چهارشنبه، 29 فروردین 1403| 17 April 2024
رئیس جمهور بر اساس اختیاراتی که دارد می تواند معاونانی برای خود انتخاب کند. وی تاکنون معاون اول، معاون پارلمانی و رئیس سازمان برنامه و بودجه را منصوب کرده است.

گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم، بر اساس قانون، پس از اعلام قطعی نتایج انتخابات ریاست جمهوری و تایید آن از سوی شورای نگهبان، رئیس جمهور منتخب پس از برگزاری مراسم تنفیذ و تحلیف به انتخاب اعضای کابینه می پردازد.

بر این اساس رئیس جمهور منتخب، اسامی 19 وزیر پیشنهادی کابینه را برای کسب رای اعتماد و حضورضشان در کابینه به مجلس شورای اسلامی معرفی می کند.

اما کابینه فقط با حضور رئیس جمهور و وزرا تشکیل نمی شود، بلکه معاونان رئیس جمهور و همچنین رئیس کل بانک مرکزی و در صورت نیاز، شهردار تهران نیز در جلسات هیئت دولت حاضر می شوند.

ابراهیم رئیسی نیز پس از برگزاری مراسم تحلیف در اولین اقدام اسامی وزرای پیشنهادی را در 20 مرداد به مجلس شورای اسلامی اعلام کرد، او همچنین در اولین انتصاباتش، محمد مخبر را به عنوان معاون اول، غلامحسین اسماعیلی را به عنوان رئیس دفتر خود و همچنین مسعود میرکاظمی را به عنوان رئیس سازمان برنامه و بودجه انتخاب و منصوب کرد.

رئیسی در روزهای اخیر، سید محمد حسینی را به عنوان معاونت پارلمانی خود نیز منصوب کرده اما تاکنون تکلیف سایر معاونان خود را مشخص نکرده است.

البته یکی از معاونان رئیس جمهور در دوره های پیشین منهای دولت دوازدهم، معاونت اجرایی رئیس جمهور بود که حسن روحانی در دولت دوم خود این معاونت را منحل کرد و اختیارات آن را به رئیس دفترش، محمود واعظی سپرد.

در جدول زیر به لیست معاونان رئیس جمهور اشاره می شود که فعلا بخش زیادی از آنان انتخاب نشده و باید منتظر ماند و دید رئیس جمهور چه کسانی را به عنوان معاونان خود درمنصب های مختلف انتخاب خواهد کرد:

معاونتمعاون پیشینمعاون فعلیمعاون اول رئیس جمهوراسحاق جهانگیریمحمد مخبرمعاون اقتصادی رییس جمهورمحمد نهاوندیان؟معاون رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه کشورمحمدباقر نوبختمسعود میرکاظمیمعاون رییس جمهور و رییس سازمان اداری و استخدامی کشورجمشید انصاری؟معاون حقوقی رییس جمهورلعیا جنیدی؟معاون رییس جمهور در امور مجلسحسینعلی امیریسیدمحمد حسینیمعاون علمی و فناوری رییس جمهورسورنا ستاری؟معاون رییس جمهور در امور زنان و خانوادهمعصومه ابتکار؟معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمیعلی اکبر صالحی؟معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگرانسعید اوحدی؟معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیستعیسی کلانتری؟

بر اساس این گزارش، یکی دیگر از اعضای هیئت دولت، دبیر هیئت دولت است که مسئولیت هماهنگی جلسات و حضور نفرات را بر عهده دارد و تا این لحظه حسین سیمایی صراف از کابینه قبل، مسئولیت این کار را بر عهده دارد و احتمالا طی روزهای آینده رئیسی باید دبیر جدید هیئت دولت را نیز انتخاب کند.

انتهای پیام/

  


نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان