چهارشنبه، 30 خرداد 1403| 19 June 2024

آفتاب ایلام ؛ شغل یا پیشه فعالیتی منظم است که در ازای دریافت پول انجام می‌شود و اشتغال به معنای داشتن شغل یا پیشه است و همچنین اشتغال, عبارت است از هر نوع کار با اجر مادی (دریافت حقوق و دستمزد), چه اینکه برای یک کارفرما باشد، یا اینکه شخص برای خودش کار کند. به‌طور کلی به‌هرنوع مشارکت افراد در فعالیت اقتصادی, اشتغال گفته می‌شود.
امروزه مسئله‌ اشتغال برای جوانان، خانواده‌ها و در نهایت برای دولت‌ها به یکی از دغدغه‌های اصلی تبدیل شده است که به سادگی نحوه‌ی زندگی آن ها را تحت تاثیر قرار داده است.

حال باید دید که به طور کلی ایجاد اشتغال به عهده‌ دولت است و یا بخش خصوصی؟ تصور حاکم در میان مردم این است که این موضوع از وظایف دولت است، ولی در واقع اینطور به نظر می‌رسد که اگر چه دولت‌ها موظف به توسعه‌ زیرساخت‌ها و بسترسازی مناسب و باثبات در اقتصاد و دنیای کسب و کار هستند، وظیفه‌ اصلی را باید به عهده‌ بخش خصوصی دانست. البته طی یک دهه گذشته موضوع کارآفرینی در محیط کسب و کار رواج بسیاری یافته که اغلب افراد آن را با اشتغال‌زایی اشتباه می‌گیرند.

آمار و ارقام کاغذی غلبه بر غول بیکاری در ایلام

در استان ایلام نه دولت و نه بخش خصوصی تا کنون نتوانسته‌اند در ایجاد اشتغال برای استان ایلام به نتایج موفقی دست‌یابند اما در آمار و ارقام کاغذی غلبه بر غول بیکاری و ایجاد اشتغال حاصل شده است.

آمار بیکار در  در تحقیقات انجام شده در 35 روستای ایلام  35 درصد است

به گفته محققان طرح پژوهشی تحت عنوان «توسعه اقتصادی و اشتغالزایی روستایی در ایلام» که در شورای برنامه‌ریزی استان ایلام در حضور اعضاء به ریاست قاسم سلیمانی دشتکی استاندار ایلام مطرح شد" تحقیقات میدانی انجام شده در 56 روستای ایلام نشان از آن دارد که آمار بیکار در این  روستاها  بالای35 درصد است".

گزارش محققان  طرح «توسعه اقتصادی و اشتغالزایی روستایی در ایلام» با سکوت مسئولان و عتاب و خطاب استاندار ایلام مواجه شد و عتاب و خطاب قاسم سلیمانی دشتکی موجب بیداری مسئولان از خواب غفلت در ارائه آمارهای رنگارنگ کاغذی مبنی بر غلبه بر غول بیکاری در ایلام شد و سراسیمه محققان را مورد هجمه قرار داده و یکی از آنها  " آمار این طرح پژوهشی که توسط اساتید دانشگاه انجام شده بود را زیر سئوال برد"، "مدیر دیگری روش پژوهش" و و دست آخر یکی دیگر از مدیران  به آمار مرکز آمار اشاره کرد و گفت؛ " آمار بیکاری در ایلام کمتر از 9 درصد است".

آمارهای رسمی بیکاری در ایلام با واقعیت‌ فاصله دارد

آن چه مردم می‌گویند آن است که؛ " آمارهای رسمی بیکاری در ایلام با واقعیت‌ فاصله دارد"، "برخی مسئولان استان  ایلام که اصرار دارند اینگونه وانمود کنند که بیکاری ایلام رو به کاهش داشته و وضعیت بازار اشتغال این استان مطلوب است نوعی مخفی کردن داده مرتبط برای بزرگ کردن آنچه به نفع خودشان است بوده"، " واقعیت این است که چنین آمارهایی یا اصالتاً بی پایه هستند یا حداقل از زوایه واقعیت تناسبی با آن‌چه در جامعه ایلام مشاهده می شود نداشته و متناسب با وضعیت اقتصاد ایلام نیست.

تدوین 700 صفحه‌ای برنامه اشتغالزایی دردی از ایلام دوا نمی‌کند

مردم ایلام از مسئولان و متصدیان اشتغالزایی در استان ایلام  می‌خواهند که  آب در هاون نکوبند؛ در صدد احیای صنایع راکد استان ایلام برآیند، بیکاری آشکار و تسهیلات بانکی اشتغالزای معطل مانده در بانک‌های عامل ایلام و نبوداشتغالزایی مولد در بخش کشاورزی و غیره را چاره‌ای بیندیشند والا تدوین 700 صفحه‌ای برنامه اشتغالزایی در استان ایلام، اشتغال کاغذی است و  دردی از ایلام دوا نمی‌کند.

 کاهش نرخ بیکاری استان ایلام به 8.7 درصد

سلیمانی دشتکی استاندار ایلام؛  استان ایلام را  جزو 9 استان پیشتاز کشور از نظر کاهش بیکاری و همچنین جزو هفت استان برتر در زمینه افزایش سرمایه‌گذاری می‌داند.

به گفته استاندار ایلام؛‌ در حالیکه میانگین نرخ بیکاری کشور در تابستان امسال به 10.5 درصد رسیده است نرخ بیکاری استان با 1.8 درصد کاهش نسبت به میانگین کشوری به 8.7 درصد رسیده است.

آفتاب ایلام،  بهتر است تیم مدیریت اقتصادی ایلام  به‌جای تکیه بر دانش‌تئوری و کتابچه‌ای که تنها در همین حد است و هیچگاه نتایج این کتابچه‌ها در عمل نمود واقعی نداشته و ندارد، وقت خود را صرف ایجاد اشتغال واقعی کند تا اقدامات ملموس‌تری را شاهد باشیم.

انتهای پیام/ م

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان