پنجشنبه، 28 تیر 1403| 18 July 2024
 

آفتاب ایلام- هنوز مشخص نیست که فضای انتخابات مجلس یازدهم در اسفند ۹۸ چگونه است. چهره‌های سیاسی تا کنون برای حضور در انتخابات چیزی نگفته‌اند و موضوع را به روزهای آخر حواله داده‌اند. همه این‌ها فضای انتخابات را بسیار مبهم کرده است.

اگرچه در شهرهای مختلف هنوز تکلیف لیست‌ها مشخص نیست اما در شهری مهم و اثرگذار، لیست اصولگرایان کامل شده است؛ اصولگرایان قم روز‌های تعطیلات را در حالی سپری کردند که در جلسه‌ای، تصمیم نهایی چند روز پیش خود را اعلام عمومی کردند: لیست اصولگرایان قم برای انتخابات مجلس با حضور «امیرآبادی فراهانی»، «مجتبی ذوالنور» و البته «علیرضا زاکانی» بسته شد.

اصولگرایان برای اینکه به این انتخاب، رنگ و بوی دموکراتیک بدهند، اعلام کردند که رای گیری شده و نبویان به نفع زاکانی کنار رفته است و راونبخش هم رای نیاورده است. به این ترتیب اصولگرایان با توان حداکثری وارد انتخابات مجلس می‌شوند تا به اولین هدف خود دست پیدا کنند: حذف علی لاریجانی. البته که از تایید صلاحیت نامزد‌های خود اطمینان دارند و از طرفی با وارد کردن زاکانی، قصد دارند حمایت نیرو‌های بسیجی قم را هم به لیست خود جلب کنند.

گریز اصولگرایان از تهران

مجلس دهم چندان برای اصلاح طلبان خوش یمن نبود و افکار عمومی کارنامه آن را قابل قبول نمی‌داند و در حالی که اصلاح طلبان برای پیروزی در انتخابات مجلس یازدهم، شانسی  برای خود قائل نیستند، گویا اصولگرایان نیز تمایلی به ریسک حضور در انتخابات تهران را ندارند. در این میان برخی شایعات از اختلاف شدید اصولگرایان قم در همین برنامه پیش انتخابات خبر می‌دهد. گویا محمود نبویان هم مثل زاکانی نماینده مجلس نهم از تهران، قصد داشته از شهرد قم نامزد انتخابات شود که وقتی نامزدی زاکانی قطعی می‌شود، از نامزدی استفعا می‌کند.

از دیگر افرادی که در انتخابات تعیین نامزد‌های اصولگرایان قم موفق نشدند، کرم‌رضا پیریایی استاندار قم در دولت احمدی نژاد و معاون دبیر مجمع و رئیس ستاد تخصصی و امور مشاورین دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام و همچنین قاسم روانبخش دبیر سیاسی نشریه پرتو سخن و عضو هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی هستند.

گفته می‌شود در رای گیری برای انتخاب نامزد‌های قم، زاکانی رای اول را به دست آورده است. حال باید منتظر واکنش علی لاریجانی به این اقدام بود. اقدامی که البته به معنای مقابله علنی اصولگرایان قم با رئیس فعلی مجلس است.


بیشتر بخوانید:ماجرای زرآبادی و آذری جهرمی چیست؟


انصراف علی لاریجانی از انتخابات مجلس یازدهم


بلافاصله بعد از انتشار لیست اصولگرایان قم، صبح امروز اعلام شد که علی لاریجانی قصد ندارند نامزد انتخابات مجلس شود. این عقب نشینی در حالی رخ داده که در روز‌های گذشته هم کاظم جلالی برای پذیرش مسئولیت سفارت ایران در روسیه، استعفای خود را تقدیم هیات رییسه مجلس کرده است. کاظم جلالی در هشت سال گذشته بیشتر نماینده لاریجانی در مجلس بود تا نماینده شاهرود یا تهران و کنار رفتن او از مجلس بدون اذن لاریجانی، غیرممکن بود.

لیست تهران

همزمان با پروژه حذف علی لاریجانی از قم، صدا و سیما دربست در اختیار قالیباف قرار گرفت تا با یک برنامه تلویزیونی، از اتهاماتی که به او وارد می‌شود، دفاع کند. یکی از نزدیکان نبویان گفته است وی بعد از اینکه در انتخابات مقدماتی قم موفق نبوده، به سراغ قالیباف خواهد رفت تا در لیست تهران قرار بگیرد.

به نظر می‌رسد بعد از انتقادات شدید علیه حداد عادل در هفته گذشته بهترین فرصت است تا محمد باقر قالیباف برای رهبری اصولگرایان در مجلس یازدهم، پوتین‌های خود را واکس بزند. این مسائل در حالی رخ می‌دهد که علیرضا زاکانی از معدود اصواگرایان تندرو بود که در انتخابات ریاست جمهوری از نامزدی قالیباف حمایت کرده بود و ارتباط تعریف شده‌ای با شهردار تهران دارد. زاکانی البته با حضور رییسی در انتخابات، ترجیح داد روی پروژه انصراف قالیباف سرمایه‌گذاری کند.


بیشتر بخوانید:ماجرای زرآبادی و آذری جهرمی چیست؟


همزمان با این اقدامات قالیباف، رائفی پور هم پنجشنبه گذشته برنامه سراسری بیعت با امام زمان برگزار کرد که به نظر می‌رسید توان سنجی نیرو‌های همفکر برای انتخابات مجلس یازدهم با محوریت چند چهره جوان اصولگرا (و نزدیک به سردار قالیباف) باشد. البته رائفی پور که حالا خود را در قامت یک رهبر در جریان اصولگرا می‌بیند در سخنرانی خود گفته بود من در انتخابات شرکت نمی‌کنم، اما به مردم خواهیم گفت به چه معیار‌هایی در انتخابات رای بدهند.

 

 

 

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان