پنجشنبه، 28 تیر 1403| 18 July 2024

آفتاب ایلام- جلال میرزایی پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه استان ایلام راهکار توسعه استان ایلام را خرد جمعی و وحدت در پیگیرها عنوان و اظهار داشت: شرط رسیدن به توسعه ایلام مطالبه‌گری عمومی است.

نماینده مردم ایلام، پرهیز از نگاه شخصی به مطالبات، لحاظ کردن شرایط زمینه و زمانه در بیان مطالبات توسعه‌ای استان و امکان سنجی مطالبات را شرط تحقق آن عنوان کرد و گفت: بدون لحاظ زمینه و زمانه مطالبه محقق نمی‌شود، توسعه‌ای نیز بدست نمی‌آید.

نماینده حوزه شمالی ایلام در مجلس‌ شورای‌ اسلامی عدم بهره‌گیری از منابع نفت و گاز و پتروشیمی استان ایلام و ظرفیت‌های معدن و گردشگری را عامل عدم توسعه ایلام عنوان کرد و افزود: در راستای تحقق استفاده استفاده از منابع موجود و ظرفیت‌ساز استان ایلام اقدامات خوبی انجام شده است.

وی به پروژه لرزه‌نگاری ایوان اشاره و خاطرشان کرد: مطالعه ظرفیت‌های نفت و گاز ایلام به قبل از انقلاب برمی‌گردد که با انجام لرزه‌نگاری مطالعه به روز می‌شود.

میرزایی در محاسن اقدامات لرزه‌نگاری یادآور شد: به روز شدن مطالعه نفت و گاز استان ایلام ملاک برنامه‌ریزی و ایجاد پروژه‌های جدید در استان ایلام می‌شود.

وی ادامه و ایجاد پروژه‌های جدید نفت و گاز را منوط به اخذ نتیجه لرزه‌نگاری آغاز شده در استان ایلام عنوان و تصریح کرد: توسعه نفت و‌ گاز در ایلام منوط به یافته‌های پژوهش لرزه‌نگاری است که اعتبار 60 میلیون یورو را به خود اختصاص داده است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی به طرح توسعه تنگ بیجار ایلام اشاره و یادآور شد: پروژه توسعه میادین نفتی تنگ بیجار ایلام یکی از مهمترین پروژه‌های زیرساختی حوزه نفت و گاز در استان ایلام است که تامین خوراک پالایشگاه گاز ایلام و پتروشیمی ایلام را در اهداف خود دارد.

وی در ادامه افزود: پروژه توسعه میادین نفتی تنگ بیجار علاوه بر برطرف کردن مشکل افت فشار گاز و خوراک مورد نیاز پتروشیمی استان ایلام، این پالایشگاه را از خوراک سایر استان‌ها بی‌نیاز می‌کند.

میرزایی گفت: ایجاد 4 حلقه جدید در تنگ بیجار نیز در این طرح به چاه‌های نفت تنگ بیجار افزوده می‌شود.

نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی با اشاره به کلنگ‌زنی پتروشیمی هلیلان گفت: هلیلان با توجه به محرومیت آن دارای امکانات لازم برای ایجاد پتروشیمی در آن است.

وی در مسیر ترانزیت بودن هلیلان، وجود آب فرآوان، تامین خوراک پتروشیمی از مزایای هلیلان برای ایجاد پتروشیمی عنوان کرد و افزود: اقدامات ایجاد پتروشیمی و کلنگ‌زنی آن در مرحله اقدام است و تمام مجوزها و موافقت‌های این پروژه اخذ شده است.

میرزایی در ادامه سخنان خود پروژه ذخیره‌سازی نفت در بانکول ایلام را نیز از پروژه‌های مهم و تاثیرگذار در استان ایلام عنوان کرد و افزود: این پروژه با اعتباری بالغ بر700 میلیون دلار در حال انجام است.

تکمیل فاز 2 پالایشگاه گاز ایلام نیز از جمله پروژ‌ه‌های حوزه نفت و گاز ایلام است که مورد تاکید و پیگیری جلال میرزایی بوده و در این ارتباط با تشکر از وزارت نفت در توجه به محرومیت‌زدایی در استان ایلام گفت: توجه وزارت نفت به زیرساخت‌های حوزه نفت و گاز در استان ایلام تاثیر مثبت بر توسعه پایدار ایلام دارد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان