سه شنبه، 14 آذر 1402| 05 December 2023

آفتاب ایلام - افزایش مشارکت اجتماعی، حفظ الگوها و ارزش‌های فرهنگی، هویت ملی و بصیرت افزایی در  جامعه با حضور مقبره و یادمان شهدای گمنام دفاع مقدس محقق می‌شود.

یادمان شهدای گمنام  بارِ حماسی ـ اعتقادی، حس تعلق فضایی به سرزمین و مفهوم وطن را تقویت می‌کند و به‌صورت مستقیم با روح مخاطب ارتباط برقرار  و در این میان، اهمیت یادمان‌ها به‌عنوان یکی از مهم‌ترین آثار هنری انقلاب اسلامی، بنایی مونومنتال است که سلسله مراتب اشراق و حکمتِ ایده پردازانه و نگاره‌ها را طی می‌کند و با برخورداری از ادراک، احساس و هیجان، تأثیراتی غالب بر تصویرِ ذهنی مخاطب خاص دارد که باعث خاطره‌مندی او می‌شود.

یادمان‌ها ضمن اینکه مکانی مقدس و مطهر و در شان شهدا است. به‌منظور بیانِ بخشی از خاطرات مشترکِ جامعه، در هشت سال دفاع مقدس است که موجب آن می‌شوند تا مکانی برای تجدید میثاق با شهدا و ایجاد فضایی تعاملی با مخاطب،  گسترش زمانی فرهنگ مقاومت، ایثار و شهادت، الگوسازی شهدا برای نسل حال و آینده شوند اما به رغم آنکه تاثیرات سیاسی، اجتماعی، فرهنگی یادمان‌ها غیر قابل انکار هستند در برخی شهرستان‌های استان ایلام یادمان شهدای گمنام گرد فراموشی به خود گرفته و شهدای مدفون در این یادمان‌ها گمنام‌تر از گمنامی هویت خوشند. نمونه آن مزار شهدای گمنام چرداول است که با هم تصاویری از آن را می‌بینیم.

انتهای پیام

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان