دوشنبه، 27 فروردین 1403| 15 April 2024

80 درصد از بودجه افغانستان طی دو دهه گذشته توسط آمریکا و سایر اهداکنندگان خارجی تامین می شده و این کمک ها حالا قطع شده است.

به گزارش آفتاب ایلام به نقل از اویل پرایس، 1.6 میلیارد دلار پول نقد برای اداره یک کشور کافی نیست. این مقدار پول در حال حاضر در خزانه طالبان در افغانستان قرار دارد و بانک ها و سازمان های بین المللی راه ورود منابع مالی به این کشور را بسته اند.

80 درصد از بودجه افغانستان طی دو دهه گذشته توسط آمریکا و سایر اهداکنندگان خارجی تامین می شد و این راه ارتباطی حالا قطع شده است.

صندوق بین المللی پول هفته گذشته اعلام کرد افغانستان دیگر نمی تواند به منابع خو دسترسی داشته باشد و این شامل 370 میلیون دلاری که قرار بود ماه آینده به این کشور برسد، هم می شود.

بانک جهانی حمایت مالی از افغانستان را قطع کردآمریکا 9 میلیارد دلار پول بانک مرکزی افغانستان را مصادره کرد

دولت بایدن هم اعلام کرده دارایی های بانک مرکزی افغانستان در آمریکا در اختیار طالبان قرار نمی گیرد. طالبان از 2011 تحت تحریم های خزانه داری آمریکا قرار دارد.

طبق گزارش رسانه های اجتماعی و مقامات سابق افغانستان، آمریکا حدود 9.5 میلیارد دلار از سرمایه های متعلق به بانک مرکزی افغانستان را مسدود کرده است.

 آلمان که یکی از بزرگترین اهدا کنندگان به افغانستان بود، کمک سالانه 500 میلیون دلاری خود را متوقف کرده است. سایر کشورها هم تهدید کرده اند این کار را انجام می دهند. اتحادیه اروپا قول داده بود 1.4 میلیارد دلار طی 4 سال آینده و در بلندمدت به افغانستان کمک کند ولی حالا این منابع مالی را مسدود کرده است.

توقف این کمک ها مطمئن بر توانایی طالبان در اداره کشور تاثیر می گذارد و مردم افغانستان را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد. طبق گزارش کمیته بین المللی نجات، 18.4 میلیون نفر در افغانستان نیازمند کمک های بشردوستانه هستند.

بانک های آمریکا منتظر دریافت دستورالعمل برای امکان معامله با بانکهای افغانستان هستند.

اطلاعات محرمانه ناتو نشان می دهد طالبان در سال مالی 2020 حدود 1.6 میلیارد دلار درآمد داشته است سازمان ملل اعلام کرده منابع اصلی درآمد طالبان فعالیت های مجرمانه شامل قاچاق مواد مخدر و تولید خشخاش، اخاذی، گروگان گیری و باج گیری و سوء استفاده از منابع معدنی می شود.

انتهای پیام/70نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان