سه شنبه، 08 خرداد 1403| 28 May 2024

توجه به نیازهای مناطق محروم در حوزه سلامت یکی از اهداف طرح نظام سلامت بود. آنچه سعید نمکی وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در سفرهایش عنوان می‌کند آن است که " بهبود و توسعه زیرساخت‌های درمانی در مناطق کمتر توسعه‌یافته و محروم از سیاست‌های طرح تحول سلامت است".

اما نه اهداف طرح نظام سلامت توانسته است فاصله معنادار عقب‌ماندگی‌های زیرساختی حوزه سلامت در مناطق محروم و دوردست را در استان ایلام برطرف کند. نه سیاست‌ها و تأکیدات وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، آنچه امروز در مناطق دوردست ایلام شهروندان را رنج می‌دهد نبود خدمات اولیه تشخیص بیماری است. این نبود باعث شده است که در بسیاری از اوقات بیماران کیلومترها را طی مسیر کند تا خود را به نخستین مرکز بهداشتی درمانی دارنده آن تجهیزات برای تشخیص درد خود‌بیابد.

به‌عنوان‌مثال شهروند دهلرانی باید مسافت 205 کیلومتری را در 2 ساعت و 33 دقیقه طی کند تا به مرکز استان و بهره‌مندی از خدمات درمانی در مرکز استان ایلام برخوردار‌شود.

طی این مسافت، سرگردانی، هزینه مضاعف و خطرات جاده‌ای برای بیمار و همراهان در پی داشته که با اهتمام، برنامه‌ریزی و اختصاص تجهیزات تشخیص درمان این موارد برای بیمار حذف می‌شود و بیمار فقط رنج بیماری را تحمل می‌کند.

ازجمله تجهیزات زیرساختی برای تشخیص و موردنیاز شهروندان دهلرانی دستگاه «سیتی اسکن» است. دستگاهی که وجودش برای آسیب‌دیدگان از حوادث رانندگی، انواع آسیب‌های ناشی از آن دچار آسیب‌های داخلی و تقریباً برای تمام قسمت‌های بدن مورداستفاده قرار می‌گیرد.

این دستگاه به‌رغم موجود بودن در بیمارستان شهدای دهلران مدت دو سال است که دچار نقص فنی شده است. برطرف نکردن نقص موجب سرگردانی شهروندان دهلرانی در استان‌های هم‌جوار شده است.

به گفته کارشناسان علت خرابی دستگاه «سیتی اسکن» شهرستان دهلران قرار گرفتن بیمارستان شهدای دهلران در مجاورت «آبگرم دهلران» بوده که با ایجاد رطوبت کارکرد دستگاه را تحت تأثیر و موجب خرابی آن شده است و تاکنون برای برطرف کردن نقص دستگاه سیتی اسکن دهلران اقدامی انجام‌نشده است.

شهروندان دهلرانی با ابراز گله‌مندی از نبود امکانات در حوزه زیرساختی تشخیص و درمان از سرگردانی و آوارگی در استان‌های هم‌جوار سخن گفته و اظهار می‌دانند، بعد مسافت، جاده‌های حادثه‌خیز، وجود کارگاه‌ها و پروژه‌های نفت و گاز و حضور جامعه کارگری در این شهرستان نیاز به تعمیر و یا جایگزین کردن دستگاه «سیتی‌اسکن» را ضروری می‌کند و از مسئولان استان ایلام درخواست چاره‌اندیشی دارند.

طرح موضوع با دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام در چرایی عدم تعمیر دستگاه سیتی اسکن بیمارستان شهدای دهلران به این پاسخ کوتاه بود که" در دست بررسی و اقدام است".

آفتاب ایلام، انتظار این گزارش و شهروندان گله‌مند دهلرانی از رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام آن است که "در دست بررسی و اقدام بودن" را بعد از دو سال چاره‌ای کند و مردم را از سرگردانی نجات دهند.

 

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان