پنجشنبه، 16 آذر 1402| 07 December 2023

آفتاب ایلام - بهمن‌ماه 1397 ایوب درویشی معاون وقت امور اقتصادی استانداری ایلام از کلنگ زنی سایت میوه و تره‌بار ایلام خبر داد و اظهار داشت: این پروژه ظرف 10 روز آینده آغاز می‌شود.

معارف بسطامی فرماندار وقت ایلام و معاون منابع انسانی امروز استانداری ایلام نیز در آن زمان از جانمایی و اختصاص اعتبار به این پروژه سخن و اظهار داشت: برای جانمایی و اختصاص زمین و اعتبار این پروژه بیش از 50 جلسه تخصصی با کارشناسان و مدیران کل مرتبط برگزارشده است.

وی افزود: این پروژه در زمینی به مساحت 11 هکتار و بااعتباری بالغ‌بر 140 میلیارد تومان اجرا خواهد شد.

شهروندان ایلامی دل‌خوش از وعده مسئولان در سال 1397 هنوز در انتظار نتیجه کلنگ زنی 16 بهمن 97 بوده و در گفت‌وگو با خبرنگارآفتاب ایلام اظهار می‌دارند که در جایگاه فعلی عرضه میوه و تره‌بار که در پارکینگ شهرداری واقع‌شده، محصولات باقیمت بالا به ‌فروش می‌رسد و وجود یک میدان میوه و تره‌بار می‌تواند علاوه بر حل مشکل ترافیک، موجب متعادل شدن قیمت محصولات شود.

کشاورزان هم می‌گویند اگر میدان میوه و تره‌بار در شهر وجود داشت، محصولات خود را مستقیماً به این مرکز می‌فروختند و مجبور نبودند آن‌ها را با هر قیمتی به واسطه‌ها بفروشند و واسطه‌ها محصولات را باقیمت بالا به فروشندگان پارکینگ برسانند. کلنگ ساخت میدان میوه و تره‌بار ایلام هفته گذشته در خارج این شهر به زمین زده شد که این امر نویدبخش سامان گرفتن وضعیت میوه و تره‌بار در آن است.

ترافیک سنگین

در همین حال؛ یکی از شهروندان ایلامی می‌گوید: الآن مرکز اصلی فروش میوه و تره‌بار در شهر ایلام پارکینگ شهرداری است که در مرکز شهر قرار دارد.

این شهروند ایلامی ادامه می‌دهد: با توجه به این‌که مراکز خرید و مطب‌های پزشکان نیز در مرکز شهر هستند، قرارگیری اماکن فروش میوه و تره‌بار در این محل سبب افزایش بیش‌ازپیش ترافیک در منطقه شده است. این شهروند بیان می‌کند: وجود یک میدان میوه و تره‌بار می‌تواند تأثیر بسیار چشمگیری در کاهش ترافیک شهری داشته باشد که امید است این مهم به‌طورجدی در دستور کار مسئولان قرار بگیرد چون کلنگ زنی به‌تنهایی کافی نیست و پروژه زود باید به سرانجام برسد و جمع شود.

وی می‌گوید: البته در اخبار شنیده‌ایم که میدان میوه و تره‌بار قرار است خارج شهر ساخته شود. این ازیک‌طرف خوب است چون ترافیک داخل شهر را کم می‌کند، اما دسترسی مردم به میدان سخت می‌شود چون حتماً باید خودرو داشته باشید تا بتوانید به آنجا بروید.

بالا بودن قیمت محصولات

یکی دیگر از شهروندان ایلامی می‌گوید: در هفته 2 تا 3 بار برای خرید میوه و تره‌بار موردنیاز به مرکز شهر مراجعه می‌کنم که علاوه بر کوچک بودن محیط فروش، گران بودن اقلام مختلف میوه و تره‌بار برای مردم مشکل‌ساز است.

این شهروند ایلامی می‌افزاید: راه‌اندازی یک میدان میوه و تره‌بار مانند بسیاری از نقاط کشور از نیازهای اصلی شهر ایلام است که باید هرچه سریع‌تر به سرانجام برسد.

وی می‌گوید: اگر میدان و میوه و تره‌بار راه‌اندازی شود، با توجه به این‌که زیر نظر نهادهای مربوط فعالیت می‌کند، بر قیمت محصولات نیز نظارت صورت می‌گیرد و این موضوع برای شهروندان بسیار سودمند است.

مزیت‌های وجود میدان میوه و تره‌بار

یک کارشناس اقتصاد در این‌باره به خبرنگارآفتاب ایلام  گفت: میدان‌ها میوه و تره‌بار سبب می‌شوند محصولات باقیمت مناسب و باکیفیت به مردم عرضه شوند که این مهم منافع مصرف‌کنندگان را به همراه خواهد داشت.

این کارشناس اقتصادی اضافه می‌کند: نبود میدان میوه و تره‌بار در شهر ایلام سبب گرانی میوه در میوه‌فروشی‌ها و این امر سبب شده در اکثر نقاط شهر شاهد وانت‌های میوه‌فروش و دوره‌گرد باشیم که چهره شهر را هم زشت کرده است. این کارشناس اظهار می‌کند: در صورت وجود یک میدان میوه و تره‌بار در شهر، هم قیمت میوه تا حدودی کاهش پیدا می‌کند و هم شهر زیبایی خود را از دست نمی‌دهد.

دلیل تعلل در انتقال میدان تره‌بار ایلام چیست؟

حیدر نعمتی در پاسخ به چرایی تعلل در انتقال میدان تره‌بار ایلام ضمن اعلام رضایت‌بخش نبودن فرآیند انتقال میدان میوه و تره‌بار ایلام اظهار داشت:با توجه به کلنگ زنی این طرح در دهه فجر سال قبل انتظار داشتیم با پیگیری‌ها و مذاکرات انجام‌گرفته این طرح به سرانجام برسد و به دلیل وجود 2 میدان میوه و تره‌بار در سطح شهر ایلام علاوه بر ساماندهی این وضعیت و کاهش بار ترافیکی شهر امر نظارت و تثبیت قیمت میوه نیز محقق شود اما هر بار به دلایل مختلفی اجرای این طرح به تعویق افتاد.

وی افزود: این پروژه از نیازهای شهر ایلام است و با توجه به اینکه برخی از شهرستان‌های مجاور نیز میوه موردنیاز را از شهر ایلام تأمین می‌کنند موجب افزایش قیمت میوه و تره‌بار شده است.

معاون استاندار ایلام تأکید کرد: نظارت، کنترل و تثبیت قیمت در 2 میدان میوه شهر ایلام مشکل بوده و اجرای این پروژه از اهمیت خاصی برخوردار است.

نعمتی عدم همراهی اتحادیه، بالا بودن قیمت زمین پیشنهادی و تعلل دستگاه‌های مرتبط را ازجمله دلایل اصلی اجرایی نشدن این طرح برشمرد.

وی یادآور شد: در نشست‌های متعدد همه مسئولان با روند اجرای طرح موافقت می‌کنند اما هنگام اجرا به دلایل مختلف هر بار از انجام آن سربازمی ‌کنند.

معاون اقتصادی استاندار ایلام با انتقاد از کلنگ زنی بی‌مورد این طرح گفت: آن زمان مشکل زمین طرح هنوز برطرف نشده و قیمت آن نیز نهایی نشده بود اما اصرار بر کلنگ زنی موجب انتظاراتی برای اجرای طرح شد.

نعمتی از رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت، اصناف و شهرداری ایلام خواست پیگیری‌های لازم را برای اجرای این طرح بنا به‌ضرورت نیاز استان انجام و نتیجه را به استانداری اعلام کنند.

انتهای پیام/

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان