سه شنبه، 08 اسفند 1402| 27 February 2024

علی دهقانی در گفت‌ وگو با آفتاب ایلام، به راه‌های پیشگیری از مواد مخدر اشاره و اظهار داشت: فرهنگ‌سازی مهم‌ترین و بانتیجه‌ترین راهکار پیشگیری از گرایش به مواد مخدر در جامعه است.

 باید فرهنگ‌سازی لازم برای مقابله با آسیب مخدر به‌صورت گسترده در جامعه انجام گیرد و به سمتی حرکت کنیم که با اقدامات پیشگیرانه به مبارزه با مواد مخدر برویم.

وی تأکید کرد: هرکسی در حوزه‌ی کاری خود اگر بتواند پیشگیری کند و از مبتلا شدن حتی یک نفر به مواد مخدر جلوگیری کند کاری بسیار ارزشمند انجام داده و موجب پیشگیری از آسیب‌های بعدی شده است.

رئیس‌کل دادگستری ایلام افزود: بازپروری، نگرش قانون‌گذار به استعمال مواد مخدر است، باید بپذیریم راهکاری برای درمان این افراد وجود دارد و این افراد به کمک نیاز دارند تا دوباره به جامعه بازگردند.

دهقانی گفت: اصل مسئله این است که با تعداد قابل‌توجهی معتاد مواجه هستیم و زمینه بسیاری از جرائم و مشکلات و آسیب‌های اجتماعی به این موضوع برمی‌گردد به همین دلیل باید به دنبال راهکار برای مقابله با آن باشیم.

وی اظهار داشت: نظر قانون‌گذار در بحث اصلاحی مواد مخدر بازپروری است و با توجه به شمار معتادان باید به سمت اصلاح و بازپروری در کشور و استان حرکت کنیم و قانون تکلیف کرده که معتادین را به مراکز بازپروری معرفی کند و این مراکز باید ایجاد شوند.

رئیس دادگستری ایلام اضافه کرد: معتادان تقاضا کنندگان مواد مخدر هستند و اگر تقاضا را کم کنیم به‌طورقطع عرضه هم کم خواهد‌شد.

وی افزود: مواد مخدر یکی از مسائلی است که بسیار حساس است و کشور مایکی از قربانیان اصلی این ماده خانمان‌سوز در جهان است و به لحاظ دسترسی آسان به مواد مخدر روزبه‌روز تعداد کسانی که دامن‌گیر این مسئله می‌شوند افزایش می‌یابد.

رئیس‌کل دادگستری ایلام افزود: اگر جرائم و آثار و تبعات آن را بررسی کنیم جرائم به دودسته تقسیم می‌شود یکی جرائم عادی و دیگری با توجه به آثاری که در جامعه دارند جزو جرائم سازمان‌یافته تلقی می‌شوند که در بررسی‌ها مشاهده شد، ریشه بسیاری از پرونده و تشدیدکننده بسیاری از جرائم مواد مخدر است.

دهقانی از همه دستگاه‌هایی که می‌توانند در راستای مبارزه با مواد مخدر اقدام کنند، خواست؛ با تصمیم‌گیری، مسئولیت‌پذیری و پاسخگویی، اقدام مناسبی که ماحصل آن کاهش مشکلات مواد مخدر در استان باشد باهم همکاری کنند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان