چهارشنبه، 29 فروردین 1403| 17 April 2024
امیر سرتیپ محمد رضا آشتیانی گفت: جمهوری اسلامی ایران به هر اقدام نابخردانه پاسخ حکیمانه و قاطعانه خواهد داد و هزینه ای به دشمن تحمیل خواهد کرد که از توان و قدرت او خارج باشد طوری که همانند گذشته برای ...

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس، امیر سرتیپ محمد رضا آشتیانی وزیر پیشنهادی دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح عصر امروز یکم شهریور ۱۴۰۰ در صحن علنی مجلس شورای اسلامی و در دفاع از برنامه های خود برای تصدی این وزارتخانه گفت: خدا را شاکرم که به واسطه انقلاب به مردم عزت عطا کرد و نیز عزتی به من در دنباله روی از سیره صیاد شیرازی ها عنایت شد تا فرصت خدمت در حوزه ای پیش تر  شهیدچمران و شهید فکوری و شهید نامجو در آن خدمت کردند و امیدوارم عاقبت من هم ختم به شهادت شود.

وی ادامه داد: به یقین خدمت در دولت ولایی، انقلابی و مردمی مایه افتخار است. هرکجا دشمنان قصد توطئه و شیطنت داشتند به گونه ای با آنها برخورد شده که سرشکسته صحنه را ترک کرده اند.

امیر آشتیانی خاطر نشان کرد: نیروهای مسلح بیش از هر زمان دیگری در مجموعه سازمان ها و ارتش و نیروی انتظامی در هماهنگی با ستاد کل نیروهای مسلح قرار دارد و گوش به فرمان فرماندهی معظم کل قوا، آماده حضور در صحنه های دفاعی، سازندگی و مواجهه با دشمنان هستند.

وی افزود: مقابله با خنثی سازی توطئه افکنی، اغواگرای بدخواهان و خنثی سازی تفرقه در میان نیروهای مسلح و صیانت از اقتدار فاعی در دستور کار قرار دارد که همواره به یاس دشمنان انجامیده است. خدمتگزاران شما در همه دوره ها در صحنه های مقابله با فتنه دشمن داخلی و خارجی و تهدیدات و مخاطرات و بلایا حضور فعال و چشم گیر داشتند. هرجا دشمنان قصد شیطنت داشتند به گونه ای با آنها برخورد شده که صحنه را ترک کردند.

امیر آشتیانی تصریح کرد: آمریکا به عنوام نماد پوشالی قدرت و ایادی زخم خورده او مظهر گزافه گویی و استیصال گاهی رویا پردازی است چرا که می دانند که ایران با تاسی از عاشورا و تبعیت محض از امام حاضر به دنبال گسترش عدالت و احقاق حقوق مستضعفین و حمایت از مقاومت در جهان از یک سو و آرامش در منطقه با تعامل با کشورهای منطقه از سوی دیگر است.

وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران  به هر اقدام نابخردانه پاسخ حکیمانه و قاطعانه خواهد داد و هزینه ای به دشمن تحمیل خواهد کرد که از توان و قدرت او خارج باشد طوری که همانند گذشته برای آنان پشیمانی و شکست به دنبال داشته باشد.

امیرآشتیانی خاطر نشان کرد: وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در راستای وظایف ذاتی و ماموریتی برگرفته از اسناد بالادستی به ویژه تدابیر و فرامین حکمیانه امامین انقلاب، قانون تشکیل وزارت دفاع و بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی و سیاست های کلی ابلاغی در حوزه های خودکفایی، امنیتی، صنعت، انرژی، علم و فناوری، اقتصاد مقاومتی و شناخت تهدیدات، چالش ها و فرصت ها رویکرد تحولی خود را در چهار سال آینده به فضل خدا و با همراهی و همکاری دولت و مجلس انقلابی استوار کرده است.

وی در مورد دیگر برنامه های خود ادامه داد: با توجه جدی و عمیق به افزایش تاثیرگذاری فناوری های نوین در عرصه های گوناگون همچون قدرت، اهمیت به بهره گیری از سامانه های ترکیبی در حوزه های سخت، نیمه سخت و نرم دفاعی، پیشرفت های جهشی در فناوری های نانو، زیستی، شناختی، سایبر، کوانتوم، مواد جدید، فناوری اطلاعات و ارتباطات اهمیت و نقش دیپلماسی دفاعی و پشتیبانی موثر و قدرت ساز نیروهای مسلح در عمق بخشی راهبردی توام با استحکام درونی و قابلیت بازدارندگی بر محورهای جامع تقدیمی استوار است.

وزیر خاطر نشان کرد: اینجانب و همکارانم در وزارت دفاع بر خود فرض می دانیم به موارد ارائه شده در چارچوب به کارگیری همه فرصت ها، منابع و ظرفیت های ممکن پایبند بوده و همه دیدگاه ها و نظرات کارشناسی نمایندگان را در پیاده سازی اجرای برنامه ها در دستور کار قرار دهیم و مبنای این برنامه ها پشتیبانی از نیروهای مسلح برای تامین دفاع و امنیت با بهره گیری از الگوهای بومی توام با پیشبرد سیاست های اقتصاد دفاعی و اقتصاد مقاومتی است. 

امیرآشتیانی تاکید کرد: به طور قطع و یقین از ظرفیت های دولتی و خصوصی اعم از دانشگاه ها، جامعه علمی، شرکت های دانش بنیان و بنگاه های تولیدی برای مشارکت در تعیین نیازمندی های حوزه دفاع با بهینه سازی و تقویت ساز و کارهایی که از قبل بنیان گذاشته شده، با مشارکت راهبردی و حداکثری بهره گیری خواهد شد.

وی گفت: برای انتقال فناوری و سرریز توانمندی های صنعت دفاعی به بخش های غیرنظامی و تجاری سازی آنها به صورت هدفمند و منطقی با پرهیز از رقابت با بخش خصوصی تاکید داریم و بر تعامل نظام مند نخبگان صنعت دفاعی با محیط های علمی، فناوری و صنعتی کشور و شناسایی چالش های اصلی صنایع مادر و حساس و حل مسئله برای صنایع کشور اعم دفاعی و ملی اقدام و اصرار خواهیم ورزید.

وزیر پیشنهادی دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ادامه داد: در طرح های سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی لشکری و نقش فناورانه دفاعی و زنجیره ارزش ساز راهبردی کشور نظیر پتروشیمی، حوزه های نفت و معدن با رویکرد تامین نیازهای خاص و مشترک نظامی و غیرنظامی و جهش صادراتی با مشارکت بخش خصوصی ایفای نقش خواهیم کرد.

امیر سرتیپ آشتیانی اظهار کرد: جهت گیری برای تقویت بازار سرمایه و ساماندهی شرکت ها و بنگاه های اقتصادی تحت پوشش ساتا و اتکا ، مردمی کردن اقتصاد ملی را هماهنگ با برنامه تحول اقتصادی دولت سیزدهم اولویت خواهیم داد. 

وی گفت: ارتقای توان رزم نیروهای مسلح از طریق دستیابی به قابلیت های بیشتر صنعت دفاعی برای همه حوزه های نظامی به ویژه افزایش توان موشکی اعم از بالستیک، کروز، پدافند هوایی، پهبادی، سامانه های فضایی، شناورهای سطحی، زیرسطحی، تجهیزات و رزم دریایی،  هوشمند سازی مهمات، افزایش تحرک و ارتقاء قدرت زرهی و ضد زره واحدهای زمینی، جنگ الکترونیک، دفاع سایبری و تحرک خلاقانه در زمینه فناوری های بدیع و نوع ظهور از زمره هدف گذاری برنامه های آتی وزارت دفاع خواهد بود.

وی ادامه داد: تقویت شبکه هوشمند هدایت و راهبری همکاری های دفاعی و بین المللی و بهره گیری دیپلماتیک به منظور رفع گلوگاه های فناورانه و تسهیل فعالیت های صادراتی و تامین نیازمندی های دفاعی و توسعه همکاری های اقتصادی، گسترش سامانه اشراف اطلاعاتی به منظور رصد تحولات محیطی و بین المللی و مشارکت در تصمیم سازی راهبردی و معاهدات دفاعی و نیز تعیین تکلیف حقوقی پرونده های بزرگ در دعاوی خارجی و دریافت مطالبات حوزه دفاعی در دستور کار قراردارد.

وزیر پیشنهادی دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح خاطرنشان کرد: در دیپلماسی دفاعی هماهنگ با سیاست خارجی و سیاست های ابلاغی ستاد کل نیروهای مسلح هستیم چرا که ما به دنبال تحقق اهداف کلان امنیت و منافع ملی با میل به دفاع همه جانبه و با رویکرد بازدارندگی فعال و حمایت قاطعانه و موثر از محور مقاومت و امنیت پایدار منطقه ای و مقابله با تروریست و مداخله بیگانگان هستیم.

وی ادامه داد: در بخش مهندسی دفاعی و پدافند غیرعامل، ما به دنبال تسریع در روند پاکسازی میادین مین و گلوله های باقی مانده و کشف نشده در مناطق جنگی، بهینه سازی مصرف انرژی در اماکن و تأسیسات نظامی، کمک به ایجاد نظام یکپارچه ملی محیط زیست، مولدسازی و بهینه سازی اراضی و املاک، تسریع در انتقال پادگان ها و تأسیسات نظامی تعیین شده از محدوده های شهری با کمک سایر دستگاه های مسئول، تقویت پدافند غیرعامل در اماکن حساس وزارتخانه، در اولویت قرار دادن حمایت از طرح های ملی  و مناطق محروم و حمایت از مردم و صاحبان حق در اختلافات مربوط به املاک و اراضی با نیروهای مسلح و برخورد با معارضان جعلی و زمین خواران هستیم.

آشتیانی افزود: وزارت دفاع توأم با کمک به بهداری رزمی در پشتیبانی از سلامت دفاعی ، افزایش قابلیت کشف، ارزیابی و برآورد تهدیدات زیستی و تهدیدات حوزه سلامت و دستیابی به فناوری های مورد نیاز در پیشگیری و مقابله با آنها، توسعه قابلیت های مربوط به تولید دارو و واکسن های ویروسی، مواد و تجهیزات پزشکی پیشرفته و کمک به امنیت غذایی را در دستور کار قرار دارد.

وزیر پیشنهادی دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با اشاره به آنچه مورد هماهنگی با کمیسیون های تخصصی مجلس قرار گرفت، اضافه کرد: ساماندهی معیشت سربازان، ساز و کارهای ابتکاری برای تأمین منابع پایدار دفاعی، پیگیری روند احیای صندوق بازنشستگی سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح، تقویت و نوسازی اماکن و تجهیزات نظامی، توجه ویژه به تقویت صنایع هوایی، تقویت سامانه ها و تجهیزات اطفاء حریق و امداد هوایی، تقویت تجهیزات مرزبانی، بهینه سازی ساختارها و رویکردهای اقتصادی، توسعه علوم پایه دفاعی، مرزشکنی دانش و تقویت ساز و کار به کارگیری نخبگان و مردم محوری در رویکرد عمومی ، اجتماعی و اقتصادی با همت و مدیریت جهادی و تلاش مضاعف به کار خواهیم گرفت.

وی تصریح کرد: به یقین اینجانب و همرزمان و همکاران بنده در وزارت دفاع در به کارگیری و هدایت موثر نیروهای جوان، خلاق و مستعد و تعالی کیفی منابع انسانی و مهارت افزایی و استقرار مدیریت دانش و پیاده سازی مدیریت راهبردی و تولید محتوا در مقابله با جنگ های شناختی و دفاع کارآمد در فضای مجازی، رسانه ای و شبکه های اجتماعی و مقابله با نفوذ، خرابکاری صنعتی و پیشگیری از شرکت های حفاظتی و توجه وافر به باورهای دینی و تعمیق انگیزه ها و رشد معنویت، ایثار، فضائل اخلاقی و افزایش هوشیاری، تلاش مستمر داشته و خواهند داشت تا در تراز سربازان انقلاب اسلامی و ملت انقلابی ایران بر محور ولایت همواره با منش جهادی حرکت کنیم.

انتهای پیام/نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان