یکشنبه، 02 اردیبهشت 1403| 21 April 2024

 رییس سازمان جهاد کشاورزی ایلام گفت: خسارت های وارده به زیربخش های کشاورزی ناشی از خشکسالی یک سال اخیر بر اساس برآورد های انجام شده هشت هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال است.

به گزارش آفتاب ایلام؛ محمدعلی اقدسی اظهار داشت: این خشکسالی‌ها در سال زراعی جاری ۱۳۹۹ - ۱۴۰۰ به زیربخش‌های مختلف زراعت، باغبانی، دام، طیور، شیلات، زنبورعسل و حفظ نباتات بوده است.

وی افزود: بر اساس برآورد‌های انجام شده ۷۰ تا ۱۰۰ درصد مزارع دیم گندم، بیش از ۲۰ درصد مزارع گندم آبی و کلزا خسارت دیدند و هشت میلیارد تومان در مجموع خسارت به بخش‌های زراعی جهاد کشاورزی ناشی از خشکسالی در بخش‌های گندم، جو، کلزا، حبوبات، گلرنگ وعلوفه به استان وارد شد.

رییس جهاد کشاورزی ایلام تاکید کرد: چهار هزار و ۳۰۰ هکتار از اراضی باغی استان به زیر کشت محصول رفت که به علت خشکسالی چهار هزار و ۶۱۱ تن به محصولات باغی استان با ارزش ریالی ۲۳۰ میلیارد ریال خسارت وارد شد که البته بیش از ۹۳ درصد باغات تحت پوشش بیمه قرار دارد.

اقدسی یادآور شد: خشکسالی‌ها ۴۳۰ میلیارد ریال خسارت به مزارع ماهیان سردآبی و گرم آبی به میزان یک هزار و ۵۰۰ تن وارد کرد که البته برای کاهش مقدار خسارت‌ها اقدامات پیشگیرانه ای، چون مکانیزاسیون مزارع، استفاده از سیستم‌های هواده، استفاده از سیستم آب برگشتی، مدیریت بهداشت و تغذیه انجام گرفت.

وی افزود: ۱۱۰ میلیارد ریال از محل پرداخت تسهیلات و ۱۵ میلیارد ریال نیز از محل اعتبارات عمرانی برای جبران خسارت‌های وارده به بخش شیلات درنظر گرفته شده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی ایلام  با اشاره به خسارت‌های وارده به زیربخش‌های دام و طیور تصریح کرد: در حوزه دام ۶۲ میلیارد ریال خسارت به ۱۸۳ واحد پرورش دام وارد شد که برای جبران خسارت این حوزه ۳۰ میلیارد ریال به صورت بلاعوض و ۳۲ میلیارد ریال هم تسهیلات کم بهره پرداخت می‌شود.

اقدسی با بیان اینکه ۹۰ واحد پرورش طیور به میزان ۷۰ میلیارد ریال خسارت ناشی از خشکسالی دیده اند، افزود: برای جبران این خسارت‌های وارده در مجموع ۷۰ میلیارد ریال کمک بلاعوض و تسهیلات ارزان قیمت به نسبت مساوی ۳۵ میلیارد ریالی برای مرغداران خسارت دیده در نظر گرفته شده است.

وی در مورد خسارت‌های بخش زنبورعسل هم گفت: ۲۰ هزار کلنی زنبور عسل به میزان چهار و نیم میلیارد ریال خسارت ناشی از خشکسالی را متحمل شدند و برای جبران خسارت زنبورداران ۲ و نیم میلیارد ریال کمک بلاعوض و ۲ میلیارد ریال تسهیلات ارزان قیمت در نظر گرفته شده است.

اقدسی ادامه داد: در زیربخش حفظ نباتات هم ۲۵ میلیارد ریال به ۵۰ هزار مزرعه خسارت وارد شد که در راستای کاهش خسارت‌ها اقدامات پیشگیرانه ای، چون مبارزه با آفت سِن مادر در سطح چهار هزار و ۵۰۰ هکتار، تامین و تهیه سموم مورد نیاز دفع آفات و آگاه سازی کشاورزان انجام گرفت.


منبع فارسنویسنده: Fatahi
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان