دوشنبه، 27 فروردین 1403| 15 April 2024
معاون وزیر دفاع گفت: جدیدترین نسخه باور ۳۷۳ در حال طراحی است و انشاالله به زودی این سامانه که قابلیتی بیش از اس ۴۰۰ را دارد رونمایی خواهد شد.

به گزارش گروه دفاعی خبرگزاری فارس، سردار مهدی فرحی معاون وزیر دفاع در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما درباره پیشرفت های صنعت دفاعی کشور گفت: نیروهای مسلح توانسته اند تمامی ظرفیت ها و توانمندی های داخلی را برای خودکفایی در صنایع دفاعی بسیج کنند.

وی ادامه داد: ما امروز در عرصه راداری، پهپادی، موشکی، رزم زمینی و عرصه دریایی به پیشرفت های بسیار خوب و قابل توجهی رسیده ایم، به عنوان مثال در تولید سامانه های پدافندی توانستیم با استفاده از توان بومی به تولیدات بسیار پیشرفته و به روز دست یابیم که از نمونه آن می توان به سامانه باور ۳۷۳ و سامانه سوم خرداد اشاره کرد.

سردار فرحی با اشاره به دلایل مختلف ورود صنایع دفاع به تولید انواع تجهیزات گفت: یکی از دلایلی که  باعث شد ما وارد تولید سامانه های پدافندی شویم این بود که کشورهای خارجی این دستاوردها را به ما نمی دادند و ما مجبور شدیم وارد عرصه تولید این سامانه ها شویم و خوشبختانه با قیمت بسیار پایین تر و با استفاده از توانمندی های داخلی، سامانه های مختلف و سکوهای پرتاب را تولید کردیم.

سردار فرحی گفت: جدیدترین نسخه باور ۳۷۳ در حال طراحی است و انشاالله به زودی این سامانه که قابلیتی بیش از اس ۴۰۰ را دارد رونمایی خواهد شد. مسیر ما در این عرصه روبه جلوست و ما می توانیم به پیشرفت های بسیار قابل توجهی دست یابیم.

وی در ادامه درخصوص توانمندی موشکی و برنامه های وزارت دفاع برای توسعه توان موشکی کشور گفت: به لطف خداوند قابلیت های بسیار خوبی در عرصه موشکی ایجاد شده و ما در این عرصه در پنج سرفصل مختلف مانند کروز، بالستیک و موشک های پدافندی وارد شده و به دستاوردهای بسیار خوبی رسیدیم. در این حوزه چند پارامتر مهم مدنظر وزارت دفاع بوده که یکی از این پارامتر ها بحث دقت است که در این سال ها کارهای فراوانی انجام شده و امروز با افتخار می توانیم بگوییم در حوزه دقت توانستیم به موشک های نقطه زن برسیم.

سردار فرحی رادارگریزی موشک ها را یکی دیگر از اقدامات وزارت دفاع برای توسعه صنایع موشکی کشور دانست و گفت: اقدامات بسیاری در خصوص رادارگریزی موشک ها انجام شده و به توفیقات بسیاری دست یافته ایم، این موشک ها به راحتی می توانند از رادارهای دشمن عبور کنند.

سردار فرحی تاکتیکی شدن موشک ها را، از دیگر دستاوردهای وزارت دفاع دانست و گفت: امروزه ما به پیشرفت های بسیاری در این عرصه رسیده ایم که می توانیم در عرض چند دقیقه و با سرعت بسیار بالا و استفاده از نیروهای کم از این موشک ها استفاده کنیم که دستاورد بسیار بزرگی ست.

سردار فرحی ماندگاری را یکی دیگر از مسائل کار شده وزارت دفاع در عرصه موشکی اعلام کرد و گفت: در زمان های گذشته روی نگه داری موشک های سوخت مایع مشکل داشتیم اما امروز با کار کردن روی ترکیب  سوخت به درجه ای رسیدیم که ماندگاری سوخت مایع ما در ماندگاری از سوخت جامد کمتر نیست و این می تواند به نگهداری موشک ها در مدت زمان بیشتری کمک کند.

وی با بیان اینکه برنامه های موشکی ما دارای برنامه و نقشه راه هستند که می توانیم از آنها استفاده کنیم، افزود: شاید بیش از ۲۰ مکانیزم را طی کردیم و با تغییر جنس بدنه و سبک کردن موشک ها، به مکانیزمی دست یافتیم که موجب افزایش تحرک و بُرد موشک ها شد.

سردار فرحی گفت: در حوزه ماهواره بر ها نیز به دستاوردهای خوبی رسیدیم و ماهواره بر سیمرغ یک و دو و ماهواره بر ذوالجناح را تولید کردیم، که ذوالجناح یک ماهواره سه مرحله ای است که دو مرحله آن سوخت جامد است و این ماهواره بر یک ماهواره بر تاکتیکی است که روی خودرو سوار می شود و نیاز به سکوی پرتاب ندارد. ذوالجناح می تواند ماهواره ۲۲۰ کیلوگرمی را در مدار ۵۰۰ کیلومتری قرار دهد که نسبت به ماهواره های گذشته یک رکوردشکنی است.

سردار فرحی گفت: امروز اگر بخواهیم بگوییم که تولیدات دفاعی ما نسبت به ده سال گذشته چندین برابر شده است، اغراق نکرده ایم. خوشبختانه از سرریز این دانش به عرصه های دیگر نیز کمک کرده ایم و در ساخت تجهیزات خودرو و ساخت واکسن از این فناوری و دانش بهره برده ایم.

انتهای پیام/نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان