دوشنبه، 27 فروردین 1403| 15 April 2024
وزیر راه و شهرسازی از ساخت و تکمیل 500 هزار واحد باقیمانده طرح ملی مسکن در دولت سیزدهم خبر داد. در سومین سالگرد آغاز این طرح هنوز هزینه دقیق ساخت این واحدها مشخص نیست.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، رستم قاسمی دیروز در اولین روز کاری به عنوان چهارمین وزیر راه و شهرسازی کشور با قدردانی از تلاش های اصحاب رسانه در بازتاب اخبار صحیح و زحمات محمد اسلامی وزیر سابق راه و شهرسازی اظهار کرد: تلاش های فراوانی در حوزه حمل ونقل و مسکن توسط مهندس اسلامی انجام شد و هرجا می رویم نامی نیک از وی برجای مانده است. 

وی با اشاره به برنامه های خود در وزارت راه و شهرسازی ادامه داد: تقویت بخش های مختلف حمل ونقل در بخش های زمینی، هوایی، دریایی و ریلی در دستور کار قرار خواهد گرفت. همانطور که در مجلس اعلام کردم تلاش خواهیم کرد تا سهم حمل و نقل در تولید ناخالص داخلی افزایش یابد.

وی در خصوص بخش مسکن نیز افزود: ساخت و تکمیل طرح اقدام ملی مسکن که زحمات فراوانی برای آن کشیده شده در دولت سیزدهم تداوم خواهد یافت. همچنین واحدهای نیمه تمام مسکن مهر نیز به اتمام می رسند. تلاش می کنیم تا پروژه های نیمه تمام به اتمام برسد و خواسته های دولت و مردم را توسعه بدهیم.

وزیر راه و شهرسازی با اعلام این که مسکن محرومان و کم درآمدها از اولویت های دولت سیزدهم است، اضافه کرد: با ایجاد جاذبه و ارایه مشوق تلاش خواهیم کرد تا کم درآمدها صاحب مسکن شوند.

به گزارش تسنیم، در حالی وزیر راه و شهرسازی از تکمیل و ساخت واحهای طرح ملی مسکن (حدود 500 هزار واحد) خبر داده که تا امروز حدود 7 درصد از واحدهای این طرح افتتاح شده است. طی سال سال اخیر هزینه ساخت هر مترمربع از واحدهای طرح مذکور مشخص نیست و معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی به عنوان متولی این بخش پاسخ درستی در این باره نداده است.

تسهیلات این طرح در ابتدا 100 میلیون بود که با مصوبه دولت دوازدهم به 150 میلیون تومان افزایش یافت. در هفته های پایانی دولت دوازدهم، وزیر سابق راه و شهرسازی از افزایش وام طرح ملی مسکن به 250 میلیون با بازپرداخت 20 ساله خبر داد. اقساط ماهانه این رقم وام حدود 4 میلیون تومان با سود حدود 700 میلیون تومانی است. به تازگی نیز زمزمه های افزایش وام این طرح به 250 میلیون تومان مطرح شده که در این صورت میزان اقساط ماهانه در بازپرداخت 20 ساله افزایش قابل ملاحظه ای خواهد داشت. بر این اساس قسط وام 350 میلیون تومانی ماهانه 5 میلیون و 400 هزار تومان خواهد بود. کل سود این وام نیز 946 میلیون تومان در ماه 12 سال بیستم خواهد بود.

اواخر ماه گذشته  دبیر کانون سراسری انبوه سازان با انتقاد از نوع تعامل معاونت مسکن و ساختمان با انبوه سازان به تسنیم گفت: متاسفانه هیچکدام از متقاضیان این طرح با قیمت اعلام شده 2.7 میلیون تومانی خانه دار نمی شوند. نمی خواهیم مردم را ناامید کنیم، اینها مصداق بازر دخالت دولت در بازار مسکن است که همیشه هم شکست خورده است.

فرشید پورحاجت تاکید کرد: اگر 2 سال و نیم قبل بخش خصوصی که ساختار و جایگاه داشت در طرح ملی مسکن فعال می شد، 500 هزار واحد وعده داده شده حسن روحانی تا الان تحویل مردم می شد آنهم با کمترین خسارت. در همین شرایط اقتصادی کشور این کار انجام می شد.

وی با بیان این که در دوره آخوندی به بخش خصوصی توجه می شد اما کاری انجام نمی شد، در پاسخ به این پرسش که چرا وزارت راه اطلاع رسانی شفافی درباره هزینه تمام شده واحدهای طرح ملی مسکن انجام نمی دهد با توجه به این که بسیاری از متقاضیان دار و ندار خود برای این طرح فروخته اند، اظهار کرد: هزینه تمام شده واحدهای طرح ملی مسکن با قیمت های امروز حدود 5 میلیون تومان خواهد بود.

وی توضیح داد: محاسبه هزینه تمام شده کار سختی نیست؛ برای ساخت هر مترمربع ساختمان استاندارد که در برابر زلزله مقاومت است حدود 70 کیلوگرم میلگرد مصرف می شود. قیمت هر کیلوگرم میلگرد حدود 20 هزار تومان است. بر این اساس هزینه میلگرد درب کارخانه هر متربع مسکن 1.4 میلیون تومان است.

وی بیان کرد: قیمت  سیمان درب کارخانه حدود 100 هزار تومان است؛ هر مترمربع ساختمان با اسکلت بتنی نیز حدود 220 کیلوگرم سیمان می خواهد که با محاسبه قیمت روز هرمترمربع حدود 300 هزار تومان هزینه سیمان مصرفی خواهد بود. جمع همین این دو عدد 1.7 میلیون تومان است.

وی با طرح این سئوال که آیا با 2.7 میلیون تومان اعلام شده وزارت راه و شهرسازی می تواند مسکن ملی را ساخت، گفت: به ضرس قاطع می گویم خیر. ما باید مسکنی در شأن و شخصیت مردم ایران بسازیم نه این که بیاییم مسکنی را بسازیم که در آن حداقل ها رعایت شده و هزینه آسانسور و... را جدا دریافت کنیم.

انتهای پیام/نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان