سه شنبه، 04 اردیبهشت 1403| 23 April 2024
رستم قاسمی وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی به ارائه برنامه های خود در حوزه راه و مسکن پرداخت و بر لزوم محرومیت زدایی تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم، رستم قاسمی وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی که هیچ مخالفی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی نداشت، در دفاع از برنامه های خود بیان داشت: من چهار دوره خدمت برای خودم متصورم که شامل سربازی در دوران دفاع مقدس و بعد از آن هم حضور در کارهای سازندگی است. من در قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) به عنوان یک مجموعه چند رشته ای در حوزه های مختلف فعالیت داشتم. بخشی از آن به فعالیت آینده بنده برنمی گردد و برخی هم برمی گردد که توضیح خواهم داد.

وی ادامه داد: برخی در شروع دوره سازندگی باور نداشتند که طرح های بزرگ ساخته شود. آزادراه های کشور، جاده های اصلی و همچنین خطوط ریلی توسط قرارگاه ساخته شد. در بخش دریایی، طرح های کوچک دریایی توسط خارجی ها ساخته می شد. در دوران دفاع مقدس پایگاه دریایی مان را خارجی ها ساختند، اما بعد از جنگ قرارگاه و شرکت های خصوصی همکار بندرهای بزرگ از جمله بندر بزرگ شهید رجایی را ساختند.همچنین بنادر بزرگی در منطقه عسلویه ساخته شد که در برخی زمینه ها جزو بندرهای بزرگ دنیا هستند. توسعه بندر امام خمینی و ایجاد بنادر مردمی در  شمال خلیج فارس توسط قرارگاه انجام گرفت. در بحث هوایی نیز آشنایی با ساخت فرودگاه و هوانوردی وجود دارد. در بحث مسکن نیز مسکن هایی در دوران قرارگاه ساخته شد.

وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی بیان داشت: در حوزه حمل و نقل حدود 200 هزار کیلومتر جاده وجود دارد که متاسفانه به لحاظ نگهداری شرایط مطلوبی ندارند و شما این موضوع را در حوزه های انتخابیه خود شاهد هستید. در بخش ریلی کشور که همه کشورها حمل و نقل ایمن و ارزان را تامین می کنند، متاسفانه به لحاظ بستر، ناوگان و سرعت قطارها کاهش داشتیم و حداکثر 10 درصد حمل بار و مسافر توسط حمل و نقل ریلی انجام می شود و این شایسته نیست.

قاسمی خاطرنشان کرد: در بخش های هوایی و دریایی هم مطلع هستید که وضعیت خوبی نداریم. ما برخی از فرصت ها را از دست دادیم که برای بازگشت آن فرصت ها تلاش های زیادی باید انجام بگیرد و اگر تحول ایجاد نکنیم این فرصت ها را هم از دست خواهیم داد. سهم GDP حمل و نقل در کشور بسیار اندک است که در برخی کشورهای همسایه ما بیش از 5 برابر است که هرگز شرایط ژئوپلیتیکی ما را ندارند. برای حل این مشکل اگر بر روش های گذشته تاکید کنیم، هرگز به شاخص های مطلوب نخواهیم رسید. اگر قرار بود برسیم، رسیده بودیم. برای ایجاد تحول نیازمند اقدام شجاعانه و جهادی هستیم.

وی اضافه کرد: با بودجه های عمومی و جاری کشور حتی یک آزادراه را هم نمی توانیم بسازیم. باید نگاهمان را عوض کنیم و به سراغ روش های متداول دنیا برای حل مشکلات برویم. از سرمایه گذاری بخش خصوصی استفاده کنیم. بخش خصوصی داخل کشور، ایرانیان خارج از کشور و خارجی ها باید پای کار بیایند و از روش های متعدد همچون فاینانس و تهاتر برای انجام پروژه های بزرگ استفاده کنیم. حل مشکلات حمل و نقل کشور در مگاپروژه ها جز با این روش ها شدنی نیست. اجرای این روش ها نیازمند همکاری و همدلی دولت و همچنین نمایندگان محترم مجلس است. ما باید تصمیم های سخت بگیریم. من امیدوارم با تجربه ای که در دوران گذشته دارم این کار محقق خواهد شد.

وزیر سابق نفت بیان داشت: من در دوره ای که در وزارت نفت بودم و مسئولیت داشتم و ریاست یکی از سازمان های بزرگ اقتصادی دنیا را برعهده داشتم، با کشورهای بزرگ دنیا برای سرمایه گذاری، تهاتر و تعادل تجارت در کشور صحبت کردم. کره جنوبی دریافت نفت ما را قطع کرده بود. روزی به کره سفر کردم. در یک روز تعطیل دو ساعت با رئیس جمهور آن کشور صحبت کردم. گفتم شما نفت ما را قطع کردید درحالی که به ما کالا می دهید. در آن جلسه تصمیم گرفته شد با یک عدد قابل قبول وصل کنند. آشنا به دیپلماسی اقتصادی هستم. با کشورهای بزرگ دنیا کار کردم و بسیاری از کشورها اعلام آمادگی کردند. آنچه را که در توان دارم خواهم گذاشت تا شرایط حمل و نقل را تغییر بدهم.

وی در خصوص بخش مسکن هم گفت: در حوزه مسکن که پاشنه آشیل کشور، دستور و خواست رئیس جمهور، همه مردم و شما نمایندگان است، متاسفانه اکنون سهم هزینه سبد خانوار در شهرها 37 درصد و در کلان شهرها به بیش از 60 درصد رسیده است که امنیت ملی را خدشه دار خواهد کرد. باید برای این معضل جدی کشور، همه دست به دست هم بدهیم تا این مشکل حل شود. با خدای خودم عهد بستم تا همه هستی ام را به کار بگیرم و این مشکل بزرگ حل شود.

قاسمی بیان داشت: مسکن سه مولفه اساسی دارد. یکی زمین است که در برخی شهرها 50 درصد هزینه مسکن مربوط به زمین است. بیش از یک میلیون هکتار زمین در کشور متعلق به دولت در شهرها و زمین های همجوار شهرهاست که با اقدام شجاعانه شما نمایندگان در بحث جهش مسکن می توانیم با استفاده از زمین های دولت سهم مردم در زمین را نادیده بگیریم. موضوع دوم ساخت است. امروز مردم حتی هزینه ساخت مسکن هم ندارند. ما برای حل این مشکل راهکارهای متعددی پیش بینی کرده ایم. روش های تهاتر و تسهیلاتی که شما تصویب کردید برای کمک به سهم مسکن، کارآمد خواهد بود. در سال 88 و 89، 17 درصد تسهیلات بانک ها به سمت مسکن می رفت و در سال گذشته کمتر از 5 درصد بود.

وی افزود: باید کمک کنیم تا با استفاده از روش هایی، برخی از کسانی که امکان پرداخت هزینه ساخت را ندارند، برای شروع نهضت ملی مسکن اقدام کنیم. ساخت مسکن یک اقدام فراوزارتخانه ای است. شورای عالی مسکن باتوجه به انگیزه و خواست رئیس جمهور به راه خواهد افتاد. ساخت مسکن را به مجموعه دولت منتقل خواهیم کرد تا همه کمک کنند. من طرح هایی در این رابطه آماده کردم. سن ازدواج جوانان بالا رفته که یکی از دلایل آنان مسکن است.

وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی در خصوص محرومیت زدایی بیان داشت: من خودم از مناطق بسیار محرومم و محرومیت را می دانم. به اکثر نقاط کشور سفر کرده ام و محرومیت می دانم. مردم ما حق دارند که از نداشتن راه نگران باشند. این حق آنان است. این دغدغه نمایندگان در خصوص راه ها، خالصانه می گویم که دغدغه به جایی است. 32 هزار کیلومتر روستایی باید ساخته شود. مردم راه ندارند برای اینکه مریضانشان را به بیمارستان برسانند. من همه وجودم و هر آنچه که از توانم برمی آید، برای این کار خواهم گذاشت. این طرح ها حمایتی است و من از مجلس می خواهم و ان شاالله کمک خواهید کرد تا این فقر و محرومیت را تمام کنیم و این اتفاق خواهد افتاد. آنچه امروز در کشور وجود دارد حتماً شرایطی نیست که مردم از آن راضی باشند، بلکه نگران هستند. دولت سیزدهم عدالت محور ومحرومیت زداست.

وی در جمع بندی سخنان خود گفت: حمل و نقل را با شیوه های خاص و نوین و مسکن و محرومیت را نیز حل خواهیم کرد. کاستی های و مشکلات زیاد است، اما ظرفیت های زیادی هم در کشور وجود دارد. در وزارتخانه حتما اصلاح ساختاری نیاز داریم. به کارگیری افراد شایسته و دست پاک از نیازهای ماست. حذف امضاهای طلایی و ایجاد ساز و کارها شدنی است.  به کارگیری نخبگان کشور برای حل مشکلات و افزایش کیفیت ساخت نیز صورت خواهد گرفت.

قاسمی گفت: کیفیت ساخت مسکن پایین است. راه ها و اتوبان ها اصلاً خوب نیست. باید با استفاده از مراکز تحقیقاتی و شرکت های دانش بینان ساخت و ساز را تغییر بدهیم. تمرکززدایی در مقررات از جمله طرح های هادی شهرها و روستاها سرعت خواهد گرفته شد.

وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی گفت: من ضمن تشکر از همه شما نمایندگان، با توجه به دوره وزارتی که در گذشته داشتم اعتقاد دارم که با تعامل با مجلس مشکلات قابل حل است و این کار را در دستور کار قرار خواهم داد.

وی در خصوص حمایت از مسکن ایثارگران هم گفت: من حتما این موضوع را دستور کار جدی قرار خواهم داد.

وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی در پایان گفت که 10 دستور کار نوشتم که در اولین روز حضور در وزارت راه و شهرسازی ابلاغ خواهم کرد که یکی از آنان ایجاد بانک زمین است.

انتهای پیام/

 


نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان