پنجشنبه، 30 فروردین 1403| 18 April 2024

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان از انتخاب مهران به عنوان محل برگزاری سومین کنگره ملی اربعین در آینه شعر اقوام ایرانی خبر داد.

به گزارش آفتاب ایلام؛ عمران خودآموز در نشست هماهنگی برگزاری سومین کنگره ملی اربعین در آینه شعر اقوام ایرانی با بیان اینکه شهرستان مرزی مهران امسال میزبان سومین کنگره ملی اربعین در آینه شعر اقوام ایرانی است، اظهار کرد: بخش ویژه این رویداد فرهنگی به مناسبت برگزاری کنگره ملی ۳ هزار شهید استان ایلام برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه این کنگره امسال برای سومین دوره متوالی به میزبانی استان ایلام با عنوان «عقیق و ارغوان» از سری برنامه‌های نوزدهمین جشنواره بین‌المللی امام رضا (ع) برگزار می‌شود، تصریح کرد: معرفی ابعاد گوناگون حماسه اربعین حسینی، تبلیغ و تعمیق سیره امام حسین (ع)، ترویج فعالیت‌های فرهنگی و ادبی با محوریت پیاده روی اربعین حسینی، ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و تقدیر از سرایندگان آثار ادبی در حوزه فرهنگ عاشورایی از اهداف کنگره ملی عقیق و ارغوان است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام گفت: کنگره ملی اربعین در آیینه شعر اقوام ایرانی امسال در دو بخش اصلی و ویژه برگزار می‌شود و بخش اصلی این کنگره با محور‌های اربعین حسینی و حماسه عاشورا در زبان‌ها و گویش‌های مختلف بومی از جمله بلوچی، ترکی، خراسانی، خوزی، سمنانی، عربی، گیلکی، لری، لکی و مازنی و ... و بخش ویژه با محوریت فرهنگ ایثار و شهادت به مناسبت برگزاری کنگره ملی ۳ هزار شهید استان ایلام ویژه شاعران بومی سرای استان ایلام برگزار می‌شود.

خودآموز افزود: آخرین مهلت ارسال اثر به دبیرخانه کنگره ملی عقیق و ارغوان، نیمه دوم آبان ماه سال ۱۴۰۰ و زمان برگزاری کنگره نیز پایان آبان ماه خواهد بود.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه استان ایلام و به ویژه شهر مهران با عنوان پایتخت خادمین سیدالشهدا (ع) و همچنین محل تردد زوار اربعین حسینی است، دبیرخانه اجرایی کنگره ملی اربعین در آیینه شعر اقوام ایرانی در شهر مهران قرار داده شده و بر این اساس بیشترین حجم کاری این کنگره در مهران خواهد بود.

خودآموز تصریح کرد: علاقه‌مندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت‌نام به تارنمای شمس توس به آدرس ilam.shamstoos.ir و portal.shamstoos.ir مراجعه کنند و یا آثار خود را به نشانی دبیرخانه اجرایی کنگره واقع در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان مهران ارسال کنند.

 

 نویسنده: Fatahi
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان