چهارشنبه، 29 فروردین 1403| 17 April 2024
 وزارتخانه هایی چون راه و جهاد کشاورزی نیاز به وزرای باتجربه اجرایی بسیار دارد اما وزارت اقتصاد نیازمند وزیری با انسجام فکری است که بتواند سیاست گذاری و راهبری کند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم،  مهدی طغیانی  کارشناس و عضو کمیسیون اقتصادی  مجلس در موافقت با  وزیر پیشنهادی اقتصاد و دارایی گفت: دکتر خاندوزی فرزند عزیز مجلس است که از 14 سال پیش تا امروز در مرکز پژوهش های مجلس و یک سال و نیم در کمیسیون اقتصادی شاهد تلاش و تحرک هایش بودیم. وی معاون دفتر اقتصاد مرکز پژوهش های مجلس به مدت 14 سال بوده و 150 گزارش نظارتی و تقنینی به نام ایشان است.

وی با بیان اینکه وزیر پیشنهادی اقتصاد شناخت کافی درباره مدیران اجرایی در حوزه اقتصادی دارد، ادامه داد: این شناخت و تجربه حضور وی در مجلس و عملکرد موفق او نشان می دهد که می تواند در وزارت اقتصاد نقش آفرین باشد. همچنین همکاری وی در تهیه طرح و بررسی لوایح در این مدت کاملاً محرز است و آقای پورابراهیمی نیز شهادت دادند.  وزیر پیشنهادی اقتصاد 37 مقاله علمی، پژوهشی در کارنامه خود دارد و کلیدواژه این مقالات اسلام، عدالت و اقتصاد اسلامی است. کسی که اینچنین در فعالیت های پژوهشی بوده، در حوزه اقتصاد اسلامی بی سواد نیست لذا بهتر از وی کسی را در کشور نداریم که بتواند در حوزه اقتصاد اسلامی نقش آفرین باشد. وزارتخانه هایی چون راه و جهاد کشاورزی نیاز به وزرای باتجربه اجرایی بسیار دارد اما وزارت اقتصاد نیازمند وزیری با انسجام فکری است که بتواند سیاست گذاری و راهبری کند.

طغیانی با تاکید بر نقش آفرینی خاندوزی در طرح هایی چون مالیات بر خانه های خالی، مالیات با عایدی سرمایه خاطرنشان کرد: فردی که در چنین طرح هایی دلسوز بوده حتماً در مقام اجرا موفق خواهد بود. وی در حوزه تحقیق و تفحص ها نیز فعال بوده و مسئول کمیته تحقیق و تفحص از بانک های خصوصی است، همچنین در اصلاح قوانینی مثل قانون مناطق آزاد، مقررات زدایی و بهبود فضای کسب و کار نقش آفرین بوده و این نویدبخش آینده ای است که ما انتظار آن را داریم.

از سوی دیگر امیرتقی خان تجریشی، کارشناس بازار سرمایه در خصوص برنامه های خاندوزی، وزیر پیشنهادی اقتصاد اظهار کرد: در برنامه منتشر شده در بخش بازار سرمایه نشانه های روشنی از امید دیده می شود. نکته اول آن است که برای اولین بار در برنامه های ارائه شده وزیر اقتصاد در مجلس، در خصوص سرمایه گذاری غیرمستقیم در بازار سرمایه و فرهنگسازی های مربوط به این بخش، شنیدیم. این موضوع، نکته حائز اهمیتی است، زیرا صنعت مالی را رشد می دهد. ریسک سرمایه گذاری را برای سهامداران خرد که لزوما دانش کافی برای حضور در بازار سرمایه ندارند، کاهش داده و نهایتا منجر به فرصتی برای توسعه ابزارهای مالی در این بازار در کنار رشد حجم بازار و نقش آفرینی بیشتر در صحنه اقتصادی کشور خواهد شد.
 وی افزود: موضوع دیگری که می توان آن را به عنوان نقطه روشنی از برنامه های آقای خاندوزی در وزارت اقتصاد قلمداد کرد، موضوع ساده سازی مسیر ورود شرکتهای جدید به بازار سرمایه است. افزایش تعداد شرکتهای بازار در بلندمدت منجر به افزایش شفافیت در سطح اقتصاد مولد کشور می شود و امتیازها و معافیت های ورود به بازار سرمایه به صورت غیررانتی به تولید کنندگان تعلق می گیرد. در کنار آن، آزادی عمل سرمایه گذاران برای انتخاب سهم افزایش یافته و نهایتا بورس را تبدیل به بازار معاملاتی گسترده تری می کند که نه تنها برای سرمایه گذاران داخلی، بلکه برای سرمایه گذاران خارجی نیز به بازاری با جذابیت بالا تبدیل خواهد شد. 
وی در خصوص موضوع تامین مالی مطرح شده در برنامه های وزیر پیشنهادی اقتصاد نیز گفت: توسعه بازار بدهی مزایای بسیاری دارد. اولین مزیت آن را می توانیم سهولت تامین مالی برای بنگاه های اقتصادی عنوان کنیم. با توجه به انواع مختلف اوراق تامین مالی که هم اکنون مجوز انتشار دارند، هر گونه مشکلی که در زمینه تامین مالی و یا سرمایه در گردش بنگاه ها از مرحله ایجاد تا تامین مواد اولیه و یا راه اندازی خطوط طرح توسعه آنها پیش بیاید، قابل رفع است و می تواند به عنوان نقطه قونی در مسیر اقتصاد مولد شناخته شود. از سوی دیگر به سرمایه گذارانی که می خواهند با ریسک اندک وارد بازار شوند. اجازه می دهد که گزینه های بیشتری برای انتخاب داشته باشد. همچنین به دولت نیز این امکان را می دهد که با انتشار اوراق دولتی، کسری بودجه خود را از مسیر درست و بدون نیاز به استمداد از مسیرهایی نظیر چاپ پول، انجام دهد و به نتیجه برساند. بنابراین می توان گفت این برنامه افق روشنی را برای بازار سرمایه به ارمغان آورده است.

همچنین محمد رضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در این خصوص گفت: جدیت، پیگیری، اشراف علمی و تعصب  برای حل مشکلات  در آقای خاندوزی به خوبی دیده می شود، دغدغه ما در حوزه کلان اقتصاد کشور که بارها هم به اشاره داشتیم  مطالباتی بود که دولت باید در حوزه اقتصادی انجام می داد و انجام نداد، حال امروز این ظرفیت برای مجلس فراهم شده است که یکی از همین مطالبه گران این حوزه پیگیر موضوعات اقتصادی باشد، بر اساس فرمایش رهبر معظم انقلاب می توانیم مشکلات اقتصادی را با فضل الهی حل کنیم، بر همین اساس معتقدم اکنون نگاهی که در این حوزه شکل می گیرد می تواند مبنای یک تحول اساسی در حوزه اقتصاد کشور باشد.

مباحثی چون اصلاح ساختار نظام مالیاتی و ... نیز باید مورد توجه باشد که ما در طول یک سال و چند ماه در کمیسیون این موارد را بر اساس اولویت ها دسته بندی کردیم و معتقدیم اگر اینها در چارچوب مبانی علمی  و در توافق میان مجلس و دولت عملیاتی شود نتایج مطلوبی به دنبال داشته باشد، موضوع دیگر بحث سهام عدالت است، دو میلیون 800 هزار نفر از تحت پوششان کمیته امداد و یک ملیون 200 هزار نفر از تحت پوششان سازمان بهزیستی فاقد سهام عدالت هستند که این موضوع هم باید مورد توجه باشد. این محورها نمونه ای از برنامه های تحولی است اگر از این وزیر جوان حمایت شود اقدامات خوبی شکل می گیرد.

 مطمئنیم اگر این برنامه ها و اقدامات در دستور کار قرار بگیرد موجب بهبود وضعیت اقتصادی کشور می شود، آقای رییسی شرط  معرفی وزرا دارا بودن ویژگی ها انقلابی عنوان کردند، بر همین اساس من و همکاران در کمیسیون اقتصادی از ایشان حمایت می کنیم و دو شرط اصلی برای ایشان داریم، یکی سلامت، که ایشان بحمدلله از نیروهای سالم هستند  و دیگری کارآمدی در انجام فعالیت ها، با این دو ویژگی می توانیم مسیر آینده را تعریف کنیم و اقدامات مثبتی را در عرصه اقتصادی شکل بدهیم و معتقدیم جمهوری اسلامی ایران علی رغم فشار های اقتصادی می تواند با اتکا به ظرفیت های درونی برنامه ریزی کند موفقیت های خوبی را شاهد باشد.

انتهای پیام/نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان