامه‌ریزی و توجه مسئولان است

ظرفیت‌های گردشگری استان ایلام از جمله آثار باستانی و تاریخی، مناظر بکر طبیعی، آب و هوای چهار فصل، وجود صنایع دستی و تولید آن در ایلام و از همه آن بالاتر ظرفیت عظیم اربعین و تردد میلیونی هموطنان کشورمان در این ایام می‌تواند استان ایلام را یکی از قطب‌های گردشگری کشور کند.

استفاده بهینه از ظرفیت عظیم گردشگری در استان ایلام نیازمند برنامه‌ریزی و توجه مسئولان به این ظرفیت است تا بتواند با ایجاد اشتغال، بهبود وضعیت معیشتی، جذب سرمایه‌های بخش‌ خصوصی خارجی را برای ایلام در پی داشته باشد.

ساماندهی اقتصاد گردشگری در دستور کار قرار دارد

برای چرایی غفلت از ظرفیت گردشگری در استان ایلام با توجه به دارا بودن شاخص‌های مهم و تاثیرگذار در اقتصاد استان ایلام، با مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام به گفت‌‌وگو پرداختیم، عبدالمالک شنبه‌زاده از در دستور‌کار بودن برنامه‌هایی برای ساماندهی اقتصاد گردشگری در استان ایلام خبر داد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام به لزوم توجه به اقتصاد اربعین در حوزه گردشگری و صنایع دستی اشاره کرد و گفت: در استان به جنبه‌های مذهبی، فرهنگی و سیاسی اربعین توجه ویژه‌ای شده‌ است اما در بعد اقتصادی توجهی نشده‌ است

وی به انجام مطالعات راهکارهای توسعه‌ استان در حوزه‌های گردشگری و صنایع توسط مشاوران کاربلد اشاره و افزود: توجیه‌پذیر بودن ایجاد تأسیسات در مسیر مهران فقط با تردد انفرادی در تمام سال همچون اربعین امکان‌پذیر است.

اسکان یش از 16 هزار نفر در هتل‌ها، مهمانپذیر و خانه‌های بوم‌گردی

شنبه‌زاده با اشاره به اینکه سطح اشغال واحدهای اقامتی استان در ایام اربعین بیش از 95 درصد بوده است، تصریح کرد: در طول دو هفته ایام اربعین بیش از 16 هزار نفر در هتل‌ها، مهمانپذیر و خانه‌های بوم‌گردی اسکان داده شده و این موضوع باعث درآمدزایی برای این قشر شده‌ است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام از مطالعه مسیرهای حمیل، ایوان، دره‌شهر و دهلران منتهی به مهران خبر داد و گفت: ایجاد مجتمع بین راهی، ارتقاء سطح مجتمع‌های فعال، ایجاد سرویس‌های بهداشتی بین‌راهی، توسعه مکان‌های گردشگری در مسیر همچون غار زینه‌گان، ساماندهی سنگ نوشته تحت خان و قلعه کنجانچم و غیره نیز انجام می‌شود.

شنبه‌زاده افزود: سال گذشته از طریق سازمان مرکزی مبلغ 300 میلیون تومان برای مجتمع بیشه دراز، تنگ قیر و ساماندهی قلعه کنجانچم اختصاص یافت که خوشبختانه اقدامات قابل قبولی در این مکان‌ها انجام شده‌ است.

وی ادامه داد: امسال قلعه کنجانچم به بخش خصوصی واگذار می‌شود که تبدیل به واحد اقامتی و پذیرایی سنتی شود و البته باید برابر ضوابط این سازمان مرمت و ساماندهی شود.

فروش پنج میلیارد ریالی انواع صنایع دستی در ایلام

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایلام از فروش پنج میلیارد ریالی انواع صنایع دستی این استان در ایام اربعین 98 خبر داد و گفت: در نمایشگاه‌های صنایع دستی و سوغات محلی در ایلام و دیگر شهرستان‌های تابعه در ایام اربعین میزان فروش محصولات صنایع دستی در این نمایشگاه‌ها پنج میلیارد ریال بوده است.

وجود ظرفیت‌های هنری صنایع دستی، محرکی در جذب زائران و گردشگران

شنبه‌زاده از افزایش 15 درصدی فروش صنایع دستی نسبت به سال گذشته در ایام اربعین 98 در استان ایلام خبر داد و افزود: وجود ظرفیت‌های هنری صنایع دستی این استان محرکی در جذب زائران و گردشگران و رشد میزان خرید آنها از صنایع دستی است.

وی اظهار داشت: ایلام از استان‌های پیشرو در عرضه صنایع دستی است و در ایام اربعین نمایشگاه‌های صنایع دستی شامل 85 غرفه محصولات صنایع دستی در ایلام و دیگر شهرستان‌های مسیر زائران برای عرضه آثار دستی به زائران اربعین برپا شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایلام ادامه داد: علاوه بر برپایی نمایشگاه صنایع دستی در شهر ایلام در شهرستان‌های دهلران، مهران، سیروان، سرابله و ایوان نیز نمایشگاه صنایع دستی در اربعین برپا شده بود.

وی تصریح کرد: محصولات ارائه شده در این نمایشگاه‌ها همچون گلیم نقش برجسته، نمد، صنایع چوبی و آثار معرق و غیره با 10 الی 15 درصد تخفیف به زائران و گردشگران عرضه شد.

شنبه‌زاده خاطرنشان کرد: اکنون 33 رشته فعال صنایع دستی از جمله گلیم، معرق، جاجیم، کارهای سفال، چوبی، گیوه بافی، سیاه چادر، لباس محلی، تزئینات شیشه، سنگ قیمتی و غیره در استان وجود دارد که این رشته‌ها در بیش از 120 کارگاه فعال استان با حضور بیش از 9 هزارو 700 نفر صنعتگر دارای پروانه تولید در حال فراوری است.

مدیرکل میراث فرهنگی ایلام برپایی نمایشگاه در ایام اربعین، بازارچه‌های ثابت صنایع دستی و برپایی نمایشگاه در ورودی جاذبه‌های تاریخی را فرصت‌های خوبی برای رونق بخشیدن به کسب و کار فعالان این عرصه عنوان کرد.

شنبه‌زاده افزود: گلیم نقش برجسته مهم‌ترین و شاخص‌ترین صنعت دستی و بومی استان ایلام است و با توجه به شاخص‌هایی از جمله پیشینه و تعداد بالای افراد شاغل در این صنعت، ایلام به عنوان شهر ملی گلیم نقش برجسته معرفی شده است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان