یکشنبه، 02 اردیبهشت 1403| 21 April 2024
کارآفرین ایلامی با تلفیق ذوق و هنر و البته سرمایه اندک توانسته با ایجاد یک کارگاه کوچک برای خود و دیگران زمینه کسب درآمد ایجاد کند.

به گزارش خبرگزاری فارس از ایلام، اقتصاد رقابتی و مبتنی بر بازار امروزی که با تغییرات و تحولات سریع بین المللی همراه شده و فرآیند گذر از جامعه صنعتی به جامعه اطلاعاتی را ایجاد کرده، حال  کارآفرینی به عنوان موتور توسعه، می تواند در رشد اقتصادی کشورها نقش مهمی را عهده دار باشد نقشی که بایستی مبتنی بر تقویت توسعه فعالیت های کارآفرینانه باشد.

در کشور ما مراکز حمایت از کارآفرینان بسیار محدود و کارآفرین با تمام مشکلات، ضمن تلاش جهت تبدیل ایده به محصول باید تمام خطر سرمایه گذاری را خود عهده دار باشد. 

مراکز حمایت از کارآفرینان به دلیل نداشتن پشتوانه مالی و عدم حمایت جدی از طرف نهادهای ذی ربط قادر نیستند پاسخگوی نیازهای مالی کارآفرینان باشند، کارآفرینانی که با ایجاد کسب و کارهای کوچک با سرمایه محدود خود و گاهی با دریافت وام اندکی وارد یک حرکت اقتصادی و صنعتی می شوند و در بسیاری از مواقع زندگی و امکانات خود را در راه توسعه صنعتی از دست می دهند.

توسعه کارآفرینی بدون حمایت دولت امکان ناپذیر نیست زیرا تجربه کشورهای دیگر که مسیر توسعه را طی کرده اند، نشان می دهد بدون حمایت دولت، توسعه کارآفرینی غیرممکن است، در صورتی که اگر دولت کارآفرینان را حمایت مالی کند، روند پیشرفت فعالیت ها با سرعت بیشتری انجام می شود و بسیاری از گره های موجود در راه کارآفرینان باز خواهد شد.

اشتغالزایی برای ۲ نفر

صادق حیدری کارآفرین حوزه سفال در گفت وگو با خبرنگار فارس گفت: در در حوزه سفال و سرامیک کارگاه تولیدی دارم و توانسته ام برای ۲ نفر اشتغال ایجاد کنم.

وی افزود: یکی از مشکلاتی پیشرو قیمت متریال ها است؛ ما تولید سالیانه و ماهیانه داریم و به گالری های در تهران، اصفهان و ساری کارهایمان را ارسال می کنیم.

این کارآفرین حوزه سفال تصریح کرد: بازار فروش محصولات یکی دیگر از مشکلات این حوزه است که مهمترین دلیل بروز این مشکل نیز فقدان ارتباط موثر بین دانش تولید شده در دانشگاه ها با واحدهای تولیدی و کارآفرینان است.

یکی از اهداف میراث فرهنگی حمایت از کارآفرینان است

عبدالمالک شنبه زاده مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایلام بیان کرد: خانواده های مبتکر که در بخش صنایع دستی مهارت و یا تجربه دارند، در زمینه آموزش، تولید و تجارت صنایع دستی می توانند از حمایت اداره کل میراث فرهنگی استان بهره مند شوند.

وی افزود: این اداره کل با ارائه مجوز اشتغال، هنرجویان و علاقمندان صنایع دستی را به سوی کسب و کار پایدار سوق می دهد.

پرداخت ۲۰۰ میلیون ریال وام برای راه اندازی این کارگاه

جعفری رئیس میراث فرهنگی شهرستان ایوان نیز در گفت وگو با فارس گفت: حمایت از کارآفرینان و رفع مشکلاتشان  در دستور کار ویژه میراث فرهنگی است و تمام تلاش خود را جهت برآورده شدن مطالباتشان به کار خواهیم گرفت.

وی افزود: در راستای حمایت جهت ایجاد و راه اندازی کارگاه سفال این شخص کارآفرین واقع در روستای خوران مبلغ دویست میلیون ریال وام اشتغالزایی داده شده است.

رئیس میراث فرهنگی شهرستان ایوان گفت: در جهت گسترش کارگاه نیز برای اختصاص وام کارگاهی معرفی شده که به زودی به آن رسیدگی خواهد شد.

در این سرزمین هستند افرادی که باوجود تحصیلات  عالی دانشگاهی به دنبال پست اداری و کار دولتی نبودند، کمر همت را بستند و برای خود و سایرین کارآفرینی کردند تا از این طریق رونقی در کسب و کار جامعه ایجاد کنند.

حال باید گفت دولت ها کارآفرین تولید نمی کنند بلکه وظیفه دارند محیط را برای پرورش کارآفرینان آماده کنند، راهبردهای دولت می تواند منجر به ایجاد محیط مناسب کسب و کار شود محیطی که مبتنی بر حمایت همه جانبه این کارآفرینان باشد.

انتهای پیام/ ۹۷۰۸۱۳نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان