سه شنبه، 04 اردیبهشت 1403| 23 April 2024
به گفته رئیس فراری بانک مرکزی افغانستان، آمریکا 9 میلیارد دلار از سرمایه این بانک را مصادره کرده است و با این اقدام این کشور با یک بحران اقتصادی بالقوه روبرو است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از بلومبرگ، اجمل احمدی، رئیس بانک مرکزی افغانستان، طی اظهاراتی تأکید کرد که دولت جدید این کشور به رهبری طالبان با یک سری شوک های اقتصادی روبرو است که احتمالاً منجر به کاهش ارزش پول، تورم سریعتر و محدودیت های سرمایه می شود.

وی در مصاحبه با بلومبرگ گفت: افغانی... احتمالاً پس از آنکه هفته گذشته به کمترین میزان (ارزش) خود رسید، مجدداً ضعیف خواهد شد. این امر می تواند با افزایش قیمت واردات، باعث افزایش قیمت مصرف کننده شود.

احمدی همچنین تأکید کرد که با توقیف بیشتر دارایی های بانک مرکزی افغانستان توسط ایالات متحده که به بیش از 9 میلیارد دلار می رسد، افغانستان با یک بحران اقتصادی بالقوه روبرو است.

روایت رویترز از آغاز دوباره صادرات بنزین ایران به افغانستان/ ایران طی 1 سال 400 هزار تن سوخت به افغانستان صادر کردطالبان روی 1 تریلیون دلار منابع طبیعی نشسته است

بر اساس این گزارش، توقیف این دارایی ها به مشکلات ناشی از شیوع ویروس کرونا، خشکسالی منطقه ای و آوارگان این کشور خواهد افزود. 

احمدی در تماس تلفنی از مکانی نامعلوم که پس از سقوط دولت به آنجا فرار کرده است، گفت: این واقعاً یک وضعیت چالش برانگیز است. ما در حال تلاش برای مدیریت سه شوک بودیم، و اکنون من فکر می کنم آن ها باید با ضربه چهارم نیز مواجه شوند. 

احمدی 43ساله که فارغ التحصیل دانشگاه هاروارد است، مدت کوتاهی در وزارت خزانه داری آمریکا به عنوان اقتصاددان مشغول به کار بود. 

همزمان با آمادگی ایالات متحده برای خروج کامل نیروهای خود از افغانستان که باعث شد اشرف غنی، رئیس جمهور این کشور به امارات متحده عربی فرار کند و گروه طالبان وارد کابل شوند، اقتصاد و بخش بانکی افغانستان دچار مشکل شد. 

بر اساس داده های بانک جهانی، تقریباً سه چهارم از تقریباً 40 میلیون شهروند این کشور در مناطق روستایی زندگی می کنند، در حالی که اکثر وام دهندگان در سه شهر بزرگ هستند. 

واحد پول افغانستان برای تجارت فرامرزی پذیرفته نمی شود و این کشور وابسته به دلار آمریکا و یک سیستم غیررسمی انتقال پول موسوم به حواله است. 

حواله که روش انتقال نقدینگی به قدمت صد سال است و تجارت بین المللی را در سراسر خاورمیانه و جنوب آسیا پیش از ظهور بانکداری مدرن پایه گذاری کرده بود، همچنان بخش اصلی زندگی در افغانستان است. 

انتهای پیام/نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان